Nejnovější zprávy: Slavnostní otevření nového showroomu Lexus Ostrava mělo náboj Coufal trápil hvězdného Ronalda, z Frydrycha je kapitán polské Wisly

Kultura

​Ostrava se v nové povídkové sbírce mění na Karbonové město

Ostrava – město milované i proklínané, zrozené z černého kamene, opředené legendami, pověstmi, rázovitě krásné, leč devalvované svou minulostí.

Fragment obálky knihy. Foto: Magazín PATRIOT

To všechno hraje podstatnou roli v povídkové sbírce autorů fantastiky Karbonové město: Sanguis Carbo.

Roman Bílek, Eva Lassler, Šárka Gongolová a Eva Juřenová skládají svému rodišti hold prostřednictvím svých příběhů. Těm dali do vínku čtyři zápletky v alternativních realitách města. Demonstrují tím především fakt, že Ostrava má mnoho podob, ale tu nejniternější si každý po léta buduje sám v sobě.

Autoři dali vzniknout originálnímu projektu, který zanechává prostor pro rozvíjení ústřední myšlenky i v budoucnu. Fantazie autorů je totiž pestrá, jako město samotné. V antologii naleznete několik samostatných příběhů sjednocených společným závěrem, v němž se hrdinové jednotlivých povídek musejí vypořádat s nástrahami nadřazené reality.

Čtenáři se v příbězích vydávají na netradiční výlety do světů ostravských legend, doby temného industriálního rozkvětu, nahlédnou do dynamického zrodu společenských vrstev či palčivých problémů pramenících ze současnosti. I přes množství fiktivních postav a různorodých událostí je v příbězích takřka hmatatelný dotyk historického odkazu, který Ostravu definoval v minulosti i přítomnosti.

Reální znalci města se v knize mohou setkat s mnoha známými místy, které však možná po přečtení uvidí ve zcela jiném světle.

Kniha vychází příznačně u ostravského nakladatelství Mytago. Předpokládané datum vydání je 1.9. 2021. Karbonové město: Sanguis Carbo je už nyní v předprodeji exkluzivně na https://www.fantasyobchod.cz/karbonove-mesto-sanguis-carbo