Společnost
18/02/2025 Petr Broulík

Ostravě se daleko lépe dýchá. Po krachu Liberty má čisté ovzduší jako nikdy předtím

Ilustrační foto: Petr Broulík

Všechno zlé je k něčemu dobré. Obyvatelům Ostravy se už více než rok díky utlumení podniku Liberty Ostrava, tedy jednoho z vůbec největších znečišťovatelů ovzduší ve městě, mnohem lépe dýchá. Především lidem v Radvanicích a v Bartovicích.

Do předloňského roku byly hodnoty znečištění z radvanických měřicích stanic vůbec nejvyšší v České republice.

Jen kvůli těmto dvěma stanicím museli statistici neúměrně k jiným údajům zvětšovat grafické tabulky znečištění ovzduší v celé republice, aby se do nich hodnoty, které zamořovaly ostravské Radvanice a Bartovice, vůbec vešly.

Útlum Liberty, ale i výměna kotlů či ostravská zeleň

Emise z Liberty Ostrava jsou však už více než rok na minimu, znečišťujících látek v ovzduší Ostravy je mnohem méně. Z této situace těží nejen lidé v dříve průmyslovými zplodinami zatížených obvodech, ale i v okolních obcích a městech, například ve Vratimově. Tento pro mnohé příznivý trend potvrdili i odborníci, konkrétně pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

„Vidíme na výsledcích všech našich měřicích stanic, že hodnoty znečišťujících látek téměř po celý loňský rok byly pod limity a vyhověly zákonným limitům. Kvalita ovzduší v Ostravě se tak zlepšila a je to trend posledních dvou tří let,“ řekla Lucie Hellebrandová, vedoucí Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu.

Přestože mnozí za zlepšením ovzduší vidí především útlum společnosti Liberty Ostrava, důvodů je více. „Hodně tomu pomohla výměna kotlů v rodinných domech, tedy lokálních topeništích, je za tím i výměna vozového parku mnoha podniků, ale bývají i lepší rozptylové podmínky. V poslední době nebylo tolik inverzního počasí, nejsou už to ony týdenní a čtrnáctidenní inverze, ale inverze trvá třeba jen dva nebo tři dny,“ řekla Hellebrandová.

Historicky nejlepší výsledky měření kvality ovzduší!

V minulých letech přesahovaly koncentrace škodlivých látek, prachu či rakovinotvorných látek vysoko přípustné limity. A počty dnů, kdy znečištění překročilo denní přípustný limit, počítali meteorologové a zdravotní odborníci ročně stovky. „Dnes už je počítáme u některých látek jen v desítkách dnů,“ řekla vedoucí Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu.

Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Aleš Boháč uvedl, že rok 2024 byl po desítkách let historie měření ovzduší jedním z nejlepších. „A je jasně vidět, že významným a bohužel negativním přínosem pro znečištění ovzduší Ostravy byly emise vypouštěné z areálu Liberty Ostrava. Měřicí stanice v její blízkosti vykazovaly vůbec nejhorší hodnoty v České republice. Dnes patří ty samé stanice se svými naměřenými hodnotami benzo(a)pyrenu nebo prachových tuhých znečišťujících látek mezi stanice s nejlepšími hodnotami na území Ostravy,“ řekl.

Nejčistší ovzduší má Poruba, nejhorší Hrušov či Přívoz

„Myslím, že Ostrava začíná v ochraně ovzduší novou etapu. Minulý týden podepsali dodatek k dohodě s OKK Koksovnami, které investují 70 milionů do opatření, které sníží o dvacet procent prašnosti. Před námi je uzavření podobných dohod s výrobcem chemikálií, společností BorsodChem, nebo s Veolií, která z třebovické elektrárny vytápí v Ostravě spoustu bytů a musí od roku 2028 opustit fosilní paliva,“ sdělil Boháč.

Radvanice a Bartovice, kde je také starostou obvodu, se dostaly z nejhorších hodnot znečištění mezi obvyklé obvody Ostravy. Nejlepší hodnoty čistoty vzduchu z ostravských obvodů má Poruba, a mezi dnes nejhorší obvody z hlediska znečištění ovzduší patří Přívoz, Hrušov, část Slezské Ostravy a Mariánské Hory.

Limity znečištění se od ledna zpřísní. Bude Ostrava zase na chvostu?

Odborníci i zástupci města nyní očekávají, zda tento skvělý trend měření z přístrojů Zdravotního ústavu potvrdí i meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu, který má v Ostravě také měřicí stanice a výsledky znečištění za minulý rok zveřejní v květnu ve své ročence.

Odborníci si ale zatím nevýskají. Některé zákonné limity u některých látek pro znečištění ovzduší se od 1. ledna 2026, tedy za necelý rok, zpřísní. A dnes vyhovující hodnoty se dostanou u některých látek opět do „červených čísel“. „Zpřísní, tedy sníží se například přípustný zákonný limit pro benzen nebo pro prašné částice a objeví se nové limity pro látky, které se zatím neměřily. U polétavého prachu se sníží limit polétavého prachu ze 40 na 20 mikrogramů na metr krychlový a podobně. A budeme zase jako Ostrava vyčnívat na mapě znečištění republiky,“ vysvětlila Hellebrandová.

Sdílejte článek