Ostravská mlátička Malignant Tumour pokřtila pod vysokou pecí nový klip i album
Pořádně divoká smršť zemitého metal/crust´n rollu rozduněla v sobotu večer nový prostor pod vysokou věží v Dolních Vítkovicích.
Ortodoxní a více než třicet let hrající „ostravská mlátička“ Malignant Tumour, což v překladu znamená „zhoubný nádor“, nasázela svým fanouškům koktejl svých nových i starších skladeb, kterými oslovuje především příznivce nejtvrdších, doslova undergroundových metalových kapel.
Čtveřice Malignant Tumour představila svůj nový klip, který bude mít premiéru v pondělí 11. 11. v 11 hodin. Už v září vypustila mezi své fanoušky, přesně po sedmi letech a jedenácti měsících, zbrusu novou nahrávku nazvanou Maximum Rock´n´Roll!!!
Kompletní nové album s touto titulní skladbou je od té doby možno získat na všech digitálních platformách a na kapelním Bandcampu. Právě jeho třídílný a velmi povedený komiksový obal kreslíře a grafika Vojtěcha Woody Trojáka v sobotu členové kapely hojně podepisovali na koncertu a na pódiu v polovině svého vystoupení album i pokřtili.
Své nové album s obalem polité whiskou Jameson zamířilo k náhodnému šťastlivci v publiku. Kapela vlastně svým křestem uspořádala pro své fanoušky exkluzivní menší divokou party, protože do oběhu dala pouze sto vstupenek.
Hrát tvrdě a rychle, jak se metal má hrát
Nová deska ctí starý dobrý rock´n´roll a zároveň pořádně řízný hardcore. Jsou v ní podle kytaristy Martina Bílka, přezdívaného Bilos, nějaké hudební „věci“, které dříve nedělali, ale kapela se snaží držet svého osvědčeného stylu. „Hrát tvrdě a rychle, tak jak má metal znít,“ říká Bilos.
Proč kapela tak dlouho s novým albem vyčkávala? „Trochu se do toho promítl covid, trochu i to, že se některým členům v kapele narodily dvě děti. Mně a Burdičovi. A pak je to najednou osm let. Sami koukáme, jak už je to dlouho,“ říká kytarista a zpěvák, jediný zakládající člen kapely, který v ní stále působí.
Baskytarista Robert Šimek dodává, že kapela hraje svou hudbu už přes dvacet let a vymýšlet nové písně po takové době je čím dál tím těžší. „Metal se ale vyvíjí a my jsme se hlavně snažili, aby skladby na našem novém albu byly co nejlepší. A navíc je nesmysl nahrát horší desku, než byla ta předchozí. Ale krk kytary má omezený počet pražců, nechceme vykrádat sami sebe a chceme, aby to byly fajne, pěkné písničky, a ať se nám dobře hrají,“ směje se Šimek.
V zahraničí už nehráli jen v Jižní Americe
Ostravská kapela Malignant Tumour, která vyhrála několik hudebních anket Břitva a v roce 2010 získala cenu Anděl v kategorii Hard & Heavy, vystupuje často také v zahraničí. Za svou existenci od roku 1991 už sjezdila nespočet pódií v cizině.
„S Českem to vychází tak půl na půl. Poměrně často hrajeme v Německu, ale v podstatě jsme už hráli všude, ve Státech, v Kanadě. Jen jsme ještě nebyli v Jižní Americe. Nejdále jsme byli asi v Japonsku a tady v Evropě už skoro všude,“ říká Bilos a dodává, že nejvíce mimočeských fanoušků má kapela v Německu. „To jsou loajální fanoušci, mají rádi metal, je jich 84 milionů, rádi si ho pouštějí, jsou to naši sousedi, kupují si nosiče, takže tam se hraje příjemně. Ale peníze mají i lidi tady,“ dodává.
„Hráli jsme kdysi i v Rusku,“ podotýká s úsměvem Robert Šimek, který si pro fotografování nasazuje svou divokou paruku a hustý knír. A na otázku, jací tam jsou metaloví fanoušci, odpovídá: „Opilí! Jinak moc příjemní a fajn. No a uvidíme, co nás ještě čeká,“ dodává.
Především však ostravští Malignant Tumour hrají pro své fanoušky. „Naši fanoušci stárnou s námi, Přibývají mezi ně mladí fanoušci, ale velmi zřídka. Takže trochu vymíráme,“ směje se Šimek. A Bilos dodává: „Mladých fandů metalu není tolik jako v osmdesátých, devadesátých letech, ale ta komunita pořád funguje. Však to na našem koncertě dneska bude vidět. I když tady není moc lidí pod třicet,“ říká v Ostravě. Ostatně na křest nové desky a klipu se v sobotu přišel podívat i starosta Vítkovic Richard Čermák. Stylově v tričku s vyobrazením Malignant Tumour.
Malignant Tumour si pro křest alba a klipu vybrali prostor pod vysokou pecí, protože je hodně zaujal. „Skloubil pohodové a čisté zázemí s patinou starých Vítkovic. Chtěli jsme křest udělat na nějakém netradičním místě,“ říká Šimek.
V Barráku zahrají s legendárními švédskými Wolfbrigade
Fanoušci tvrdých kapel měli možnost před hlavními Malignant Tumour vidět pod vysokou pecí nejdříve trutnovskou trashmetalovou kapelu Exorcizphobia, která letos získala hudební cenu Anděl za nejlepší rockové album roku v Česku. Takže návštěvníci prostoru pod vysokou pecí slyšeli skladby z jejich oceněného čtvrtého alba Spiritual Exodus. Tato spřízněná kapela už patří rovněž mezi matadory metalu, příští rok oslaví dvacet let na pódiích.
V březnu příštího roku zahraje Malignant Tumour v ostravském Barráku s legendárními švédskými Wolfbrigade. „To jsou kamarádi. Pak bychom chtěli v Ostravě zahrát možná někdy ke konci příštího roku. Většinou hrajeme v Ostravě jednou dvakrát za rok. Šetříme s koncerty, kdybychom tu hráli každý týden, tak to přestane lidi bavit,“ směje se kytarista a zpěvák Bilos.
V Ostravě jsme doma. Je tady Baník
Ostravu ale mají rádi. „Jsme tady doma. A Ostravu máme rádi, nejsme možná v hudbě ostravští patrioti jako jiní, spíše jsme kosmopolitani, ale Ostravu máme rádi. Je tady Baník Ostrava a vždycky se sem rád vracím. Odkudkoliv přijedu, tak se sem těším,“ říká Bilos.
A členové kapely mu přizvukují, že právě v sobotu vyhrál Baník Ostrava s Duklou Praha, kterou porazil 6:0. „A Dukla jde někam,“ říká Bilos a Šimek dodává: „Vyhráli kvůli našemu křtu. Volal jsem jim tam totiž: dejte jim to tam pořádně. A povedlo se,“ směje se.
Také křest klipu a alba kapely Malignant Tumour se povedl. Kapela rozbouřila nový prostor pod nejznámější ostravskou vysokou pecí svou metalovou smrští a brzy vyrazí opět do dalších českých a zahraničních měst. S tou nejlepší a nejtvrdší muzikou, která v sobě nese inspiraci proslulými metalovými kapelami, které vývoj rokenrolu přinesl.