Gastronomie
01/07/2024 Petr Sobol

Ostravská rodinná pražírna Father's: Vybírejte kávu srdcem

Foto: se souhlasem Father's

Už se při nákupu kávy nechcete rozhodovat jen podle chuti? Toužíte po kvalitě, silném příběhu a zrnkách, které si váží přírody? Pak je čas na šálek od ostravské pražírny Father's, kde je cítit mnohem víc než jen ananasový džus v promyté Rwandě.

Stačí prolomit pěnu lžičkou a uvidíte všechny ty roky práce, které pražírně manželé Kvasničkovi obětovali. Přičichnete k šálku a ucítíte lásku, se kterou farmáři sbírají kávové třešně. Hlasitě usrknete a uslyšíte kávou odchované děti Marie a Petra, jak pobíhají kolem táty, který praží. Father's, kde táta praží a máma poctivě ochutnává, vás chytne za srdce a už nepustí.

Dnes má Father's za sebou nejen pražírnu, která má své jméno jak v Česku, tak v zahraničí, ale i několik projektů. Vysněnou kavárnu Fara na Hukvaldech sice manželé Kvasničkovi po třech letech uzavřeli, ale díky tomu se dnes mohou věnovat například stavbě laboratoře na kontrolu kvality v Ugandě. „Pomůžeme jak naší, tak dalším zpracovatelským stanicím v okolí s kontrolou kvality kávových zrn,“ vysvětluje Petr myšlenku QC Labu. Ten má mimo jiné nabídnout i vzdělání místním farmářům.

Myšlenka udržitelnosti je pro oba manžele ve firmě velmi důležitá, na prvním místě je ale vždy rodina. A to i ta pracovní. V současné době tvoří pražírnu Father's devět zaměstnanců a pět brigádníků. „Nebýt toho soběstačného týmu, na nic navíc by nebyl prostor,“ vypráví Petr. Na tom má podle Marie největší zásluhu jejich první zaměstnanec Petr Hlinka. „Libuje si ve všech provozních datech, grafech, analýzách a následné optimalizaci výroby,“ dodává s úsměvem.

Samotná Father's Coffee Roastery vznikla před sedmi lety, když Petr Kvasnička se svou ženou Marií začali pražit kávu v prostorách ve Staré Bělé, které jim poskytl Mariin otec. Rodinný duch se nese pražírnou od počátku, a to i díky Mariině švagrové Ireně Varechové, která navrhla design obalů. Na prvním obalu byla naše dcera a čáp, protože jsem byla těhotná. Na současných obalech jsou už tři naše děti," vzpomíná Marie.

Umění se do Father's přirozeně propisuje i díky Petrovi, který k němu má jako vystudovaný kameraman blízko. „Vánoce jsou pro mě vždy o něco kouzelnější díky obalům, které tvoří Jaromír,“ popisuje Petr další spolupráci s umělcem Jaromírem 99.

Kam vyrazit za Father's?

Pokud vás cesta za nákupem zrnek nezavede přímo do Staré Bělé, můžete kávu od táty ochutnat v ostravském Shothousu, českotěšínském Kamerliku, opavské Máma mele kafe nebo v čeladenské Zelenkavé. „Tyhle srdcovky jsou s námi téměř od našich začátků a jejich zpětná vazba je pro nás velmi cenná,“ chválí si spolupráci Petr. Jsou to právě přátelství s těmito kavárnami, které Father's podle manželů posouvají dopředu úplně nejvíce.

Kávu od Father's si zamilovaly kavárny napříč republikou. Espresso drinky nebo filtr si vychutnáte i v dalších kavárnách, a pro domácí přípravu můžete využít kávové předplatné. Stačí si vybrat variantu, která vám vyhovuje, a Father's už se postará o zbytek. Díky spolupráci s PPL navíc nemusíte platit za poštovné.

Tak co to bude, filtr nebo espresso?

Foto: se souhlasem Father's
Sdílejte článek