Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Byznys

Oživení: Firmy nakupují stroje a linky. Stavařům, kteří budují pod stroje základy, se daří

Společnost STAMONT-POZEMNÍ STAVITELSTVÍ (Stamont - PS), která je specialistou na stavební práce za plného provozu průmyslových podniků, letos utrží zhruba 100 milionů korun za stavby základů pro stroje a technologické linky.

„Tento typ staveb nám letos tvoří přibližně 30 procent tržeb. V minulých letech, kdy se ekonomika propadla, byli investoři na tyto zakázky naopak velmi skoupí a podíl na našich tržbách nebyl vyšší než 16 procent,“ hodnotí finanční ředitel Stamontu – PS Karel Menšík.

Společnost loni zvýšila tržby i zisk. Tržby vzrostly o 13 procent na 335 milionů korun a zisk před zdaněním dosáhl 5,2 milionu korun, což byl proti roku 2013 mírný nárůst. Letos finanční ředitel Stamontu – PS odhaduje, že se tržby i díky oživení investic do strojů a zařízení dostanou k hranici 350 milionů korun a zisk na hodnotu okolo šesti milionů korun.

„Vzrostla i poptávka po stavebních částech pro energetická a ekologická zařízení,“ říká Menšík. Tyto zakázky jsou charakteristické tím, že je nezbytné pracovat za plného provozu a bez omezení výroby. Taková zadání plnila firma například na odprášení provozů v ArcelorMittal a v Třineckých železárnách. Další kontrakty má firma ve strojírenské skupině Vítkovice Machinery Group a také ve Vítkovických slévárnách nebo v Dukolu.

Jednou z nejprestižnějších zakázek tohoto roku bylo ale dokončení rekonstrukce památkově chráněného Dolu Hlubina v Ostravě, kde měl Stamont – PS kontrakt na práce v hodnotě téměř 150 milionů korun. Rekonstrukce se nedávno stala Stavbou roku ČR a tedy i významnou referencí. „Znamená to, že můžeme jít do tendrů na další stavby na památkově chráněných objektech, což je významné plus,“ míní finanční ředitel.

Podle něj se už vyrovnává poptávka po stavebních kapacitách s jejich nabídkou, což znamená, že by se i ceny stavebních prací měly blížit „normálu“. „Pokřivení cen bylo neúnosné. V posledních dvou letech klesaly nabídky konkurence v některých tendrech, do kterých jsme my raději vůbec nešli, i pod hranici materiálových nákladů,“ zhodnotil Menšík.

Společnost Stamont – PS zaměstnává dlouhodobě 150 lidí. Až do roku 2012 byla firma dlouhodobě zisková, v roce 2012 měla mírnou ztrátu, další roky už je opět v zisku.