Nejnovější zprávy: Ostravská talkshow Kafrárna slaví 5 let! Přivítala už 150 hostů Vraťme se k normálnímu životu, vyzývá viroložka Hana Zelená

Společnost

Ostravské tramvaje budou mít klimatizaci. Postará se o to pražská firma

​Pražský výrobce elektrických zařízení pro prostředky hromadné dopravy Cegelec bude za více než 140 milionů korun upravovat tramvaje Dopravního podniku Ostrava (DPO).

Foto: Petr Broulík

Pražský podnik dosadí do ostravských tramvají například klimatizace nebo doplní nabíjecí USB porty. Hodnota úprav prvních 16 vozů typu VarioLF je přibližně 60 milionů korun. ČTK to sdělil ředitel obchodu a marketingu Cegelecu Libor Hinčica.

.

Celkově se mohou úpravy týkat až 41 tramvají. "První vozy budou přistaveny na technické zhodnocení za pět měsíců od účinnosti smlouvy," uvedl Hinčica. Základní kontrakt má být dokončen do konce letošního roku. "Zbytek tramvají může dopravce přistavit na malou modernizaci v průběhu let 2023 až 2025 v rámci práva na využití opce," uvedl Hinčica.

Do oddělení pro cestující Cegelec použije klimatizace přímo ze své produkce. Jde o výrobky, které firma nově doplnila do svého portfolia, jež dosud tvořily pouze elektrické výzbroje tramvají a trolejbusů. "Bude se tedy jednat o zcela nově vyvinutý výrobek, který bude poprvé uplatněn právě na ostravském projektu," uvedl Hinčica.

Do části tramvají firma doplní klimatizace i na stanoviště řidiče, změní lakování či zádržné tyče. "Počítáme přitom s tím, že v projektu bude angažována celá řada dodavatelů přímo z Moravskoslezského kraje," uvedl výkonný ředitel Cegelecu Miroslav Opa.

Generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys uvedl, že teplotní pohoda je jeden z nejdůležitějších aspektů kvality cestování. "Proto jsme rádi, že se nám podařilo tuto zakázku uzavřít a oproti předpokládané hodnotě zakázky i zhruba šest milionů korun ušetřit," uvedl Morys.

Společnost Cegelec se zabývá výrobou elektrických zařízení pro vozidla hromadné dopravy a pro napájecí systémy MHD. V roce 2020 firma zaznamenala tržby 394 milionů korun, meziročně o třetinu vyšší. Firma zaměstnává kolem 80 lidí. Cegelec je součástí skupiny Vinci Energies.