Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Proměny kraje

​Pilotní program kraje a Residomo oslovil téměř 300 rodin

Za prací jsou nejvíce ochotní dojíždět obyvatelé Havířova, z Karviné ani z Orlové se lidem příliš nechce. I to vyplývá z vyhodnocení pilotního projektu Zaměstnanecká mobilita, který před rokem spustil Moravskoslezský kraj.

Projekt Zaměstnanecká mobilita, který má pomoci zastavit odliv lidí z regionu a pomoci firmám zajistit dostatek kvalifikovaného personálu, spustil Moravskoslezský kraj loni v září.

V jeho rámci nabídl městům Karviné, Havířovu a Orlové celkem 300 ročních karet ODIS, které umožňují lidem žijících v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností dojíždět do práce mimo bydliště zadarmo.

Účastníci projektu, ke kterým patří i společnost RESIDOMO, pak k „odiskám“ přidávali další benefity. Od letošního března se okruh příjemců ODIS karet rozšířil, žádat o ně mohli také lékaři, farmaceuti, zdravotní sestry, nutriční terapeuti a další zdravotničtí pracovníci, kteří začali pracovat v kterémkoliv zdravotnickém zařízení na území Karviné, Havířova či Orlové.

„I když jsme se snažili maximálně vyjít vstříc žadatelům, nekomplikovat celý proces zbytečnou byrokracií, nabídku cestovat do práce rok zadarmo využila zhruba třetina lidí. O ODISku projevilo zájem 92 žadatelů. Polovina z nich byla z Havířova. Zdravotníků z toho bylo 24, absolventů 41. Těch, co se přistěhovali do Karviné, Havířova nebo Orlové z jiných měst a řekli si o bezplatnou veřejnou dopravu, bylo 39,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Partnerem programu Zaměstnanecká mobilita se stala také společnost RESIDOMO, která nabízí lidem, kteří splní podmínky projektu, slevy na nájemném ve vybraných bytech. V prvním roce jde o slevu až 50 procent, v druhém 30 procent a 15 procent v třetím roce. Tuto výhodu RESIDOMO nabídlo i čerstvým absolventům škol.

Balíček, ve kterém bylo zvýhodněné bydlení a doprava zdarma, oslovil téměř 300 rodin.

„Šestadevadesát procent lidí, kteří se obrátili na naši zákaznickou linku, projevilo zájem o bydlení v Havířově. Veřejnost vnímá, že dojezdová vzdálenost do centra Ostravy je téměř stejná nebo dokonce lepší než z Poruby. Centrum Havířova již

dokonce začínáme mít prakticky vyprodané. Naproti tomu z Karviné ani Orlové se do jiných měst příliš dojíždět nechce,“ řekl výkonný ředitel RESIDOMO Pavel Klimeš.

V nastartovaném projektu bude Moravskoslezský kraj se společností RESIDOMO pokračovat.

„Projekt prodloužíme s mírně pozměněnými pravidly. Nebude nás to stát žádné peníze navíc. Pořád je ve hře nějakých 200 ODISek, které nám zbyly, a administrativu už máme ‚zmáknutou‘. Nabídku rozšíříme i pro cizince, kteří k nám jezdí pracovat ze Slovenska, Polska nebo Ukrajiny, mají pracovní povolení a získají trvalé bydliště v Karviné, Orlové nebo Havířově. Pokračujeme v něm i proto, aby nová vedení radnic, která vzejdou z podzimních komunálních voleb, měla možnost se aktivněji do projektu zapojit a nabídnout lidem zajímavé benefity,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.