Společnost
31/07/2016 Tomáš Svoboda

Podílejte se na nové tváři města! V Ostravě jsou vyhlášeny další Městské zásahy

Oslovit aktivní obyvatele Ostravy prostřednictvím veřejné výzvy a ukázat světu jejich návrhy na zlepšení života v centru i jiných částech, to je hlavní cíl projektu Městské zásahy 2016. Přihlásit se do něj už nyní může každý, kdo má touhu podílet se na nové tváři města. Poprvé byla podobná akce vyhlášena před třemi lety.

Účastníci projektu bez nároku na honorář navrhnou řešení městských prostor, která budou ve formě plakátů vystavena na Masarykově náměstí. „Je nám jedno, jestli jste profík, nebo vás jen baví malovat, navrhnout změnu může úplně každý,“ představují motto projektu jeho organizátoři z ostravského kulturního centra Cooltour.

Město se mění pomalu, proto Městské zásahy 2016

Jak dále uvádějí, městský urbanismus a veřejný prostor se zatím mění velmi těžkopádně a pomalu, což potvrzuje i fakt, že Ostrava se od roku 2013, kdy  měl projekt Městské zásahy premiéru, nijak výrazně nezměnila. Byť o některých dílčích změnách se již hovořit dá.

Magazín PATRIOT například v této souvislosti přinesl v minulých dnech reportáž o vývoji lokality tzv. Malé Kodaně, o které se začalo mluvit právě na základě návrhu podaného v rámci Městských zásahů 2013 a kde se způsob fungování veřejného prostoru mění přirozeně a velmi dynamicky.

Trend měnit Ostravu k obrazu svému i díky tomu sílí, což má svoji odezvu také v komunální politice. Magistrát mimo jiné aktivně přistoupil k záměru sestavení strategického plánu rozvoje města, který bude vycházet z pocitové mapy zaznamenavající pohled občanů na konkrétní lokality.

„Chuť a vůle po změně byla v Ostravě vždycky, ale teď tento trend roste a my doufáme, že bude dál kulminovat,“ doplňují organizátoři letošních Městských zásahů, kteří vyzývají své spoluobčany k tvorbě návrhů ve třech kategoriích.

Návrhy se budou týkat (nejen) centra, ale i dalších částí města

Jednotlivé kategorie jsou označeny takto: „Náměstí je všech“, což jsou zásahy týkající se Masarykova náměstí, „Centrum žije“, přičemž vymezením centra pro tyto účely je Moravská Ostrava a „Ostrava je naše město“, kam spadají všechny ostatní oblasti na území města. Z hlediska časového vývoje pak budou návrhy spadat do kategorií – trvalé a dočasné.

„Městské zásahy 2016 mohou navrhovat stavební i nestavební úpravy a vylepšení, ale také návrhy na akce, dočasné využití, vtip a nadsázku, stejně jako naprosto seriózní návrhy řešení palčivých témat. Nenechte se ničím svázat,“ vyzývají organizátoři z Cooltouru.

Své návrhy tvůrci odevzdají ve formátu tiskových pdf, která budou použita pro tisk plakátů o velikosti A1, ze kterých bude následně sestavena výstava na Masarykově náměstí. Jednotlivé návrhy budou obsahovat jak doprovodný text, tak vizualizace s půdorysy, pohledy, schématy či situacemi, které jsou čitelné pro profesionály i pro laiky.

Uzávěrka pro odevzdání tiskových podkladů je středa 7. září 2016. Vernisáž výstavy proběhne u příležitosti sousedské slavnosti „Zažít Ostravu jinak“ v sobotu 17. září 2016. Výstava bude k vidění na Masarykově náměstí a následně na ostravské radnici. V průběhu výstavy budou moci lidé volit, které návrhy jim připadnou nejzajímavější.

V průběhu výstavy se bude konat také doprovodný program zahrnující například autorské prezentace či diskuze na téma veřejný prostor.

Sdílejte článek