Nejnovější zprávy: Gymnázium Josefa Božka má novou špičkovou tělocvičnu Koronavirus. Dopravní podnik Ostrava vydezinfikuje interiéry všech vozidel

Gastronomie

​Ostravané si zamilovali nové farmářské trhy u FUTURA

Farmářské trhy nejsou v Ostravě novinkou, lidé jsou na ně už u nákupního centra FUTURUM zvyklí. Nicméně návštěvníci těch minulých a letošních vnímají, že se toho změnilo velmi mnoho.

Foto: OC FUTURUM

"V podstatě jsou to úplně nové trhy," říká ředitelka Obchodního centra FUTURUM Zuzana Lenhartová.

Proč jste se rozhodli trhy změnit?
Uvědomili jsme si, že trhy mají větší potenciál. V Ostravě chybí místo, kde si člověk může zajít na trh, nakoupit suroviny a spojit to s dobrou kávou, hudbou a setkáním s přáteli. Chtěli jsme nejen Ostravanům nabídnou trochu fajn atmosféry, která je například na podobných trzích v Praze.

V čem spočívají ty nejzásadnější novinky?
Trhy jsme přesunuli na větší plochu, bez aut. Máme několik paletových posezení, kde si lidé mohou odpočinout během nákupů a vypít si kávu či pivo. Nejvíce pozitivní zpětnou vazbu máme na živou hudbu, která je na každých trzích. Někdy máme cimbál a někdy folk. Obě kapely jsou velice příjemné na poslech a věříme, že lidem navodí dobrou náladu a vylepší sobotní dopoledne. My sami si to užíváme a těšíme se vždy na další trhy. Máme misky pro pejsky po celém areálu, menší dětský koutek ve stínu, kde rodiče mohou své ratolesti v klidu ponechat a vypít si kávu. A snažíme se vymýšlet dál a dál!

Změnila se nějak skladba farmářů?
Průběžně oslovujeme nové farmáře, které nám typově na trzích chybí. Máme nově nabídku minipivovaru, doplňujeme průběžně kavárny, které mají své vlastní pražírny, komunikujeme s našimi stávajícími farmáři a snažíme se domluvit, aby na trzích grilovali sýry, maso, vajíčka. Samo se to nabaluje a my na každé trhy máme nové nápady.

Na čem stavíte, pokud jde o prodejce?
Snažíme se spolupracovat s těmi nejlepšími prodejci i farmáři a taky mít nabídku všeho druhu. Primárně jsou pro nás důležití prodejci, kteří si vypěstují, upečou, vyrobí nabízené produkty sami. V ideálním případě z vlastních surovin v jejich výrobně. Samozřejmě to nelze vždy. Máme v nabídce například výborné speciality z Rakouska, Holandska, Slovenska a ty se u nás vyrobit nedají.

Můžete uvést nějaký příklad skutečně kvalitního farmáře?
Je těžké uvést pouze jeden případ takového farmáře, máme zde například výrobce vynikajícího medu z Šilheřovic, hovězí maso z bio farmy z Jeseníků, zmíněná vajíčka z malého chovu z Beskyd a skvělé raw makrónky od naší paní Alexandry…Prostě se musíte zastavit a vše si projít osobně.

Na co se mohou návštěvníci letošních trhů těšit a kdy se konají?
Další trhy se konají už tuto sobotu sedmého září a pak co druhou sobotu do šestnáctého listopadu. Všechny termíny jsou na našem webu trhů. Určitě chceme přivést další farmáře a rok zakončit svatomartinskými specialitkami. Možná nás překvapí i naši farmáři a něco vymyslí i oni.

Co plánujete do budoucna, budou trhy zase na jaře, budou nějaké další novinky?
Určitě bychom celý příští rok chtěli směřovat k tomu, aby naše trhy byly bez plastu - alespoň co to půjde. Věříme, že nám s tím naši farmáři pomůžou. Dále plánujeme již tento rok postupně naše farmáře objíždět osobně a udělat pár fotek a videí z prostředí, kde se vše vyrábí čí pěstuje.

Fotogalerie