Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Sport

Ostravská stopa ve Fotbalistovi roku: Vaclík navázal na triumf Jankulovského

Bývalý vítkovický brankář Tomáš Vaclík se v pondělí večer stal teprve druhým odchovancem ostravského fotbalu, kterému se povedlo vyhrát prestižní tuzemskou anketu Fotbalista roku.

Fotbalistou roku 2018 byl vyhlášen Tomáš Vaclík (Foto: fotbal.cz, sevillafc.es a archiv)

Něco takového dokázal už jen baníkovec Marek Jankulovski, který mimořádné ocenění získal za rok 2007, kdy jako hráč AC Milán vyhrál Ligu mistrů.

Přestože se Tomáš Vaclík za uplynulý rok 2018 dostal s Basilejí „jen“ do osmifinále nejslavnější klubové soutěže, jeho prvenství v individuální anketě bylo jednoznačné.

Od hlasujících hráčů, trenérů, funkcionářů a novinářů dostal celkem 694 hlasů, zatímco druhý Pavel Kadeřábek obdržel 430 hlasů a třetí Tomáš Souček 196 hlasů.

„Jsem trošku naměkko, nikdy jsem si nepředstavoval, že bych tuhle anketu mohl vyhrát. Asi to máme, my Češi, v genech, že máme tak dobré gólmany,“ uvedl Vaclík při přebírání trofeje.

Potěžkat ji mohl díky tomu, že v roce 2018 potvrdil vysokou mezinárodní úroveň přestupem ze švýcarské Basileje do španělské Sevilly FC.

V novém klubu, kam v létě přicházel s vizitkou trojnásobného mistra Švýcarska, se stal okamžitě jedničkou a jednou z hlavních opor.

Za národní tým odehrál v minulém roce pět zápasů. V Číně pomohl k výhře proti domácímu týmu 4:1 a následně vychytal čisté konto proti Nigérii (1:0).

V podzimní Lize národů byl nejprve u prohry 1:2 s Ukrajinou, ale pak byl u obou vítězství (2:1 a 1:0) nad Slovenskem.

„V roce 2018 moje kariéra nabrala diametrálně odlišnou rychlost. Z Basileje, která už je v Evropě velký klub, se mi podařilo přestoupit do Sevilly, což je evropská špička. Loňské léto bylo hodně zlomové,“ zhodnotil Vaclík, který dosud za reprezentaci odchytal 23 utkání.

Výhra v anketě rodilému Ostravanovi zvedla náladu po posledních smolných dnech, kdy se Sevillou vypadl v osmifinále Evropské ligy se Slavií a navíc si v prvním zápase přivodil zranění, které se obnovilo.

„Rok 2019 se vyvíjí tak nějak všelijak, ukazuje se, že hrana mezi úspěchem a neúspěchem je hrozně tenká,“ dodal zanedlouho třicetiletý gólman, který nakonec kvůli zranění v oblasti břišního svalu přijde o blížící se atraktivní reprezentační zápasy v Anglii a s Brazilií.

Do fotbalového světa se vydal z Vítkovic v roce 2010, kdy přestoupil na Žižkov. O dva roky později už byl hráčem Sparty, odkud v roce 2014 odešel do Basileje.

Historicky je čtvrtým brankářem, který anketu Fotbalista roku vyhrál. Před ním se to povedlo pětkrát Ivu Viktorovi, jednou Petru Koubovi a dokonce devětkrát Petru Čechovi.

Anketa Fotbalista roku, kterou vyhlašuje Fotbalová asociace ČR, původně vznikla v roce 1965. Ostravský fotbal v plejádě vítězů dlouho reprezentoval pouze Marek Jankulovski. Nyní se k němu přidává jméno Tomáše Vaclíka.