Nejnovější zprávy: Linka Mošnov-Varšava: od jara pětkrát, od září desetkrát týdně! Tip na výlet: ​advent v zadumaném kraji slezského moře

Kultura

Pocta Karlu Krylovi. Legendární písničkář bude mít sochu u ostravského rozhlasu

Příští týden ve středu 27. června v 16:00 bude před budovou Českého rozhlasu v Ostravě slavnostně odhalena socha písničkáře Karla Kryla.

Karel Kryl (Foto: archiv)

Proč právě v Ostravě a před budovou rozhlasu?

"Právě v Československém rozhlase Ostrava strávil v 60. letech minulého století podstatnou část svého tvůrčího života a natočil zde písně svého debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka," uvedl v tiskové zprávě Jaroslav Prokop, ředitel ostravské soukromé střední umělecké školy Ave Art.

Ta realizaci vůbec první sochy Karla Kryla v Česku připravila za dotační podpory města Ostravy a obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Legendárního písničkáře chtějí touto formou připomenout jako člověka, který svým osobním příkladem a tvorbou ovlivnil několik generací. "Má nám stále co říci i po 24 letech od své smrti," doplnil Prokop s tím, že slavnostního odhalení se zúčastní také bratr Jan Kryl.

Český rozhlas Ostrava pak v den odhalení sochy odvysílá "Den s Karlem Krylem".

Autorem bronzové sochy Karla Kryla je regionální sochař David Moješčík. "S ohledem na poměrně malý prostor na chodníku před budovou Českého rozhlasu v Ostravě, tedy na ulici Dr. Šmerala, bude socha umístěna na podstavci ve formě sloupu," dodal Jaroslav Prokop.

Písně Karla Kryla si mohou čtenáři Magazínu PATRIOT připomenout díky záznamu kultovního ostravského koncertu z prosince 1989:

Fotogalerie