02/05/2019 Jaroslav Baďura

Ostravský sen o zlatu pokračuje: Parahokejisté jsou v semifinále!

Čtvrtfinále mezi Českem a Norskem nabídla strhující a nervy drásající podívanou, po které mohla ostravská aréna slavit triumf domácích borců.

"Češi díky výbornému závěru přestříleli vikingy a slaví historický postup do semifinále mistrovství světa," napsal oficiální web paraostrava2019.cz.

Těsná a drsná zápletka, pětatřicet minut oba týmy držely více než 7 200 diváků doslova v šachu. Ve všech aspektech hry vyrovnaný souboj, vynikaly obrany. Čtvrtfinálový souboj mezi Českem a Norskem byl přetahovanou dvou stejně těžkých vah.

"Domácí se snažili být aktivní, více stříleli, ale brankář Groeline odolával, vyzrál na akce Kubeše, přečíslení Novotného, i Doležalovu dvojstřelu z vlastního oslabení. Michal Vápenka v bráně Čechů prokazoval evropskou špičkovou kvalitu, nejvíce při Bakkeho pokusu ze strany," všiml si web mistrovství.

Ani druhá třetina nebyla jiná. Opticky se možná Češi více tlačili do zakončení, ale finální provedení několikrát zklamalo, asi jako při Geierově pokusu u tyče nebo Šafránkově snažení z bezprostřední blízkosti. Norové zahrozili Pedersenem a také znovu Bakkem. Brankáři Vápenka a Groeline opět vynikali.

Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o zápas o jednom gólu. Paradoxně Norové měli na úvod třetí třetiny více ze hry a vypadalo to, že by mohli výborně fandící publikum rozesmutnět. Jenže na místě byl Vápenka.

Ve 33. minutě vychytal neskutečně únik Solberga. Češi přestáli tlak soupeře a převzali iniciativu, až uštědřili vikingům těžké KO. Vše načal ve 35. minutě premiérovou brankou na MS Miroslav Novotný, který dokázal z brankoviště dorazit vyraženou střelu Zdeňka Hábla – 0:1.

Jestliže fanoušci očima tlačili časomíru ke konci a přáli si udržení výsledku, pak na ledě se strhlo úplně něco jiného. Posledních pět minut bylo pro Nory v podstatě noční můrou. Chybu v rozehrávce soupeře v obranném pásmu potrestal kapitán Michal Geier po krásné individální akci – 0:2.

Vikingové zkusili hru bez brankáře, ale dvakrát během ní inkasovali, do prázdné klece dovezli kotouč Kubeš a Kvoch – 0:4. Zatímco hala se zmítala v rytmu populárního pokřiku „kdo neskáče není Čech“, borci na sledgích na ledě dokonali šest vteřin před koncem postupovou práci, dorážka Davida Paláta určila konečné skóre – 0:5.

"Čeští reprezentanti ve vynikající atmosféře dokázali uspět ve čtvrtfinále. V semifinále vyzvou suverénní USA, obhájce zlata z paralympiády v Pchjongčchangu," upozornil na těžkého soupeře web.