Společnost
15/02/2025 Petr Broulík

Ostravští policisté loni dopadli lupiče v hokejových dresech i desatero výrobců pervitinu

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ostravští policisté se u některých loni spáchaných trestných činů pořádně zapotili. Proto při bilancování stavu kriminality na Nové radnici připomenuli několik případů, jejichž vyřešení jim dalo pořádně zabrat.

Policisté připomněli i případ, který v květnu loňského roku, tedy v době, kdy se v Ostravě hrál světový hokej, také přilákal do Ostravy „světovou“ zločineckou elitu. Dvojice ozbrojených lupičů dostala zálusk na pět milionů v porubské směnárně. A šli na to stylově – oblékli se jako hokejoví fanoušci francouzského týmu.

Mysleli, že to jsou amatéři. Vše však měli důkladně promyšlené

„ Mysleli jsme, že to jsou nějací amatéři, ale měli to neskutečně propracované. Měli loupežné přepadení důkladně připravené dlouho dopředu, měli na to pronajatý byt, věděli, že ve směnárně může být kolem pěti milionů a nepodařilo se jim to právě díky nasazení policistů během hokejového šampionátu,“ řekl ředitel Městského ředitelství policie České republiky Antonín Řezníček.

Jak se vše odehrálo? V polovině května letošního roku volala na linku 158 žena pracující ve směnárně, že se stalo terčem loupežného přepadení. Do směnárny vtrhli dva muži oblečení do hokejových dresů, jeden z nich měl plynovou pistoli. Žena se s jedním z nich začala přetahovat o svazek klíčů a přitom spustila tlačítkem alarm. Muži utekli pouze s klíči, avšak neznámo kam.

Jediné vodítko na začátku: česko-slovenský jazyk

Za chvíli dorazili policisté, kriminalisté, kriminalistický technik a psovod. Žena jim vylíčila, že oba byli ve francouzských hokejových dresech, na hlavě měli kšiltovky, obličeje měli pomalované vlajkami a jeden měl kolem krku francouzskou šálu. Nastalo pátrání. Ukázalo se, že pachatelé se rozdělili. Kriminalisté zakrátko našli v jednom z kontejnerů vyhozený hokejový dres a kšiltovku.

Kriminalisté 9. oddělení obecné kriminality Ostrava specializující se na násilnou trestnou činnost rozjeli rozsáhlé pátrání. Jediné vodítko, které v první chvíli kriminalisté měli, byl česko-slovenský jazyk, kterým pachatelé komunikovali. Žena ze směnárny řekla, že muži do směnárny vstoupili ve chvíli, kdy otevírala. Ale přepadení nešlo podle jejich představ. Za jedním pachatelem a ženou zavřely dveře do zázemí, druhý z pachatelů zůstal stát ve směnárně. Posprejoval kameru, a i když na něj spolupachatel volal, ať mu pomůže, díky zavřeným dveřím neměl jak. Milióny, pro které si přišli, tak zůstaly ve směnárně a pachatelé odešli jen s klíči.

Mozkem přepadení byl muž, který vše vymyslel, financoval a řídil

Hodiny a dny trvalo shromažďování informací, vyšetřování v nejbližším okolí a dokumentování zpackané loupeže. Zhruba do dvou týdnů však policisté sklízeli první ovoce. Slovenští kolegové loupežné „fanoušky“ našli ve svých dokumentech. A tak mohli policisté zadržet dva muže ve věku 30 a 33 let, kteří přijeli ze sousedního státu do Ostravy-Poruby kvůli vyklizení bytu, který měli pronajatý, když pracovali jako dělníci v Ostravě.

Postupně policisté odkrývali další překvapivé souvislosti případu. Loupežné přepadení naplánoval třiatřicetiletý cizinec, který byl také takzvaným mozkem všeho. Ten však na místě činu nebyl. Jen vše vymyslel, řídil a financoval. Muž, který při loupežném přepadení měl ženu ohrožovat plynovou pistolí, byl stále na svobodě. Jakmile zjistil, že po něm pátrají čeští kriminalisté, přijel na služebnu v Ostravě i se svým advokátem. Policisté ho hned zadrželi.

Ve fan zóně nakoupili dresy, barvy na obličej, batohy

Všichni tři pachatelé už jsou obvinění. Od prvopočátku měli jasný plán. Zprostředkovali pronájem bytu v Ostravě, nakoupili dresy, barvy na obličej, batohy, ve kterých měli ukryté oděvy na převlečení a vybrali a obhlédli směnárnu. Dresy si obstarali ve fan zóně podle toho, který tým v daný den hrál. Rozhodli se nakonec pro francouzské dresy, proto si obličeje pomalovali francouzskou trikolórou. Jeden z obviněných měl potetovaný krk, proto si ho maskoval šálou.

Komisař obvinil dva muže ve věku 30 a 37 let ze zvlášť závažného zločinu loupeže, třetí 33letý muž byl obviněn ze spáchání účastenství ve formě organizování zvlášť závažného zločinu loupeže. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Soudce nechal vzít všechny tři obviněné do vazby. Organizátor loupeže se rozhodl nevypovídat. Zbývající obvinění s kriminalisty spolupracovali a vypovídali, ale mnohdy se jejich výslechy lišily.

Pozatýkali naráz desetičlennou skupinu vařičů a distributorů pervitinu

Policisté z ostravského takzvaného TOXI týmu také loni v dubnu úspěšně ukončili několikaměsíční práci, když v červnu zatkli čtyři vařiče drog přímo při výrobě metamfetaminu. Další osoby pozatýkali do falších několika minut. Právě kriminalisté z TOXI týmu z 11. oddělení obecné kriminality Ostrava už léta odhaluje a pomáhá dostat před soud co nejvíce drogových výrobců či dealerů a tím citelně zasahuje do drogové distributorské sítě.

Kriminalisté z TOXI týmu už od podzimu roku 2023 sledovali organizovanou skupinu pachatelů, kteří na území města Ostravy vyráběli a distribuovali pervitin. A tak jednoho červnového dne loňského roku spolu s kolegy ze speciální pořádkové jednotky a zásahové jednotky Moravskoslezského kraje vtrhli do sledovaného o bytu v Ostravě, kde přímo při nelegální výrobě drog zadrželi čtyři osoby.

V dalších minutách už na jiném místě kriminalisté zadrželi dalších deset osob, z nichž šest s vařiči drog spolupracovali. Následovalo čtrnáct prohlídek a to jak domovních, tak nebytových prostor.

Při nich policisté zajistili laboratorní techniku, jako jsou skla, baňky, ale také chemikálie či farmaceutické přípravky. Zajistili také 750 gramů metamfetaminu a také léky, ze kterých by bylo možno vyrobit 1,8 kilogramu metamfetaminu. Zabavili také červený fosfor pro výrobu 3,2 kilogramu metamfetaminu. A nakonec zajistili majetek obviněných v celkové hodnotě přes 10,5 miliónů korun.

Gram pervitinu prodávali za tisícovku

Nejstaršímu z obviněných mužů bylo v době zadržení 50 let a byl organizátorem celé desetičlenné skupiny. Vše financoval, sám drogy vyráběl a distribuoval. Kupoval také léky, chemikálie. Každý z obviněných mužů měl svou roli a plnil zadané úkoly, samozřejmě za patřičný obnos. Některé léky jezdili členové gangu kupovat do sousedního státu. Vyrobený pervitin prodávali za cenu 1000 korun za gram.

Komisař 11. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil všech 10 osob ve věku od 24 do 50 let ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Na případu se podílelo více složek policie, mimo jiné také krajští kriminalisté a Národní protidrogová centrála.

Chtěl láhve rumu a vodky, přestože vinotéku hlídala kamera

Při dalším případu policisté dopadli v prosinci loňského roku recidivistu, který se díky okamžitému zavolání prodavačky ze zábřežské vinotéky na tísňovou linku vrátil do půl roku za mříže.

Prodavačka zavolala na tísňovou linku, že k ní přistoupil muž, něco držel v ruce a domáhal se alkoholu. Přestože lupiči řekla, že prodejna je vybavena kamerovým systémem, ten stále žádal vodku a rum. A hrozil prodavačce. Své lahve tedy dostal a z vinotéky uprchl neznámo kam.

Na místo se sjeli jak policejní hlídky, tak kriminalisté a kriminalistický technik. Prodavačka jim lupiče popsala a zhlédli kamerový záznam. Začali pátrat po okolí, v domech a dalších prodejnách. Nakonec ho dopadli, jen několik málo hodin po přepadení prodejny.

Sváděl vše na svého dvojníka

Loupežník se ukrýval v jednom z bytů na ubytovně. Pro kriminalisty si připravil legendu s tím, že má problémy s policií z důvodu, jelikož má dvojníka, který páchá trestnou činnost. Prý si ho s ním policie pořád plete. Tomu však kriminalisté nevěřili a jednatřicetiletého muže zadrželi. Dvě lahve však už stačil prodat v zastavárně a za získané peníze nakoupit jídlo.

Ukázalo se, že muž měl mít při přepadení v ruce pepřový sprej, který však na prodavačku nakonec nepoužil. Kriminalisté odcizené láhve alkoholu zajistili opravdu v zastavárně a vrátili zpět do vinotéky.

Za loupež hrozí lupiči vězení od dvou do deseti let. V trestním rejstříku měl sedm záznamů a loni na jaře byl propuštěn z výkon trestu za páchanou majetkovou trestnou činnost.

V lednu dopadli říjnového lupiče z Večerky

Ostravští policisté také při bilancování loňského roku informovali o dopadení muže, který, který s nožem v ruce přepadl prodejnu zvanou Večerka v ulici Krasnoarmějců Ostravě-Zábřehu. Několik měsíců neznámý lupič se zamaskovaným obličejem hrozil v neděli 20. října prodávající ženě, že nůž použije, peníze v hotovosti. Nakonec pobuda přelezl pult, ukradl z pokladny téměř devět tisíc a utekl.

Policisté zveřejnili jeho popis, záznam z kamery a také lupičův nahraný hlas. Uvedli, že lupič měl ve chvíli loupeže na hlavě nasazenou černou čepici do čela, takzvaný kulich, na očích měl černé sluneční brýle a přes ústa měl nasazený pravděpodobně černý rolák.

Ocitl se prý v zoufalé situaci a litoval činu

K takto maskovanému muži v tmavě prošívané vestě, khaki kalhotách, černých teniskách a v černých rukavicích s reflexními pruhy nevedly žádné stopy ani poznatky, a nikdo ho ani ze záběrů nepoznal. V letošním lednu však nastal zlom. Díky spolupráci mezi kriminalisty se podařilo ustanovit možnou osobu podezřelého. Tím je muž ve věku 26 let, který má čistý rejstřík trestu. Policisté lupiče dopadli v místě, kde se zdržoval. Ten od začátku s muži zákona spolupracoval a k loupeži se přiznal.

U výslechu řekl, že loupežné přepadení neplánoval. Dohnala ho k němu zoufalá situace, kdy potřeboval peníze k živobytí. Činu litoval a omluvil se za něj. Policisté muže obvinili z loupeže a hrozí mu až desetileté vězení. Stíhají ho však na svobodě.

Sdílejte článek