Společnost
10/01/2018 Tomáš Svoboda

Ostravská ZOO hlásí rekordní počet zvířat a chystá velké investice

Moderní expozice pro kondory, makaky a gibony nebo projekt nového parkovacího domu s kapacitou 200 míst. To jsou některé z novinek a investic v řádu desítek milionů korun, které (nejen) pro letošní rok plánuje ostravská ZOO.

Loňský rok byl pro ZOO Ostrava velmi úspěšný, protože znovu překonala hranici 500 tisíc návštěvníků a podařilo se jí také dosáhnout na rekordní počet 4 073 chovaných zvířat. Rekordní byl ovšem i počet mláďat, kterých se během roku 2017 narodilo celkem 1 315.

Kromě oblíbeného slona indického bylo bezesporu nejvzácnějším z nich mládě lemura Sclaterova. „Jedná se o druhé mládě tohoto druhu, které se v Ostravě narodilo po dlouhých osmi letech. Jeho nevelká populace v evropských zoo čítá sotva 30 jedinců,“ uvedl ředitel ostravské zoologické zahrady Petr Čolas.

Vedle budoucího zachování mnoha velmi ohrožených druhů zvířat si návštěvníci mohli všimnout dalších novinek, jako bylo například pořízení dvou nových vláčkových souprav pro „safari expres“ či rozšíření služeb pro polské turisty, kteří mohou využít mimo jiné komentovaných prohlídek v polském jazyce.

Z celkového počtu návštěvníků tvoří ti ze zahraničí, zejména pak z Polska a ze Slovenska, zhruba 30 až 40 %.

Bude se dál stavět

Z hlediska modernizace technické infrastruktury ZOO byl klíčový projekt elektrifikace celého areálu, který má vyjít na zhruba 90 milionů korun. Pokračovat se v něm bude i letos. Zcela dokončen by měl být na podzim.

„Jedná se o náhradu již dosluhujících a nedostatečných rozvodů elektrické energie a jejich posílení a rozšíření takřka v celém areálu. Bez této akce by šlo jen stěží budovat nové expozice a další zařízení důležitá pro chod zahrady,“ řekl Čolas s tím, že takový rozsáhlý projekt je v Evropě i ve světě unikátní.

„Říká se, že se u nás nedělají velké věci, ale právě toto je projekt, který vzhledem k členitosti terénu a ploše 100 hektarů, jinde nemá obdoby. Vidíme přitom, že nijak zásadně neovlivňuje návštěvnost zahrady,“ doplnil ředitel.

Z dalších velkých stavebních projektů, které jsou financovány městem Ostrava, mohou být podle něj letos zahájeny výstavby nových expozic pro kondory, makaky a gibony. Naopak již dokončeny jsou čtyři expozice v pavilonu Evoluce, které by měly být oficiálně otevřeny na konci ledna.

parking

Ve fázi zpracování projektové dokumentace je nyní nový vícepodlažní parkovací dům, který by měl do roku 2019 vzniknout v prostoru mezi stavajícími parkovišti. Má v něm být 200 parkovacích míst a výsledná cena se odhaduje na 80 milionů korun.

„Víme, že parkovací domy fungují v řadě světových zahrad. Jsme rádi, že v rámci Česka a Slovenska jsme se zatím dostali zdaleka nejdál, byť je zjevné, že to vyžaduje velké investiční náklady,“ dodal Čolas.

Rozpočet ZOO Ostrava pro rok 2018 se pohybuje ve výši zhruba 120 milionů korun a pracuje v ní přibližně 130 stálých zaměstnanců.

Sdílejte článek