Kultura
11/04/2018 Tomáš Svoboda

Ostrava vypíše soutěž na novou koncertní halu. Měla by stát 1,5 miliardy

Město Ostrava dnes potvrdilo, že vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu. Náklady na její realizaci jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. Začí stavět by se mohla v letech 2021 až 2022.

„Naším cílem je vybudovat koncertní halu s kapacitou až 1 300 míst, která nebude mít v Česku obdoby. Nutností pro kvalitní výsledek je oslovení projektového týmu, který bude disponovat nejen kvalitním architektem se zkušenostmi s projektováním koncertní haly, ale také zkušeným akustikem," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Jak dále dodal, pro dosažení co nejlepšího výsledku, se město rozhodlo oslovit kromě odborné veřejnosti i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertní síně. Oslovenými týmy budou Steven Holl Architects + Kropac Architects, Konior Studio a Henning Larsen.

„Zkušenosti ze světa ukazují, že špičková koncertní hala je vždy impulzem nejenom pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také pro rozvoj turistického ruchu,“ doplnil primátor.

Ostrava usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou a dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava již řadu let. Pro její realizaci byla vybrána lokalita Domu kultury města Ostravy, který se dlouhodobě potýká s problémem smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života.

A právě od spojení s novou koncertní halou, jejíž výstavba si zároveň vyžádá celkovou rekonstrukci kulturního domu, si město slibuje jeho oživení a nové využití, které zajistí nejen záchranu architektonických hodnot, ale také nové zapojení do kulturního života Ostravy.

Samotná architektonická soutěž bude koncipována jako kombinovaná. K účasti budou vyzvány tři zahraniční ateliéry a zároveň budou dle zákona o zadávání veřejných zakázek vybráni další účastníci soutěže. Dále je soutěž připravována jako dvoukolová, a to z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti.

„Je zřejmé, že v případě takto významné soutěže není prioritou rychlost, ale kvalita. S tím souvisí i časová náročnost na organizaci. V tuto chvíli předpokládáme, že soutěž vyhlásíme ještě letos v červnu, vítěze bychom mohli znát na začátku příštího roku a odhaduji, že bychom mohli začít stavět v letech 2021 až 2022," dodal Macura.

Město pro financování výstavby haly zřídilo v roce 2017 speciální účelový fond. Prozatím do něj bylo vloženo 100 milionů korun. Předpokládá se však také finanční podpora ze strany státu a kraje.

Sdílejte článek