Společnost
20/05/2020 Petr Broulík

Pandemie snížila kriminalitu v Ostravě o 500 trestných činů

​Zprávu o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území města Ostravy za rok 2019 přednesl dnes na jednání ostravských zastupitelů ředitel ostravského městského ředitelství České policie Vladimír Štalmach.

Ten řekl, že policie v Ostravě se za své výsledky v roce 2019 nemusí vůbec stydět. „Byly mimořádné a bude velice složité na ně v tom letošním roce navázat,“ řekl.

Policejní statistiky uvádí, že policisté loni šetřili nebo pomáhali krajským kriminalistům řešit na území města celkem osm vražd. Tu největší, prosincovou masovou vraždu ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě, která otřásla veřejností celé republiky, však statistika nezahrnuje.

„To proto, že její šetření nebylo v roce 2019 ukončeno. Jednalo se o výjimečně tragický a mediálně známý případ z 10. prosince. Pachatel ozbrojen krátkou střelnou zbraní spáchal sedminásobnou vraždu a následně, při pronásledování policisty, obrátil zbraň i proti sobě a výstřelem vedeným do oblasti hlavy si způsobil závažné poranění, na které zemřel,“ vysvětlil ředitel ostravské policie.

Tři pokusy, motivem tří vražd byly osobní vztahy, i loupežná vražda

Řekl, že z osmi případů ve statistice evidovaných vražd se jednalo ve třech případech o případy ve stádiu pokusu. „Ve dvou případech byly motivem vraždy nezvládnuté osobní vztahy a v jednom případě se jednalo o vraždu s loupežným motivem, kdy pachatel byl po dvou dnech usilovné práce policistů zadržen,“ řekl ředitel policie a dodal, že všechny vraždy také byly objasněny.

Uvedl, že na šetření vražd, byť nespadají do věcné příslušnosti městského ředitelství, se vždy významně podíleli policisté 9. oddělení obecné kriminality, které se násilnou trestnou činností zabývá přednostně.

Městské ředitelství policie Ostrava evidovalo v roce 2019 celkem 9 967 trestných činů, což je více, než eviduje dalších osm krajských ředitelství. Z tohoto počtu se ostravským policistům podařilo objasnit 4 639 trestných činů, což představuje 46,54 procent.

„V porovnání s ostatními městskými a v Praze obvodními ředitelstvími nebo sousedním Olomouckým krajem je to jednoznačně nejlepší výsledek,“ řekl ředitel policie Vladimír Štalmach.

Koronavirová pandemie snížila v Ostravě kriminalitu

Zdůraznil, že republikovým policistům velmi pomáhají ostravští strážníci. „Čas od času se setkávám s kolegy z jiných měst v republice a musím říci, že tak dobrou spolupráci jakou máme my tady v Ostravě s městskou policií, nemají nikde. V jiných městech panuje mezi strážníky a policisty spíše jakási rivalita,“ podotkl.

Upozornil, že zkraje devadesátých letech se stalo v Ostravě ročně průměrně na 24 tisíc trestných činů, což se rovná zhruba počtu trestných činů v celém Moravskoslezském kraji.

Někdy od roku 2012 až 2013 nastalo v Ostravě postupnému klesání kriminality. „Loňské výsledky v oblasti nápadu násilné trestné činnosti potvrdily ještě lepší bezpečnostní situaci než v roce předešlém,“ sdělil ředitel ostravské policie.

A jak to vypadá letos? „V prvních letošních dvou měsících to vypadalo, že budou letos čísla vyšší než loni, nicméně i špatné věci mohou být k něčemu dobré. V období koronavirové pandemie totiž kriminalita ve městě klesla tak, že máme nyní o pět set trestných činů méně než za stejné srovnatelné období v loňském roce. Možná tomu pomohla i zvýšení trestních sadeb za některé trestné činy v době nouzového stavu,“ řekl ředitel ostravské policie Vladimír Štalmach.

Loupeže, úmyslné ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a vydírání

Z celkového počtu trestních činů za loňský rok spadá do kategorie takzvané násilné kriminality celkem 664 skutků a kromě osmi vražd policisté vyšetřovali loni i 116 loupeží, 273 činů úmyslného ublížení na zdraví, dále 73 činů nebezpečného vyhrožování a 51 případů vydírání. Policisté řešili také například osmkrát násilí proti úřední osobě, konkrétně proti policistovi.

Vladimír Štalmach řekl, že ve statistice vyčnívá počet trestných násilných činů ve středu Ostravy, konkrétně hlavně do oblasti ulice Stodolní a jejího okolí. Zastupitelům poradil, aby si dávali více pozor na telefonování v automobilu, protože se na ně policisté více zaměřili. Stejně jako na přejíždění v dopravních pruzích bez světelného „varování“. Postěžoval si také, že ostravská policie má v současnosti podstav, chybí jí pětadvacet mužů. „Není to nikterak dramatické číslo, stále nás ale enormně zatěžuje, že každý rok na období tří měsíců vysíláme zhruba třicet policistů jako posilu do ulic hlavního města Prahy, řekl ředitel ostravské policie.

Upozornil také, že na celkovém množství násilné trestné činnosti se podílely v 66 případech osoby nezletilé, ve 44 případech osoby mladistvé a pouze ve 24 případech cizinci,“ upozornil ředitel ostravské policie Vladimír Štalmach.

Ublížení na zdraví. Často rukou či nožem, ale i pivní sklenicí

Policejní statistiky za loňský rok uvádějí, že k poklesu trestných činů došlo i v kategorii ublížení na zdraví, avšak poklesl také počet objasněných skutků. Loni tedy bylo na území městského ředitelství Ostrava oznámeno osmnáct takových skutků, u nichž měl pachatel způsobit těžkou újmu své oběti. Statistika uvádí, že pachatel při těchto skutcích vedl devětkrát proti oběti útok rukou bez jakékoliv zbraně, avšak v sedmi případech nožem, v jednom případě pivní sklenicí, v jednou kopem nohou.

Ze všech osmnácti skutků těžkého ublížení na zdraví pouze čtyři spáchaly ženy. Sedmkrát došlo k útoku na ulici, šestkrát v bytě, ve třech případech v baru, v jednom případě v jídelně a v jednom případě v tramvaji.

Ovšem v kategorii loupežných přepadení došlo v Ostravě k nárůstu oproti roku 2018, kdy policisté šetřili v roce 2018 105 loupeží. Loni jich bylo už 116 loupeží, ale 97 se jich policistům podařilo objasnit. Objasněnost tak činila přes 83 procent, což je podle ředitele policie výjimečný výsledek v celé České republice. „V drtivě většině případů loupeží se stejně jako v předchozích letech jednalo o pouliční loupeže,“ řekl policejní ředitel Vladimír Štalmach.

Pouliční loupeže se stávají často v Mariánských Horách, nejméně v Hrabůvce

Nejvíce, celkem devatenáct loupeží spáchali lupiči na území obvodního oddělení v Mariánských Hor, ale i tak se v tomto služebním obvodě podařilo nápad oproti předchozímu roku výrazně zvýšit. V roce 2018 se tam totiž stalo 36 loupeží. Nejméně loupeží, celkem osm, bylo spácháno v Hrabůvce.

„Při odhalování pachatelů pouličních případů se v roce 2019 hodně pomáhaly kamerové systémy a předmětem zájmu pachatelů jsou většinou věci rychle a snadno zpeněžitelné jako mobilní telefony, šperky, stravenky. Nejvíce se pachatelé soustřeďují na celé kabelky, ze kterých si poté vyberou jen hodnotné věci a kabelku vyhodí,“ sdělil ředitel policie.

Požáry a výbuchy, hořely i tři varny pervitinu

Za rok 2019 bylo na městském ředitelství evidováno 183 událostí požárů a výbuchů, což je o třicet skutků více než v roce 2028. Na vzniku požáru se nejčastěji podílejí osoby bez trvalého bydliště, tedy bezdomovci, recidivisté a děti.

Jednalo se převážně o požáry plastových kontejnerů, požáry ve sklepních kójích a automobilů. Jedním z hlavních faktorů je zvědavost, která pravděpodobně není podporována úmyslným jednáním. Dalším faktorem je buď zakázaná, či neopatrná manipulace se zdrojem otevřeného ohně, nezřídka v kombinaci s užíváním alkoholu. V roce 2019 se však vyskytovaly i případy požárů, kde byl zřejmý úmysl způsobit jiné osobě, ať fyzické či právnické, větší škody na majetku. Šetřeny byly rovněž tři požáry související s nelegální výrobou pervitinu v bytech, takzvaných varen.

Sdílejte článek