Politika
25/04/2023 ČTK

Ostravu povede koalice pěti uskupení, primátorem bude Jan Dohnal z ODS

​Ostravu povede koalice složená z hnutí ANO a uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti. Primátorem bude Jan Dohnal (ODS), který byl dosud náměstkem pro dopravu a sport.

Dohodli se na tom dnes večer zástupci jednotlivých koaličních subjektů. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice převahu 37 hlasů. Je to o čtyři hlasy více, než měla dosavadní koalice tvořená ANO, Spolu a Piráty, která se rozpadla kvůli štěpení hnutí ANO. ODS měla post ostravského primátora naposledy v roce 2002. Koaliční smlouvu zástupci stran podepíšou ve středu v 08:30.

V jedenáctičlenné radě bude mít hnutí ANO pět míst, uskupení Spolu dva zástupce včetně primátora, dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu obsadí tři místa a Piráti jeden post. Koaliční jednání se v krajském městě vedla zhruba měsíc, subjekty se dlouhou dobu nebyly schopny dohodnout na obsazení křesla primátora, o které usilovalo ANO i Spolu. Problémem bylo i početní zastoupení jednotlivých subjektů v radě města.

"Jednali jsme velmi dlouho a nikdo nebyl nadšený z toho, jak se ta jednání vlečou, nicméně bavíme se o řízení třetího největšího města v republice," řekl k výsledku jednání předseda ostravského ANO Richard Vereš. Hnutí ANO bude mít čtyři náměstky a jednoho radního. Jejich jména Vereš zatím nechtěl konkretizovat. "Jeden náměstek bude mít na starost strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád a také ateliér MAPPA, druhý bude mít na starosti finance, rozpočet a oblast kultury, třetí oblast majetku a čtvrtý oblast veřejných zakázek," podotkl Vereš.

"Jsem rád, že jsme dokázali najít shodu na dalším uspořádání Ostravy," uvedl Dohnal, který výsledek koaličního jednání nepovažuje za porážku. V dosavadní radě mělo totiž Spolu čtyři zástupce. "Porážka by byla, kdyby se ta koalice ukázala po nějaké době nefunkční," míní Dohnal. Posledním primátorem za ODS byl v roce 2002 Čestmír Vlček. Kromě postu primátora bude mít Spolu ještě náměstka pro sociální věci, kterým by měl zůstat Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

Piráti budou mít náměstka primátora pro vzdělávání, inovace, smart cities a digitalizaci. Resort by opět mohla vést Andrea Hoffmannová. "Jsou to témata, která jsou Pirátům blízká," řekla Hoffmannová. Podle ní ale s koaliční smlouvou ještě musí souhlasit členská základna. Nicméně Piráti jsou na středečním jednání zastupitelstva připraveni podporovat nově vzniklou koalici.

Hnutí Ostravak bude mít náměstka pro investice, jeho personální obsazení si ještě ujasňuje. Radním pak bude Michal Mariánek, který se bude věnovat resortu zdravotnictví. Za Starosty pro Ostravu bude náměstkem Aleš Boháč, který bude mít na starosti životní prostředí a bude se nově starat o koordinaci činnosti městských obvodů.

"Za nás je to kompromis. Je to obrovský kompromis. Chtěli jsme ta jednání ukončit, takže jsme ten kompromis přijali. Věříme, že se nám podařilo sestavit funkční koalici," uvedl lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák. Primátor Macura na twitteru výsledek koaličního jednání komentoval pouze stručně. "Inu, Spolu této šance zachovat si pověst nevyužilo," uvedl.

ANO podzimní komunální volby v Ostravě s převahou vyhrálo, když získalo 21 mandátů. Po volbách velmi rychle utvořilo koalici se Spolu, které má devět mandátů, a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Koalice tak měla převahu 33 hlasů. Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala lednová volba prezidenta. Dosavadní primátor Tomáš Macura (dříve ANO), který byl dlouhodobým kritikem hnutí, v ní veřejně podpořil Petra Pavla na úkor šéfa hnutí a bývalého premiéra ANO Andreje Babiše. Macura následně opustil i samotné hnutí a ostravský klub zastupitelů se ho rozhodl vyloučit ze svých řad. Stejně postupoval i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla v prezidentské volbě rovněž podpořila. Klub ANO ale kvůli vzniklé situaci začali opouštět další členové hnutí, postupně jich odešlo šest. Spolu s Macurou a Bajgarovou vytvořili nový klub JDETO!!!.

I po odchodu některých členů zůstalo ANO v zastupitelstvu nejsilnějším politickým klubem, má 13 členů. Spolu má devět mandátů, Ostravak osm a Starostové pro Ostravu čtyři a Piráti tři. V opozici tak zůstává SPD se sedmi zastupiteli a Ostravská levice se třemi mandáty. Nově by v něm mělo být uskupení JDETO!!! s osmi mandáty.

Sdílejte článek