Společnost
22/06/2023 Petr Broulík

Ostrava využije peníze z hazardu, přerozdělí je potřebným

Od roku 2019 je provozování výherních automatů a technických her na celém území Ostravy zakázáno vyhláškou. Lidé ve městě však přesto hazardní hry v podobě živých her v kasinu, loterií, sázení Sazky či dalších sázkových kanceláří, kurzových sázek nebo rulet rádi hrají dál.

Ostrava má stále z hazardních her nemalý užitek v podobě podílu z celostátního výnosu daně z těchto her, který město dostává díky rozpočtovému určení daní. Celkový výnos daně z hazardních her by pro Ostravu měl letos dosáhnout až 70 milionů korun, přičemž polovinu z této částky zastupitelé přerozdělí mezi 23 městských obvodů. Druhou částí chce město financovat různé bohulibé projekty.

Pět a půl milionu na zlepšení sociální péče

Zastupitelé na svém jednání schválili podporu celkem 29 sociálních projektů, na které vyčlenili z daně z hazardních her částku v celkové výši 5,5 milionu korun. Magistrátní úředníci pro přerozdělování těchto peněz vytvořili už před 11 lety dotační program Loterie. Část těchto finančních prostředků jde také na rozvoj a podporu nestátních sociálních služeb.

„Přihlásilo se celkem 39 zájemců, ze kterých bylo vybráno 29 zájemců, například Armáda spásy, Diakonie, Centrum sociálních služeb, Charita a další. Prostředky z hazardu budou sloužit ke zlepšení nestátní sociální péče v celém spektru, jedná se například o lůžka, zvedáky, ale peníze z dotačního programu Loterie podpoří i nákup vozidel,“ řekl náměstek primátora pro sociální a zdravotní oblast Zbyněk Pražák. Dodal, že program Loterie je jedním z mála dotačních programů pro poskytovatele sociálních služeb.

Za peníze z hazardu polohovatelná lůžka, matrace i automobily

Mezi organizacemi, které zastupitelé letos prostředky z programu Loterie podpořili, lze najít například sociální kavárnu Mental Café, Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí či klub Stonožka Ostrava.

Finanční prostředky poskytne město také na rekonstrukci či rozšíření pobytových služeb pro seniory v organizacích Charita Ostrava a Na Výminku, kde za ně pořídí polohovatelná lůžka, toaletní křesla a další nábytek. Domov pro seniory Lada pořídí elektrická polohovatelná lůžka, antidekubitní matrace, toaletní a sprchové křeslo. Dovybavena bude také cvičná kuchyň TyfloCentra Ostrava.

Ostrava rozděluje peníze z hazardu v rámci programu Loterie už od roku 2012. V minulých letech neziskové organizace díky těmto dotacím zakoupily automobily pro převoz klientů, například automobily pro organizaci Mobilní hospic Ondrášek, pro Slezskou diakonii či pro Charitu Ostrava.

Sdílejte článek