Nejnovější zprávy: Černá díra. Tento památník připomene oběti střelce v ostravské nemocnici Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů

Společnost

Ostravskou ZOO čeká velká rekonstrukce, plánuje nové pavilony a parkoviště

Více než půl milionu lidí přilákala vloni do Ostravy zoologická zahrada, která je v republice čtvrtou nejnavštěvovanější. V letošním roce ji podle ředitele Petra Čolase čeká velká rekonstrukce elektrifikace, ale v plánu je také výstavba nových pavilonů a parkovacího domu.

Město Ostrava má pro ZOO připraven projekt rekonstrukce elektroenergetických rozvodů, která začne již v druhém březnovém týdnu. Měla by trvat až do podzimu příštího roku a bude stát 89,5 milionů korun.

Stavební práce bylo třeba citlivě plánovat s ohledem na komfort návštěvníků i zvířat. Přes celkovou náročnost by provoz zoologické zahrady neměl být výrazněji omezen.

„Je to projekt, který nemá v Evropě obdoby. Vše je dáno členitostí a plochou zahrady, která činí 100 hektarů. Neznám jinou zoo, která by dokázala připravit tak rozsáhlou rekonstrukci,“ uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Modernizace je třeba proto, že stále se rozrůstající areál potřebuje více elektřiny. Stávající síť s jedinou centrální trafostanicí a rozvody pro jednotlivé objekty je zastaralá a poruchová.

„Výši ceny rekonstrukce ovlivňují také velké vzdálenosti, které musíme propojit. Věříme, že naplánovanými pracemi směřujeme k vyšší spolehlivosti a ekonomičtějšímu a bezpečnějšímu provozu,“ doplnil investiční náměstek primátora Břetislav Riger.

Vzniknou další nové pavilony i parkovací dům

Jak dále uvedl ředitel zoo, dlouhodobou snahou je neustálé zlepšování kvality expozic a pavilonů zvířat a také návštěvnického servisu. Palčivým problémem je zejména parkování, kvůli kterému ve „špičkách“, tedy zhruba 40 dnech v roce, dopravně trpí podstatná část Slezské Ostravy.

Při nejvyšší návštěvnosti až 2 000 lidí denně je parkovací kapacita 455 míst naprosto nevyhovující. Aspoň částečným řešením bude výstavba nového parkovacího domu s maximální kapacitou necelých 200 míst, který bude situován na ploše mezi stávajícím „horním a dolním“ parkovištěm.

„Stával tam bytový dům, který byl již jen částečně využíván. Došlo k jeho demolici a nyní připravujeme investiční záměr na stavbu parkovacího domu o dvou nebo třech podlažích, s kapacitou 129 nebo 199 vozidel. Náklady budeme tlačit do 60 milionů korun,“ vysvětlil zástupce magistrátu s tím, že samotný záměr by měl být dokončen v dubnu. Zhruba v polovině příštího roku by mohlo být vydáno stavební povolení a v roce 2019 zahájena realizace.

Výzvou pro nejbližší roky jsou také projekty nových expozic a pavilonů, které ZOO bude postupně dokončovat. „Hotový je zatím projekt velké průchozí voliéry a dokončen letos bude také projekt expozice pro gibony a kopytníky, který umístíme na velké ploše lesa poblíž stávajícího pavilonu velkých šelem,“ řekl Čolas s tím, že i na tuto stavbu by ještě letos mohlo být vydáno stavební povolení.

Ve fázi návrhů jsou naopak expozice makaků lvích, které chce ZOO prezentovat na velké ploše v přírodních podmínkách, a také projekt „Austrálie a Andy“ o ploše 6 000 metrů čtverečních, k němuž jsou zatím vytvořeny ideové skici.

Fotogalerie