Společnost
17/01/2016 Jaroslav Baďura

Ostravské zoo klesla návštěvnost, i tak ale byla třetí nejvyšší v historii

Vybudování unikátního pavilonu evoluce a expozice Mokřady, narození toužebně očekávané pandy červené nebo utracení sloního samce Calvina - rok 2015 v ostravské zoologické zahradě přinesl úspěchy i smutné zprávy.

V roce 2015 zavítalo do ostravské zoologické zahrady 490 145 návštěvníků. „Půlmiliontou hranici jsme sice nepřekročili, ale i tak se jednalo o historicky třetí nejvyšší návštěvnost. A zaznamenali jsme i jeden rekord – na Štědrý den přišlo do zoo neuvěřitelných 4 843 lidí,“ uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Na jaře byl do provozu uveden nový vstupní areál včetně správní budovy a proběhla rekonstrukce hlavního parkoviště. Díky tomu došlo k výraznému zlepšení odbavování a služeb pro návštěvníky a byl rozšířen počet parkovacích míst. V průběhu roku byly otevřeny dvě nové expozice – v dubnu to byl pavilon evoluce, v říjnu expozice Mokřady.

Pavilon evoluce je největší stavbou za dobu existence zoo

 „Pavilon evoluce je největší stavbou, která byla ve více než šedesátileté historii v zoo vybudována. Moderní chovatelský komplex odpovídající standardům současného chovu zvířat v moderních zoologických zahradách poskytl nový domov skupině šimpanzů a vzácných kočkodanů Dianiných. Kromě primátů pavilon obývají zástupci ptáků, plazů, ryb i bezobratlých živočichů z deštných lesů západní Afriky,“ uvedla mluvčí.

Expozice Mokřady je jakousi naučnou stezkou využívající přírodní prostředí areálu zahrady. Vznikla mimo jiné i za účelem vytvořit prostředí pro ochranu ohrožených druhů naší přírody a zároveň přináší náměty návštěvníkům, jak se mohou sami zapojit do ochrany našich obojživelníků, plazů a dalších mizejících druhů naší fauny i flóry. Součástí jsou modely vybraných druhů plazů a obojživelníků v nadživotní velikosti.

V roce 2015 se podařilo odchovat 846 mláďat u 117 druhů, což je výrazně více, než v roce předchozím. Je to dáno dalším meziročním nárůstem počtu druhů.

Podařilo se odchovat vzácné pardály, osly i pandu červenou

„Byly mezi nimi tradičně odchovávané druhy (jako jsou například plameňáci kubánští nebo žralůčci okatí, vzácní pardáli obláčkoví nebo kočky cejlonské, žirafa Rothschildova nebo amazonek bělobřichý, kriticky ohrožený štikovec sakaramský, gibon bělolící nebo sup kapucín či v přírodě již vyhubené druhy jako hrdlička sokoránská, sika vietnamský nebo jelen milu),“ uvedla Šárka Nováková.

Mezi výjimečné odchovy pak rozhodně patří první dvě mláďata onagerů, což je nejohroženější poddruh divokého osla, ve výběhu Indie první ostravská mláďata velice raritního a zároveň vzácného druhu jelena barasingy.

„Doslova vytouženým mládětem bylo v Ostravě historicky první mládě pandy červené. Dříve se ostravskému páru mláďata rodila, ale matka je nedokázala úspěšně odchovat. Poprvé se podařilo odchovat i mládě puštíka vousatého laponského.“

Na podzim museli chovatelé usmrtit dlouhodobě nevyléčitelně nemocného sloního samce Calvina. „Na druhé straně, předloni narozené slůně Sumitra, navzdory všem známým a nepříliš nadějným prognózám, zatím úspěšně prospívá a roste. Je však třeba znovu připomenout, že ještě stále nemá zdaleka vyhráno, v loňském roce uhynula na herpes virus v jiné evropské zoo dokonce sedmiletá samice,“ dodala mluvčí zahrady.

 

 

 

 

Sdílejte článek