Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Kultura

Podepsáno, městská jatka v Ostravě zrekonstruuje světoznámý architekt!

Historický komplex městských jatek poblíž centra Ostravy bude přestavěn podle návrhu studia KWK Promes polského architekta Roberta Konieczného.

Smlouva na zpracování projektové dokumentace mezi městem Ostravou a polským studiem byla podepsána ve středu 10. ledna.

„Historická městská jatka v Ostravě budou rekonstruována pro kulturní účely podle návrhu architekta světové úrovně Roberta Konieczného,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Budova městských jatek bude po rekonstrukci sloužit galerii Plato. Pokud bude projekční část probíhat podle plánu, mohly by být samotné stavební práce dokončeny v roce 2020 s tím, že vedle zamýšlených výstavních či koncertních prostor se budou zvažovat i komerční typu kavárny či restaurace. Náklady se odhadují na 100 milionů korun.

Polský architekt Robert Konieczny patří k nejuznávanějším světovým tvůrcům. Jím navržený pavilon muzea ve Štětíně získal v roce 2016 cenu za Světovou stavbu roku a Evropskou cenu za architekturu veřejného prostoru. Loni pak dostal za projekt rodinného domu ve stylu archy v obci Brenna poblíž Těšína cenu „Nejlepší rodinný dům světa“.

Samotný jeho návrh na přestavbu městských jatek skončil v loňské architektonické soutěži vyhlášené městem Ostravou na třetím místě.

Nabídku do následného zadávacího řízení na projektovou dokumentaci podala společnost Petr Hájek Architekti, která byla autorem vítězného návrhu z architektonické soutěže, a také polské studio. Komise původně vybrala architekta Petra Hájka, který předložil ekonomicky nejvýhodnější nabídku, ale nakonec odmítl podepsat smlouvu.

Proto se nyní Ostrava na uzavření smlouvy dohodla se studiem KWK Promes z Katovic.

Fotogalerie