Nejnovější zprávy: Krajčo hraje v novém filmu rockera, který se po pádu na dno vrací zpět ​Podobu památníku válečným veteránům určí výtvarně-architektonická soutěž

Společnost

Placení kartou v ostravské MHD válcuje papírové jízdenky

​Stále více cestujících platí za jízdenky v městské hromadné dopravě v Ostravě přímo ve vozech bezkontaktními platebními kartami. Měsíčně tak zaplatí už více než 300 000 jízdenek, v červnu to bylo zatím nejvíce - 304 577 jízdenek.

Foto: Archiv

Souběžně klesá zájem o papírové jízdenky. Uvedla to mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO) Karolína Rycková.

Lidé mají možnost platit za jízdenky v ostravské MHD platebními kartami už dva roky. Za tu dobu tak zaplatili přes 4,3 miliony jízdenek dohromady za více než 78 milionů korun.

Zájem cestujících o tuto možnost platby rostl rychle: za červenec a srpen 2016 takto koupili téměř 100 000 a do konce roku 2016 skoro 500 000 jízdenek, za rok 2017 už to bylo téměř 2,18 milionu jízdenek.

"V letošním roce jsme dosáhli 75 procent tržeb loňského roku, a to nás nejsilnější měsíce, červenec a prosinec, teprve čekají. Společně s růstem plateb kartou zaznamenáváme i postupný pokles prodejů papírových jízdenek," uvedl generální ředitel DPO Daniel Morys.

V roce 2016 činil podíl papírových jízdenek v ostravské MHD 31,16 procenta, loni to bylo 24,75 procenta a letos zatím 22,85 procenta.

Systém elektronického placení jízdenky platební kartou byl v Ostravě první svého druhu v Česku. Funguje bez nutnosti tisknout jízdenku. Cestující nemusí předem znát tarify ani přestupní zóny, systém vždy vypočítá, jaká jízdenka je pro něj nejvýhodnější.

Z Ostravy se tento systém postupně rozšiřuje do celého Moravskoslezského kraje. Podnik navíc plánuje, že papírové jízdenky časem zruší úplně.

V roce 2017 přepravil DPO 91,1 milionu lidí, což bylo o 2,6 milionu cestujících více než v roce 2016. Počet cestujících v ostravské MHD stoupl druhým rokem po sobě, až do roku 2015 soustavně klesal.

Podnik provozuje v Ostravě téměř sto linek a zaměstnává zhruba 1900 lidí. DPO je akciovou společností ve vlastnictví města. Ročně hospodaří zhruba s 1,5 miliardy korun, přičemž přibližně miliardu dostává od města a zbytek vybere na jízdném.