Kultura
05/04/2018 Jaroslav Baďura

Ostravu rozvibrují světová dramata dokumentárních filmů Jednoho světa

Osobní dramata spojená s rodičovstvím, domácím násilím nebo problematikou gender, ale i ta světová o neonacizmu v Řecku, válce a vyhnanství v Kongu nebo krizi ve Venezuele, přinese největší ostravský filmový festival.

Jeden svět Ostrava začíná již dnes a do 13. dubna má na programu téměř 50 podvečerních projekcí 36 českých i světových dokumentárních filmů o lidských právech a ekologii.

Dalších 50 promítání se chystá v dopoledních hodinách pro žáky základních a středních škol. Projekce budou probíhat hned na několika místech Ostravy, a to v Cineportu, Minikině, Klubu Atlantik a Centru Pant.

„Snímky divákům slibují silné prožitky, někdy až zatajený dech a husí kůži. Navíc budeme debatovat s osobnostmi a experty u více než poloviny promítání, což je unikátní možnost dozvědět se více o pozadí filmů, kontextu událostí nebo pohnutých lidských příbězích, které filmy zachycují. Pozvání k debatám přijali například Fedor Gál a Markéta Kutilová, slovenští a čeští novináři a publicisté, ale i samotní tvůrci filmů,“ uvedl Daniel Konczyna, organizátor festivalu.

Zahajovací večer 5. 4. v Cineportu obstará aktuální téma. Po promítání snímku Nic se neodpouští promluví o situaci na Slovensku po vraždě Jána Kuciaka novinář deníku SME Michal Havran.

Bývalý politik a publicista Fedor Gál bude mluvit o Vladimíru Mečiarovi u filmu Mečiar (11. 4., 18:00, Pant), válečná reportérka Markéta Kutilová přiblíží aktuální dění v Sýrii po projekci snímku Radio Kobaní (8. 4., 17:00, Minikino).

Do Ostravy zavítá Olalekan Olufemi Akintola, úspěšný nigerjský podnikatel, v současnosti žadatel o azyl a protagonista filmu Bohu žel (10. 4., 17:00, Atlantik). Svou účast v Ostravě potvrdili také novináři z časopisu Respekt Tomáš Lindner a Ondřej Kundra, kteří přijedou na debaty k filmům Město duchů (9. 4., 17:00, Minikino) a Budovatelé říše (9. 4., 18:00, Pant).

Pedagog Ostravské univerzity Vincenc Kopeček se pokusí divákům přiblížit dění na Ukrajině po promítání filmu Mír s Vámi (12. 4., 18:00, Pant). Živé spojení na dálku naváže venezuelská režisérka Margarita Canedas, autorka filmu Ženy venezuelského chaosu (10. 4., 18:00, Cineport).

Tipy na další zajímavé snímky doporučené festivalovým týmem:

6. 4. Za hranicemi možností (17:00, Minikino) …o psychickém teroru ve vrcholovém sportu

7. 4. Tohle je Kongo (19:30, Atlantik) …o válečném konfliktu v Kongu

8. 4. Poslední svého druhu (15:00, Cineport) …o vymírajících živočišných druzích

9. 4. Zeptejte se sexperta (19:30, Minikino) …o 93letém indickém pionýrovi sexuální osvěty

10. 4. Stát se tím, kým jsem byl (19:30, Minikino) …o cestě tibetského chlapce-duchovního a jeho učitele

11. 4. Neslyšící syn (18:00, Cineport) …o lásce rodičů k neslyšícímu synu

12. 4. Čističi (18:00, Cineport) …o tajných moderátorech obsahu na sociálních sítích

13. 4. Nerodič (17:00, Minikino) …o (ne)rodičovství v nejrozmanitějších podobách

Program festivalu a vše podstatné naleznete na stránkách www.jedensvet.cz/ostrava.

Sdílejte článek