Společnost
12/10/2024 Jan Petrus

Betty z Ostravy žije devět let na Blízkém východě. Proslavila se videi na TikToku a Instagramu

Foto: se souhlasem Betty Petrusové

Betty Petrusová je Ostravačka, která žije devět let na Blízkém východě. Pět let bydlela v Dubaji, kde pracovala jako letuška, před čtyřmi lety se přestěhovala do Rijádu. Její videa o životě v Arábii oslovují na sociálních sítích TikTok a Instagram miliony sledujících měsíčně.

Jak skutečně vypadá život Evropanky v zemích s odlišnou kulturou a jinými hodnotami?

Na Blízkém východě žijete už devět let. Jak jste se poprvé dostala do Dubaje?

Přihlásila jsem se na výběrové řízení k letecké společnosti Emirates, které tenkrát probíhalo přímo v Ostravě. Do Emirátů najímali letušky z celého světa. Nečekala jsem to, ale přijali mě, takže jsem se během dvou měsíců sbalila a odletěla do Dubaje.

Jak vypadá život letušky? Doporučila byste práci pro leteckou společnost Emirates i dalším zájemcům a zájemkyním?

Doporučila bych tu práci všem, které baví cestování, chtějí poznávat nové kultury, pracovat s lidmi z celého světa a bydlet v Dubaji. Hlavně mladým lidem. Letušku jsem začala dělat hned po vysoké škole, v době, kdy jsem neměla peníze cestovat po celém světě, takže mi ta práce dala možnost vidět a zažít věci, o kterých se holce z paneláku v Porubě do té doby nesnilo.

Našla jsem si v Dubaji kamarádky, se kterýma jsme byly jako rodina. Nikdo z nás tam neměl nikoho z přátel ani příbuzných, takže dny volna jsme trávily spolu, chodily do cool dubajských podniků, na procházky po Marině, nebo jedly indické kari na gauči u telky. Potkala jsem tam taky svého manžela.


Foto: se souhlasem Betty Petrusové

Práce letušky, to je návštěva chrámu v Indii, nákupy na Páté avenue v New Yorku, krmení zvířat na safari v Keni, ramen k večeři v malé restauraci v Japonsku, výšlap na Stolní horu v Kapském městě, plavání v moři na Mauriciu. Má to samozřejmě taky nevýhody, jako je například to, že člověk pracuje ve dne v noci, nemá pevný režim, směny na delších letech jsou opravdu dlouhé, někteří pasažéři bývají protivní nebo agresivní, ale já už s odstupem vzpomínám jen na to dobré.

Proč jste tedy s prací letušky skončila?

Byla jsem tam přesně pět let. Během covidu dostal manžel nabídku práce v Saudské Arábii a já věděla, že dřív nebo později půjdu za ním. V té době Emirates ve velkém propouštěli, tak jsem si řekla, že nebudu čekat a dám výpověď rovnou, že tím třeba někoho zachráním od vyhazovu.

Co děláte teď?

Mám v Saúdské Arábii obchod s dámskou módou DHIGU. Máme i internetovou pobočku v České republice, kde prodáváme mimo jiné taky tradiční abáje, což jsou arabské ženské kabátky, které jsou u českých žen velmi populární. Většinou se vyprodají během chvíle od naskladnění.

Ne všichni si asi život na Arabském poloostrově dovedou představit. Musíte se zahalovat? Platí pro vás nějaká omezení?

Arabský svět je široký pojem zahrnující hodně zemí. V každé zemi jsou zákony a kultura trochu jiné. Konkrétně v Saudské Arábii je uzákoněno, že člověk musí mít zahalená ramena a kolena, takže žádné mini sukně, ale jinak můžu nosit, co chci, sukně, šaty, džíny a triko, někdy nosím i ty jejich abáje.

Moje videa o tom, jak se oblékám v Arábii, jsou u lidí velmi populární, i proto, že lidé v Česku se často mylně domnívají, že v Saudské Arábii musí ženy chodit zahalené od hlavy až k patě a muži si mohou chodit, jak se jim zachce. Tradičně místní ženy chodí zahaleny v černém, a to i vlasy a obličej, pouze s dírou na oči. Muži nosí bílý hábit s dlouhým rukávem až na zem, něco jako mužské šaty, a na hlavě mají červenobílý šátek s černou přeskou.

Opravdu tak chodí oblečena spousta lidí, ale dneska už samozřejmě vidíte i spoustu žen bez pokrývky vlasů, v barevném rozepnutém kabátku, pod kterým mají normálně džíny, kalhoty, sukni nebo šaty. Muži chodí v tradičním bílém šatu, ale už často bez šátku na hlavě. Některé ženy a muži chodí v evropském oblečení, ale těch není tak moc.


Foto: se souhlasem Betty Petrusové

Pak jsou tu samozřejmě krajané, cizinci, jako jsem já, často vidím západní ženy ve sportovních legínách a tílku, některé z nás nosíme abáje, pak tu žijí taky Arabky ze zemí, kde se nezahaluje, jako je například Libanon, ty pak nosí většinou kalhoty a haleny, nebo džíny. Jedna věc, které si všímám je, že Saúdky a Saúdové jsou vždy upravení. Vždy mají perfektně nažehlené oblečení, upravené vlasy a make up a moc hezky voní.

V čem se život v této části světa od toho v Evropě nejvíce liší?

Země v Evropě se tolik neřídí náboženstvím. Saúdská kultura je hodně zaměřena na trávení času s rodinou a méně času v práci. Lidé chodí do práce na desátou a odchází okolo tří. Konkrétně v hlavním městě Rijádu, kde bydlím, je osm milionů lidí. Většinu času jsou všude kolony, takže i to může být důvod odcházet z práce dříve.

Lidé jsou zde milí a štědří, do práce z kavárny klidně přinesou krabici s kávou pro všechny ostatní, často mi ženy na ulici pochválí abáju nebo mi řeknou, že mi to sluší, to mě vždycky moc potěší. Hodně lidí tady zná Česko, protože tam byli, a když řeknu, že jsem z Česka, tak mi řeknou, že se jim u nás líbilo.Pětkrát denně je na ulici slyšet hlasitá modlitba z mešit, která svolává lidi k modlitbě. Od té doby, co zde řídím, se pětkrát denně modlím také. Další zajímavostí je, že lidé bývají venku pozdě do noci. Kavárny a restaurace jsou i v jedenáct večer plné lidí a cesty plné aut až do pozdních hodin.

Na TikToku vás sleduje asi 140 tisíc lidí, na Instagramu dalších 40. Čím téma života na Blízkém východě lidi tak táhne? V čem tkví popularita těchto videí?

Pro lidi je to asi pořád ještě něco dost nepředstavitelného, tolik Čechů přímo na Arabském poloostrově nežije, lidi o životě a kultuře tady moc neví a zajímá je, jak to tady vypadá. Často jsou pak příjemně překvapeni třeba tím, že tu ženy mohou řídit a že je to tady vlastně moderní.

Hodně lidí mi píše, že se jim moc líbí videa, kde ukazuju obyčejný každodenní život, jako je třeba nákup v supermarketu. Denně dostávám zprávy od lidí, kteří se sem chtějí podívat, nebo už tu naopak byli a místní kultura je jim sympatická.


Foto: se souhlasem Betty Petrusové

Někteří mi naopak píšou sprosté komentáře, protože nesnáší Araby, že jsou zde zahalené ženy, které doma určitě dělají služky a podobné věci. Někdy na to odpovídám, že zde má paradoxně velká většina žen pomoc v domácnosti v podobě paní na úklid, které s nimi bydlí u nich v domech a starají se o děti a domácnosti. To se internetovým vojákům pak zase nelíbí, protože v tom případě jsou tedy Arabové líná verbež, co nic neumí a jenom vydělávají na ropě.

Snažím se ukazovat věci přesně tak, jak jsou, což neznamená, že když zde bydlím, že souhlasím se vším v této zemi, ale na druhou stranu mi tady není zle, takže je ani nijak nekritizuju. Život v Saúdské Arábii beru jako etapu, kterou jednou uzavřu a budeme na ni s manželem hezky vzpomínat.

S kterými nepravdivými předsudky se v Česku nejčastěji setkáváte?

Že v Saúdské nikdo nemusí pracovat. Zatímco Dubaj je hodně bohatá, v Saúdské žije hromada obyčejných lidí, taková ta typická střední třída jako u nás. Běžně tak potkáte paní za kasou, které koukají jen oči a pípá vám nákup a u toho si povídá pouze se mnou, protože s muži ony tady ze zásady nemluví.


Foto: se souhlasem Betty Petrusové

Ženy zde celkově mají přednost, jako žena mám skoro vždy přednost v řadě a všimla jsem si, že když jsem s autem v zácpě, a tady se člověk musí tlačit, oni se navzájem nepouští tak jako u nás, to je na delší povídání, tak když kouknu na řidiče za mnou, vždy mě pustí před sebe. Když jedu naopak s manželem, tak ten se musí vyloženě prát .

Někteří Saúdové posílají své děti do zahraničí za studiem, nebo odchází s rodinou za prací, a pak se vrací zpátky sem, ale už poznamenaní západní kulturou.

Je velký kulturní rozdíl mezi Saúdy a lidmi z Emirátů?

Saúdové jsou z mé zkušenosti milejší a přátelštější, ale jinak tam zase až tak velké rozdíly nejsou.

Rijád se v současnosti snaží rapidní výstavbou vyrovnat Dubaji. Jak se jim to daří?

Ano, Rijád skutečně žárlí na dnes tak populární Dubaj a snaží se jí vyrovnat. Staví se tu spousta nových mrakodrapů, zemi řídí princ, který se, na rozdíl od svého konzervativního otce, snaží Saúdskou Arábii více otevírat světu. V plánu je tak jako v Dubaji povolit v některých podnicích pití alkoholu, lákat sem turisty a obecně po vzoru Emirátu uvolňovat nejrůznější restrikce, aby měla země v zahraničí lepší image.

Sdílejte článek