Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Byznys

​Ostravské Brembo omezuje provoz ve výrobních halách na minimum

Vedoucí představitelé společnosti Brembo rozhodli o omezení provozu ve výrobním závodě v Ostravě-Hrabové.

Foto: Brembo

„Situace na automobilovém trhu se poněkud komplikuje, máme předvyrobeno a hotové výrobky čekají na expedici, až si je naši zákazníci odvezou. Navíc při uzavření hranic hrozí situace, že nám dodavatelé nebudou schopni doručit suroviny a komponenty,“ říká personální manažer Filip Jedelský.

Dodává, že firma se k tomuto kroku uchýlila také kvůli ochraně svých zaměstnanců. „Mnozí z nich se v této době budou doma cítit bezpečněji,“ vysvětluje.

Zaměstnanci tak stráví týden doma se sníženou mzdou, v případě potřeby ale mohou také čerpat dovolenou.

„Část výrobních linek zůstane v provozu, v továrně zůstane maximálně 70 lidí,“ vypočítává Jedelský s tím, že dodržet zpřísněná hygienická pravidla mezi zaměstnanci byl za běžného provozu problém.

Firma například pro své zaměstnance nakoupila roušky, které jim pro jejich potřeby rozdávala. „Zavedli jsme také dávkovače s desinfekcí a pravidla s metrovými rozestupy při příchodu a odchodu z práce nebo třeba při čekání ve frontě na oběd v kantýně,“ vyjmenovává Jedelský.

Udržet disciplínu a efektivně kontrolovat důslednost zaměstnanců je podle něj v tomto případě obtížné, lidé by těchto pravidel měli dbát sami.

Nečekaná vlna solidarity

Dodavatel, u něhož firma objednala roušky pro zaměstnance, svou dodávku opozdil. „Lidem zůstaly jen jednorázové respirátory, s nimiž bylo nejen při práci obtížné dýchat,“ říká Lucie Paprčková, která pracuje ve skladu.

Spolu s kolegyní tak začala pro své kolegy šít podomácku vyrobené roušky a na směnách je rozdávala. Do domácí výroby roušek se pustilo hned několik dalších zaměstnanců.

„Jako Ital jsem byl v některých případech překvapen solidaritou, s jakou k sobě naši lidé přistoupili. Byl jsem informován o nekonečném cestování polských kolegů přes hranice i tom, jak mnozí šili po večerech ochranné roušky pro ostatní a jak je neváhali zdarma sdílet. To jsou věci, za které jsem i já hrdý a všem, kdo se takto zachovali, patří obrovský dík a potlesk,“ uvedl generální ředitel české pobočky Lorenzo Paruta s poděkováním zaměstnancům za to, co pro firmu dělají.

Jak využijí zaměstnanci své mimořádné volno? „Jsem rád, že mi firma dala možnost se rozhodnout, jakým způsobem budu mimořádné volno čerpat. Pokud to bude možné, zůstanu doma a budu se starat, protože moje žena bohužel u svého zaměstnavatele tuto možnost nedostala. Takže chci, aby si po práci doma odpočala,“ říká Michal Vrabec, který pracuje jako seřizovač.

Podle něj se spousta lidí na mimořádné volno těší a vítá jej s úlevou. „Ale stejně si myslím, že po týdnu doma nebudou vědět, co dělat, a budou za možnost jít do práce zase rádi,“ uzavírá.

Společnost Brembo je italská firma, která vyrábí brzdy a další hliníkové komponenty pro prémiové značky automobilů. Původně vznikla jako specialista na závodní automobily, postupně ale rozšiřovala svou výrobu také pro motocykly a osobní automobily.