ROMAN FRENKO
Polévkový král
Stavba výzkumného a vývojového centra pro cirkulární ekonomiku CirkArena v Třinci může začít. V pátek 7. 2. podepsal nositel projektu, výzkumná organizace Materiálový a metalurgický výzkum (MMV), smlouvu na realizaci díla se stavební společností Metrostav DIZ.
Stavba bude probíhat systémem Design and Build, který zajišťuje úplnou integraci výstavby od projekčního návrhu až po samotnou realizaci. Stavební práce začnou v létě tohoto roku a hotovo by mělo být na konci roku 2027. Projekt je financován z Fondu spravedlivé transformace. Celkové odhadované náklady na realizaci stavby činí 1,236 miliardy Kč bez DPH. Zbytek z bezmála dvoumiliardového rozpočtu projektu bude soustředěn především na realizaci výzkumných aktivit v oblasti bioodpadů, stavebních či průmyslových odpadů.
„CirkArena je symbolem moderní transformace Moravskoslezského kraje a konkrétní odpovědí na průmyslové a ekologické výzvy. Tento projekt propojuje vědu, inovace a udržitelný rozvoj a přispěje k posílení cirkulární ekonomiky nejen v regionu, ale i na evropské úrovni. V současnosti se naplno rozběhnou projekční práce spojené s odstraněním původního objektu a zahájením stavby nové. Proto se s výjimkou drobného povoleného kácení zeleně v místě stavby v nejbližších měsících nic zásadního dít nebude. Nicméně předpoklad je, že s nástupem léta se stavební práce již rozjedou,“ uvedl Jakub Švrček, výkonný ředitel MMV.
Karel Volf (vlevo), generální ředitel společnosti Metrostav DIZ a Jakub Švrček, výkonný ředitel MMV. Foto: Tomáš Šiřina
Autorem návrhu projektu je třinecké studio Fiala Architects. Podle něj a stávající dokumentace nyní bude zhotovitel, společnost Metrostav DIZ, zpracovávat projektovou dokumentaci.
„Výstavba projektu CirkArena je pro nás jedinečnou výzvou a příležitostí ukázat, jak může moderní stavebnictví efektivně využívat principy cirkulární ekonomiky. Jedná se o mimořádně inovativní počin, protože projekt vzniká obnovou a novým využitím brownfieldu – staré hokejové haly, je realizován v režimu design & build a využívá cirkulární přístup k energiím a materiálům. Samotná stavba bude příkladem udržitelného přístupu a inspirací pro další podobné projekty. Jsme rádi, že můžeme být u toho a svým dílem přispět k pozitivní proměně regionu,“ uvedl Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ.
Jedním z partnerů projektu je statutární město Třinec, které také zajistí související úpravy infrastruktury a veřejných ploch v okolí CirkAreny.
„CirkArena je významným projektem pro rozvoj celého regionu. Jsem přesvědčená o dlouhodobých přínosech pro zaměstnanost a lákání šikovných lidí do města. Důležité je smysluplné využití staré Werk Areny, která se po deseti letech, kdy stála ladem, promění ve výzkumné centrum cirkulární ekonomiky. I proto jsme jedním z partnerů projektu, podporovali jsme a pomáhali nejen ve fázi přípravy, ale budeme nápomocni i při samotné realizaci,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská.
CirkArena se zaměří na výzkum odpadů – průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů. Projekt stojí na bázi širokého partnerství. Do výzkumu a vývoje jsou kromě MMV zapojeny další instituce: VŠB – Technická univerzita Ostrava, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Ústav chemických procesů AV ČR a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vzdělávací a osvětové aktivity obstarají Institut Cirkulární Ekonomiky, společnost SOBIC a Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii. Partnery z veřejného sektoru jsou statutární město Třinec, Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci a Moravskoslezské inovační centrum Ostrava.
Podrobnosti o projektu jsou na www.cirkarena.cz.