Nejnovější zprávy: Petra Kvitová se ve Fulneku dočkala kavárny. Má wimbledonský dort i originální název Poruba se letos podruhé představí doma. Ve středu přivítá rozjetou Třebíč

Kultura

Ostravská kulturní scéna truchlí. Zemřel divadelní režisér Bedřich Jansa

Ve středu ráno zemřel v Ostravě dlouholetý činoherní, operetní a operní režisér Bedřich Jansa. Bylo mu 85 let.

Foto: Martin Kusyn

Činoherní, operetní a operní režisér Bedřich Jansa se s režií poprvé setkal u ochotnického divadla ve svém rodném městě v Ústí nad Orlicí. Obor režie vystudoval na DAMU pod vedením profesora Antonína Dvořáka a Vítězslava Vejražky, a už během studií působil jako asistent režie v Národním divadle v Praze.

Do Ostravy nastoupil 1. května 1966 za vrcholné éry režiséra Radima Kovala, který ostravskou činohru povýšil na celorepublikovou špičku. O svém přijetí do tehdejšího Státního divadla v Ostravě hovořil jako o svém velikém životním štěstí.

V ostravském angažmá nastudoval za 25 let svého působení na šedesát inscenací. Výraznými milníky jeho tvorby se staly především inscenace moderního dramatu: Nashův Obchodník s deštěm (1968), Lorcova Krvavá svatba (1968), Dürrenmatovy hry Král Jan (1969) a Play Strindberg (1970), Giraudouxova Bláznivá ze Chaillot (1971), Örkényho Kočičí hra (1973), Simonovy hry Vstupte! (1974), Drobečky z perníku (1985), a rovněž Hodný pan doktor (1978), jehož znovunastudování po více jak čtyřiceti letech bylo také jeho posledním tvůrčím setkáním s ostravským divadlem.

V ostravském divadle také potkal Alexandru Gasnárkovou, v roce 1972 se vzali a letos oslavili 50. výročí.

V roce 1991 přešel Bedřich Jansa do funkce uměleckého šéfa olomouckého divadla, posléze na jednu sezonu přijal angažmá v Těšínském divadle, a v letech 1994 až 2001 stanul v čele činoherního souboru Slezského divadla v Opavě. Stále se ale vracel k režii také v Ostravě. Inscenací Čajkovského opery Evžen Oněgin (1993) pro něj začala pravidelná spolupráce s operním souborem NDM, která trvala až do roku 2003.

Na začátku 70. let se významně zasloužil o založení hudebně-dramatického oddělení Janáčkovy konzervatoře a po řadu let pak svědomitě vychovával několik nastupujících hereckých generací jako pedagog. Spolupracoval také s ostravským rozhlasovým studiem a podepsán je rovněž pod více než dvěma desítkami televizních inscenací.

„Svou laskavostí, pracovitostí a nebývalým citem pro poetiku a svébytnost divadla se do historie ostravského divadla Bedřich Jansa zapsal jako vynikající režisér i člověk. Vzpomínáme na něho s velkou vděčností za všechnu režijní práci a lidskou přívětivost. A protože měl divadlo tolik rád a byl jeho součástí, uspořádá panu Jansovi Národní divadlo moravskoslezské spolu s jeho rodinou poslední rozloučení v pátek 23. září v Divadle Antonína Dvořáka,“ uvedl ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.