Politika
14/02/2017 ČTK

Ostravští politici řekli u soudu s Dědicem, že o ovlivňování zakázek nevěděli

Všichni ostravští politici, kteří dnes vypovídali u krajského soudu jako svědci v procesu s lobbistou Martinem Dědicem, řekli, že nevěděli o žádném jeho ovlivňování veřejných zakázek ani dění v ČSSD, ani se od nich nepokoušel nějakou výhodu.

Vše, co dnes o kauze vědí, se prý dozvěděli z médií. Státní zástupce Vít Koupil ale řekl, že podle důkazů měl Dědic na některé městské firmy silný vliv.

Dědic je obžalovaný, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky je ovlivňoval. Jeho firma tak podle obžaloby získala 30 milionů korun. Dědic to odmítá. V kauze je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním až osm let.

Bývalá náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková (ČSSD) řekla, že s Dědicem konzultovala složení orgánů města. „Ano konzultovala. Byla to jedna z politických diskusí, které jsem s ním vedla, protože měl určité informace, měl určité vazby,“ řekla. O různých věcech s Dědicem mluvila, protože se prezentoval tak, že zná lidi z různých politických stran, a ona potřebovala zjistit, zda některá rozhodnutí budou politicky průchodná.

Uvedla, že pokud si vzpomíná, hovořila s Dědicem i o složení dozorčích rad městských firem. „Ale myslím, že tehdy to bylo v rovině, že naopak on informoval mě, co se připravuje, protože měl víc informací než já,“ řekla. O žádných výhodách ale s Dědicem nemluvili, uvedla. Nevzpomíná, že by jí Dědic dával nějaká doporučení týkající se zakázek v městské nemocnici.

„Celá kauza mi připadá jako účast ve velmi špatném filmu,“ řekl u soudu bývalý hejtman Miroslav Novák (ČSSD). S Dědicem se zná od školy a jsou přátelé. Odmítl ale, že by on nebo kraj využíval Dědicových služeb a že by ovlivňoval zakázky, řekl, že Dědice ani ničím nepověřoval. Z dlouholetého přátelství podle Nováka vyplvá i četnost jejich telefonické komunikace.

„Nikdy jsem nefiguroval ani nebyl zvolen do žádných orgánů městských společností. Je zřejmé, že jsem nikoho neúkoloval,“ uvedl Novák. Řekl, že zakázky městských společností neovlivňoval, ani ovlivňovat nemohl. „Ne, leda že bych měl kouzelný proutek,“ řekl Novák. Prohlásil, že kauza byla využita k jeho dehonestaci a stála ho možná i úspěch ve volbách.

Jeho manželka Martina, která v minulosti pracovala pro Dědicovu firmu, u soudu nevypovídala. Soudce ji poučil, že nemusí vypovídat, pokud by způsobila nebezpečí trestného stíhání sobě nebo osobě blízké.

Koupil řekl, že obžaloba má zaznamenáno poměrně dost důkazů, že Dědic byl osobou, o které podnikatelská sféra věděla, že zastupuje zájmy kraje. „Tak jak to líčil pan svědek Novák, že fakticky se znali pouze z tenisu a jednou za rok spolu strávili nějakou část svého času na dovolené, tak si myslím, že to neodpovídá skutečnosti,“ řekl státní zástupce.

Případ podle něj nestojí na svědeckých výpovědích, ale na důkazech ekonomického charakteru. „Mám za to, že pan inženýr Dědic, a z toho vychází i obžaloba, měl silný neoficiální, ale skutečný vliv na fungování Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava,“ řekl Koupil.

Radní Ostravy-Jihu, poslanec Adam Rykala (ČSSD) řekl soudu, že neví, že by se Dědic snažil ovlivnit chod ČSSD či obsazení dozorčích rad městských firem. Rykala v minulosti pracoval jako brigádník pro Dědicovu znaleckou firmu. Řekl, že neví o tom, že by Dědic někdy žádal zmanipulování nebo ovlivnění nějaké zakázky.

„Nebyl jsem, ani nejsem zastupitel města. Nebyl jsem v dozorčích radách, neměl jsem možnost něco ovlivnit,“ řekl Rykala. Bývalý starosta Ostravy-Poruby a bývalý primátorův náměstek Lumír Palyza (ČSSD) řekl, že si nevzpomíná, že by obvod nebo město někdy využívaly Dědicových služeb, nebo že by jej on o něco žádal.

Sdílejte článek