Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Sport

​Ostravan Kušnír končí kariéru. Zažil titul se Spartou, krásný gól v Itálii a závěr v Třinci

Pochází z Ostravy, kde ve Vítkovicích začínal s fotbalem, ale poté obránce Ondřej Kušnír prošel řadou klubů v Česku, působil i v zahraničí a aktivní kariéru ukončil v dresu druholigového Třince.

Foto: fotbaltrinec.cz

V šestatřiceti letech má za sebou opravdu bohatou a úspěšnou hráčskou dráhu.

Ondřej Kušnír šel ve fotbale ve stopách svého otce Jindřicha Kušníra, který patřil v 80. letech k oporám tehdejšího prvoligového celku Vítkovic, s nímž v roce 1986 dokonce vyhrál československou nejvyšší soutěž a v roce 1987 obsadil druhé místo.

Spoluhráči Jindřicha Kušníra ve Vítkovicích byli například Lubomír Vlk (nynější ředitel Karviné), Alois Grussmann (manažer Opavy), Miroslav Kadlec (bývalý reprezentant), Jiří Bartl a další tehdejší velké postavy československé ligy.

První liga byla velkým lákadlem i pro Ondřeje Kušníra, jenž z Vítkovic přestoupil do Viktorie Žižkov a následně do pražské Sparty. Stal se pevným článkem sestavy a v roce 2010 získal s týmem mistrovský titul.

„Tamější působení a hlavně cestu k ligovému primátu považuji za svůj největší úspěch, na který se nezapomíná. Za celou sezonu jsme ani jednou neprohráli, odehrál jsem všechny zápasy. Ve Spartě byli v té době velmi kvalitní hráči a obrovská konkurence na všech postech,“ uvedl v těchto intencích Kušnír na klubovém webu Třince při loučení s kariérou.

Byl i v reprezentaci

Výborné výkony mu vynesly i nominaci do reprezentačního áčka, za které nastoupil do čtyř utkání. „Klubové triumfy jsou skvělé, ale start za národní mužstvo je vrcholem,“ zamyslel se obránce, který debutoval proti Skotsku.

Výraznou stopu zanechal Ondřej Kušnír i ve Slovanu Liberec. V roce 2013 při zápase Evropské ligy na půdě italského klubu Udine (utkání se hrálo v Terstu) vstřelil fantastický gól z pětadvaceti metrů pod břevno a přispěl k vítězství českého týmu 3:1.

Příznivci, kteří byli přímo v Terstu, nebo zápas sledovali zprostředkovaně, si dodnes vybavují, že Liberečtí se sice na hřišti italského favorita převážně bránili, ale dokázali dát tři ukázkové branky, což bylo unikátní.

Kušnír pak pod vedením tehdejšího libereckého trenéra Jaroslava Šilhavého, nynějšího kouče reprezentace, absolvoval se Slovanem Liberec i další špičkové duely s předními evropskými soupeři, například FC Sevilla.

Z Liberce zamířil Kušnír na svoje první zahraniční angažmá do Kazachstánu, působil i v Sigmě Olomouc, v rumunském Rapidu Bukurešť a do české první ligy se vrátil v barvách Dukly Praha. Když v hlavním městě skončil svoje třetí angažmá po Žižkovu a Spartě, posílil druholigový Třinec.

Uplynulá fotbalová sezona byla zvláštní. Trvala neskutečně dlouho kvůli nucené pauze, která nastala ze všeobecně známých důvodů v důsledku koronavirové krize.

„Bylo to náročné i na psychiku. Tak složité období jsem ve fotbale předtím nezažil, ale týkalo se to i ostatních kluků z dalších klubů. Myslím, že z Třince mohu odejít se vztyčenou hlavou,“ uvedl Kušnír k závěru kariéry.