Nejnovější zprávy: Tato hrůza už je minulostí. Obří skládka konečně mizí z Muglinovské ulice Punč bar na Masarykově náměstí baví Ostravu. Nabízí nápoje i luxusní výhled

Politika

Ostravské obvody vyzvaly magistrát, aby jim dal více peněz na investice

Některé ostravské obvody chtějí víc peněz na investice i větší pravomoci při správě majetku. Celkem navíc žádají 1,1 miliardy korun. Peníze by se měly přerozdělit mezi všechny obvody podle počtu obyvatel.

Změnu iniciuje starosta Ostravy-Poruby Petr Mihálik (ČSSD). Ten nechal vypracovat novelu Statutu města Ostravy, kterou předložil primátorovi. Mihálik to dnes řekl novinářům. Primátor Tomáš Macura (ANO) ČTK řekl, že je připraven o návrhu jednat.

Statut města je klíčový dokument, který řeší vztah města a jeho jednotlivých částí. Mihálikovi a dalším starostům vadí, že v něm není zakotven mechanismus, podle kterého se obvodům rozdělují peníze na investice.

„Představitelé obvodů tak jsou odkázáni na rozhodnutí rady a nemohou dlouhodobě plánovat rozvoj jednotlivých městských částí. Není jasné, jak mají být obvody financovány,“ uvedl Mihálik.

Novela statutu podle něj posiluje pravomoci obvodům a navíc jim přerozděluje podle počtu obyvatel 1,1 miliardy korun. Největší ostravský obvod Jih by si tak přilepšil o víc jak 414 milionů korun. Naopak nejmenší Nová Ves o 2,6 milionu korun.

Mihálik tvrdí, že návrh je apolitický a nijak není namířen proti vedení magistrátu. „Věřím, že vedení magistrátů nás vyslyší a přistoupí k návrhu seriózně,“ řekl starosta Poruby. O návrhu by se mělo jednat 12. září.

„Návrh změn připravený některými městskými obvody nám byl představen minulý týden. Deklarovali jsme připravenost o věcech jednat a první jednání bylo dohodnuto na první polovinu září,“ potvrdil primátor.

Je překvapen, že na dnešní tiskovou konferenci nebyl pozván nikdo ze zástupců magistrátu. „Domnívám se, že by bylo vhodnější svolat tiskovou konferenci až po dosažení nějaké dohody, a ne dříve než nějaká jednání vůbec začala. Celé to takto na mě působí, jako by autorům šlo více o získání politických bodů než o věcné řešení,“ dodal.

Už nyní návrh podporuje Macurův kolega z hnutí ANO starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář. „Aktivita se mi líbí. Máme primátora, který je vizionář a mohl by být diskusi otevřený,“ řekl.

V současné době Ostrava na investice obvodů ročně uvolňuje zhruba 800 milionů korun. Podle nespokojených starostů to je ale nesystematické a peníze nejsou garantované. Další prostředky do obvodů magistrát investuje přímo. Například do svého majetku, který obvodům nesvěřil.

Mihálik očekává, že pokud obvody získají více peněz, přijde s tím i vyšší míra odpovědnosti. Například za další svěřený majetek. „Jsme na to připraveni,“ uvedl.

S novelou souhlasí i starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk (KDU-ČSL). Podle něj jeho obvod dostával na investice od města zhruba 17 milionů korun ročně. Navíc ve všech směrech musel o všechno magistrát žádat.

„Například pro vyřízení jedné evropské dotace musíme žádat radu města o souhlas čtyřikrát,“ řekl. Nynější rozdělování peněz je podle něj diskriminační. „Obce srovnatelné velikostí s Krásným Polem mají na investice až čtyřikrát více,“ dodal.