Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Kultura

Ostravská Galerie Magna připravuje výstavu Pasty Onera

​​Ostravská Galerie Magna připravuje výstavu Pasty Onera, který je považován za průkopníka graffiti v Česku.

Graffiti Pasty Onera na pražském Andělu. Foto: Archiv

K vidění budou akrylová plátna odkazující na streetartové období autora. Výstava bude přístupná od 3. června do 17. července, informovala za umělce Terezie Kaslová. Čtyřicetiletý výtvarník v červnu uskuteční v Česku tři výstavy, v září bude své dílo prezentovat na Slovensku.

Oner měl počátkem 90. let kvůli vytváření graffiti na panelácích konflikty s policií. Dnes ale vitráž vytvořená podle jeho návrhu zdobí palác Lucerna a zakoupit lze mnoho produktů s jeho návrhy od lahví na vodu přes návleky na mobilní telefon a ponožky až po luxusní aroma lampu.

Od roku 2003 vystavuje v tradičních galerijních prostorech. Hrál ve filmu Gympl (2007), kde maloval přes noc na metro, a k pokračování Gymplu s názvem Vejška (2014) dokonce s Tomášem Vorlem napsal scénář. Graffiti se věnuje už jen minimálně.

Dnes je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů současné české umělecké scény. Hlavním bodem jeho tvorby je akrylová malba a vytváření závěsných obrazů a rovněž navrhování prostorových objektů, plastik, instalací a velkoformátových maleb ve veřejném prostoru.

Kromě Galerie Magna v Ostravě budou díla Onera v červnu vystavovat v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, kde budou návštěvníci moci zhlédnout jeho dosud nevystavené obrazy z let 2017 - 2018.

V pražské Galerii KODL budou jeho obrazy součástí kolekce děl šesti autorů věnujících se popartu.