Proměny kraje
11/01/2019 Jan Smekal

​Pavilon Péče o matku a dítě v Ostravě patří k nejmodernějším centrům

Fakultní nemocnice v Ostravě se může pyšnit zbrusu novým pavilonem Péče o matku a dítě, který představuje jedno z nejmodernějších perinatologických center v České republice.

Díky tomuto pavilonu jsou sjednocena všechna pracoviště Gynekologicko-porodnické kliniky pod jednu střechu, což zefektivní práci zdravotníků.

Nový pavilon, který disponuje mimo jiné porodním sálem se špičkovým monitorovacím systémem či novým přístrojovým vybavením na JIP, byl slavnostně otevřen ve čtvrtek 10. ledna. U jeho otevření nechyběl ani moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„Fakultní nemocnice je vlajkovou lodí a otevření neonatálního centra, tedy centra pro matku a dítě je něco, co povyšuje úroveň našeho kraje nad laťku mnohem výše. Jsem za to moc rád, že fakultní nemocnice znovu bude v čele pomyslného pelotonu,“ uvedl Ivo Vondrák.

„V kraji máme sedmnáct nemocnic, což není nic jednoduchého, ale fakultní nemocnice sehrává klíčovou roli, jelikož se má mimo jiné věnovat také výzkumu, což posouvá medicínu na úplně jinou úroveň. Kolem ní jsou pak satelitní nemocnice, ať už krajské nebo soukromé. A i když to tak někdy nevypadá, nemocnice jsou v úzké spolupráci,“ pokračoval.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka přiznal, že stavba nového pavilonu byla velice náročná a neobešla se bez komplikací.

„Včera jsem našel fotku s prvním bagrem na zelené louce, která je ze srpna 2016. O dva roky později už stála celá budova. Potom se to trošku zdrželo při dovybavování pavilonu. Dostavba se nakonec protáhla o čtyři nebo pět měsíců, protože se ukázalo, že technické řešení bylo o něco složitější, než jsme si mysleli,“ popsal Šimetka.

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě už zvýšili počet zdravotních sester

Za kritické období označil loňské léto. „V té době jsme zjistili, že nejsme schopní poskytovat péči ve stávající budově, protože stavební práce byly velice hlučné, nebylo to bezpečné ani příjemné jak pro pacientky, tak pro zdravotnické přístroje,“ upozornil.

„Nakonec jsme došli k řešení, že se kompletně vystěhujeme na dva měsíce, aby se všechno rychle udělalo a mohli jsme se všichni nastěhovat zpátky. Stěhování do náhradních prostor bylo velice náročné v tom, že prostory, které jsme našly, byly sice fajn, ale nebyly tak velké, jak bychom potřebovali. To bylo asi nejkritičtější období, které trvalo dva měsíce.“

V roce 2018 se zvedl počet porodů ve Fakultní nemocnici v Ostravě o dvacet procent oproti předchozímu roku. „Zájem o naše služby cítíme pořád ze strany maminek. Není to ale dáno jen novou budovou a tím, že očekávají nějaké nové podmínky, ale také přístupem všech našich zaměstnanců,“ podotkl Šimetka s tím, že zdejší pracoviště má velice dobrou pověst.

„Máme malý počet interrupcí, umožňujeme přístup dulám na naše pracoviště. Z těchto důvodů je to vyhledávaná porodnice,“ dodal s tím, že kapacita porodů tady doposud byla 2000 za rok. „Mívali jsme však 2200 až 2300 porodů ročně. Nyní se zvedne předpokládám na 2700, možná i 3000. Podle toho, jak se bude dařit.“

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě už zvýšili počet zdravotních sester. Volná místa však mají ještě na pozicích doktorů, takže lékaře shánějí.

Nadstandardní pokoje nabídnou více soukromí

Oddělení gynekologie a onkogynekologie v novém pavilonu Péče o matku a dítě disponuje pěti nadstandardními pokoji, pěti pokoji dvoulůžkovými a třemi pokoji třílůžkovými.

„Nadstandardní pokoj je v podstatě samostatný, protože ostatní čtyři jsou de facto po dvou spojeny filtrem. A to z toho důvodu, aby byla zajištěna hygiena a příslušná opatření, pokud by tam byla nějaká infekční pacientka. Jeden pokoj je tedy úplně samostatný, ale pokud jde o vybavení, tak to je stejné na každém nadstandardu,“ přiblížila Aneta Knapová, porodní asistentka.

„Všechna lůžka na tomto oddělení jsou ovladatelná, pacientka si je může sama napolohovat podle toho, jak je to pro ni nejpříjemnější. Každé lůžko je vybaveno infuzním stojanem, takže už se s nimi nebude muset běhat tak, jak to známe z filmů,“ poznamenala.

„Navíc nadstandard je vybavený krom televize, které jsou na všech pokojích, mikrovlnou troubou, ledničkou, rádiem, rychlovarnou konvicí a sociálním zařízením,“ vyjmenovala.

Podle Anety Knapové maminky ocení hlavně to, že za nimi budou moct návštěvy chodit více, než jen po dobu tří hodin denně. „Časové rozpětí pro návštěvy bude určitě větší. Dále ženy jistě ocení i to, že tady budou mít mnohem větší soukromí. Vím, že o nadstandardní pokoje bývá veliký zájem, takže předpokládáme, že i tady budou velmi žádané,“ uzavřela.

Sdílejte článek