Společnost
26/09/2024 Marek Prorok

Pes, psa, psi, psu, psovi. To se nedá naučit, směje se Argentinec Gus

Foto: Vladimír Pryček

​Tak vážně, kolik toho víte o Argentině? Třikrát vyhrála mistrovství světa ve fotbale! A kolik znáte argentinských měst? Já se bez mučení přiznám, že o Neuquenu jsem slyšel poprvé. Gusovi částečně připomíná Ostravu – je daleko od hlavního města, je průmyslovým centrem regionu, a člověk tady nemá daleko do hor.

Tedy alespoň v argentinském měřítku, podotýká Gus. Jeho žena mu zpočátku vysvětlovala, že do Beskyd moc nejezdí, protože jsou od Ostravy daleko. Lidé z Neuquenu jsou v Buenos Aires považování za „horaly“, přestože do hor to mají mnohem dále, více než čtyři hodiny jízdy.

Neuquen je od nás skutečně daleko. Tak daleko, že se mi vůbec nepodařilo otevřít webové stránky města, na které odkazuje Wikipedie. Gustavo tam se svou rodinou a dětmi přesto jednou ročně jezdí na dovolenou.

Po studiích průmyslového inženýrství a logistiky v Buenos Aires, vyrazil mladý Gus na praxi do světa. Zájem o něj projevili na Technické univerzitě v Eindhovenu, kde mu v roce 2005 česká spolužačka představila jeho budoucí ženu z Ostravy.

Gus nastoupil na pozici logistiky do nadnárodní korporace z branže pivovarnictví. V Holandsku strávil celkem devět let, narodilo se jim první dítě, a potom se přestěhovali do Mexika, kde se rodina dále rozrostla.

Protože právě sleduju seriál Narcos, zajímají mě reálné zkušenosti někoho, kdo v Mexiku dlouhá léta pobýval. Gusova rodina žila v bezpečné čtvrti, přesto jednou byli svědky tragické události, k níž došlo jen sto metrů od jejich domu – přímo na ulici před obchodem byli zavražděni dva policisté. Ale celkově Gus Mexičany vychvaluje jako dobrosrdečné a pohostinné lidi. Dokonce i na cestách se řidiči chovají slušně, netroubí na vás a nepokřikují, i když to může být právě důsledek historické zkušenosti, že nikdy nevíte, kdo sedí v autě před nebo za vámi, dodává Gus s úsměvem.

Do Ostravy se poprvé podíval na konci roku 2006. Byl prosinec, a nedostatečně oblečenému Gusovi byla zima. Z ÚANu ho převezli přímo do paneláku v Zábřehu. S odstupem času hodnotí, že od té doby moravskoslezská metropole ušla pořádný kus cesty vpřed.


Foto: Vladimír Pryček

Ostrava ho začala přitahovat až během rodinných návštěv v průběhu léta. Líbí se mu, jak rádi trávíme čas venku, na procházkách v přírodě, v horách nebo i na teráskách hospod ve městech.

Když pracujete na konkrétních projektech v zahraničí, musíte počítat s tím, že jednoho dne projekt skončí, a vy zase pojedete dál. Po Mexiku si Gus s rodinou vybrali čtyřletou zastávku v rakouském Linzi, protože to bylo blíže k domovu.

A v jakém městě pracuje Gus poslední dva roky? Ano, tipujete správně, v polském Krakově! Dojíždět dvě hodiny do práce je pro Argentince maličkost, jako pro nás každodenní cesta tramvají z Poruby do centra. Navíc, Gus v Krakově nemusí být každý den, home office je od covidu většinově přijímaná alternativa.

V Ostravě mohou být nablízku své rodině, děti zde chodí do školy, a všichni jsou spokojení. Prozatím si pronajímají vilku se zahradou, ale uvažují o koupi vlastního domu.


Foto: Vladimír Pryček

Bavíme se převážně anglicky, ale Gus občas projeví překvapivou znalost češtiny. I když pochybuju, že se někdy češtinu pořádně naučím, vysvětluje mi na příkladu českého slova „pes“. V angličtině existuje pouze „dog“, ale čeština operuje s tvary: pes, psi, psa, psu, psů, psovi, psům, psy, pse, psech, psí, psího, psímu, psím, psovo, kdo se to má všechno naučit, lamentuje Gus nad dobrým českým pivem na terásce porubské Sbeerky.


Gustavo Nellar

Narozen: Argentina, Buenos Aires.

Jak dlouho žiju v MS kraji: dva roky.

Co se mi nejvíce líbí: české jídlo a pivo.

Co se mi nejvíce nelíbí: léto je příliš krátké, přidal bych alespoň měsíc.

Nejoblíbenější místa: Dolní Vítkovice, Beskydy – Staré Hamry.

Nejoblíbenější česká slova: chalupa, knedlík, pes.

Pokud budete cestovat do Argentiny: doporučuji navštívit hory v Patagonii – na rozdíl od českých hor v nich nepotkáte ani živáčka – tak jsou rozlehlé. Za návštěvu samozřejmě stojí i hlavní město Buenos Aires, architektonický mix řady evropských stylů.

Můj kousek Argentiny: rituál pití čaje maté.


Foto: Vladimír Pryček

Sdílejte článek