Byznys
18/04/2017 Jaroslav Baďura

Ostravská ocelárna slaví 65 let. Unikátní dobové snímky ukazují, jak se stavěla

Ostravská huť ArcelorMittal si v dubnu připomíná historické výročí počátku své ocelářské výroby.

Před pětašedesáti lety zahájil provoz dnešní Závod 13 – Ocelárna ArcelorMittal v Ostravě. Výstavba ocelárny začala na jaře 1949, v dubnu 1952 byla uvedena do provozu první ocelárenská pec a uskutečnil se odpich první ocelárenské tavby.

„První etapa výstavby proběhla v letech 1952–1953, kdy byly postaveny čtyři pevné 200t Siemens-Martinské pece. V druhé etapě v období 1958–1960 následovalo pět sklopných 400t Siemens-Martinských pecí. Tyto pece byly v provozu zhruba 18 let a v roce 1967 je nahradily dnešní tandemové pece,“ popisuje počátky výroby František Kubiczek, ředitel závodu ocelárna v ArcelorMittal Ostrava.

V počátcích ocelárenské výroby bylo veškeré úsilí věnováno zvládnutí technologie výroby nízkouhlíkatých a středněuhlíkatých uklidněných rourovenských ocelí, zejména olejářských trubek. V průběhu padesátých let se uváděly do provozu další válcovací tratě a postupně rostly i nároky na objem a kvalitu.

Jakost oceli byla v začátcích výroby velmi nízká a způsoby její kontroly byly subjektivní a založené na tradici. Zaměstnanci měli k dispozici minimální množství přístrojové techniky a primitivní ocelářská laboratoř prováděla analýzy zdlouhavými titračními metodami. Pozornost směřovala především k plnění plánu výroby, jakost oceli se považovala za druhořadou věc.

Do konce roku 1960 byla v Nové huti vybudována kapacita pro výrobu oceli klasickým šrot-rudným martinským procesem v objemu, který se rovnal výrobě celého Československa v době nejvyšší předválečné konjunktury.

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství.

Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají více než 7000 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2016 činil 35 104 korun.

Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Aby ještě více přispívala k trvale udržitelnému rozvoji, určila si 10 ukazatelů a s nimi spojené cíle, na jejichž plnění dohlíží nejvyšší vedení firmy. Jediným akcionářem je ArcelorMittal S.A.

Sdílejte článek