Společnost
03/08/2020 Petr Broulík

Podívejte se, jak bude vypadat nová koncertní hala za 2,2 miliardy

Světoznámý architekt Steven Holl pozdravil dnes z projekčního plátna účastníky konference a představil jim dokončenou podrobnou studii podoby ostravského koncertního sálu pro Janáčkovu filharmonii Ostrava.

Ta nedávno zaujala ve světové architekty tak, že ji prestižní magazín architektury Architizer zařadil mezi deset nejočekávanějších staveb světa.

Tato stavba má vzdáleně připomínat nástroj v pouzdře a má se stát jakousi nástavbou či doplněním současné rovněž architektonicky kvalitní budovy Domu kultury města Ostravy, kterou navrhl před ceněný český architekt Jaroslav Fragner.

Na některých místech se nová hala se starou budovou propojí fyzicky, ale někde pouze vizuálně a vytvoří nad Fragnerovou budovou jakýsi most.

Krásné bronzové varhany, několik barevných variant nového sálu

Steven Holl provedl účastníky konference vizualizacemi nového koncertního sálu, který je navržen tak, že diváci obklopují ze všech stran koncertující umělce a všichni na ně vidí.

Vizualizace hlavního sálu pro třináct stovek diváků předvedl v několika návrzích barev sedadel. Sálu dominují nádherné centrální rozměrné bronzové varhany.

Americký architekt představil také podobu dalších částí koncertního sálu, barů, z nichž jeden bude propojený s dolní kavárnou, a také úpravy současného společenského sálu v domě kultury, která projde přeměnou na komorní sál.

„K opláštění sálu použijeme patinovaný zcela recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží, jako jsou oba sály, vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium,“ vysvětluje technickou podobu spoluautor studie architekt Martin Kropáč z pražské kanceláře Architecture Acts, která je spolu se Steven Holl Architects z New Yorku autorem studie.

Večerní osvětlení proskleného interiéru navíc nasvítí i přilehlý venkovní prostor, včetně sadu Milady Horákové. Studie nové přístavby sálu, jehož součástí bude také prosklený vestibul či kavárna, počítá dále s přebudováním stávajícího společenského sálu v kulturním domě na komorní prostor s kapacitou 475 míst.

Oba sály pak budou využívány pro hudební produkce napříč hudebními žánry, a to nejen pro filharmonii.

Nad akustikou sálu bdí japonští odborníci, tvůrci Labské filharmonie

Martin Kropáč dodal, že nad akustikou nového velkého koncertního sálu, ale i nad úpravou dnešního společenského sálu v domě kultury na komorní sál bdí proslulá japonská společnost Nagata Acoustics.

Ta projektovala vnitřní prostory nejlepších koncertních sálů, například Pařížské nebo Labské filharmonie. „S jejich odborníky jsme navrhli rozměry pódia, aby umožnilo koncertování různě velkých těles. Jednou z unikátních vlastností ostravské haly bude to, že do ní budeme schopni přivést denní světlo soustavou světlíků ve střeše, které jsou uzavíratelné,“ vysvětluje Martin Kropáč a dodává, že nejdůležitější bude symbióza mezi starou a novou budovou.

Ostrava usiluje o to, aby se do města přijel podívat i sám architekt Steven Holl. „Letos se to nepodařilo, ale usilujeme o to, aby se sem architekt přijel podívat osobně někdy na jaře příštího roku. Možná se to podaří spojit i s jeho výstavou v galerii výtvarného umění,“ řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Primátor Macura: Ostrava usiluje o koncertní sál už 160 let

Představení dokončené studie na pódiu Domu kultury města Ostravy se zúčastnil primátor Ostravy Tomáš Macura a připomněl, že město usiluje o svůj koncertní sál už 160 let.

"Od té doby jsme napočítali celkem šest vážnějších pokusů o vystavění sálu, ale dosud se žádný nepodařilo dokončit. Někdy přišla hospodářská krize, jindy opadlo nadšení. My už takovou chybu nechceme opakovat a jsem velmi rád, že můžeme představit finální studii stavby,“ řekl primátor.

Je podle něj důležité, že stavba je víceúčelová a ikonická, podobně jako jsou dnes podobné „katedrály“ umění v Sydney nebo Labská filharmonie v Hamburku. „My máme podobné cíle i tady v Ostravě pro Janáčkovu filharmonii, která hraje léta v provizorních prostorách, ale také pro turistický magnet či centrum vzdělanosti kultury možná pro celou republiku,“ řekl Tomáš Macura.

„U nás jsme s tímto zaspali, protože poslední sál hodný tohoto pojmenování vznikl naposledy na konci 19. století v Praze. Bylo to Rudolfinum. Správnost naší cesty prokázal nedávno i úspěch právě v zařazení naší haly mezi deset nejzajímavějších architektonických projektů světa a je ve společnosti opravdu skvělých děl prestižních architektů,“ připomněl primátor Ostravy.

Bude nový sál vytápět důlní voda ze starých dolů?

Nová stavba koncertního sálu má být šetrná k životnímu prostředí, architektonicky i vizuálně nadčasová a především plná nejmodernějších technologií. Mezi řadu ekologických řešení patří použití izolačních nízkoemisivních skel, recyklovaných a recyklovatelných materiálů a především energetický koncept chlazení a vytápění.

Účastníky konference zaujala zejména jedna z variant vytápění a to vytápění koncertního sálu důlní vodou, která se usadila v bývalých důlních prostorách. Martin Kropáč z pražské kanceláře Architecture Acts souhlasí, že to je pro Ostravu velmi zajímavá varianta.

„Konzultanti ze Stuttgartu, s nimiž spolupracujeme, tuto variantu realizovali v Německu. Spočívá v tom, že využijeme teplotu důlní vody, která je uložena v hloubce nějakých čtyř set metrů pod kulturním domem. A tuto vodu dokážeme využít jak pro vytápění, tak pro chlazení budovy,“ vysvětluje architekt.

„Ale musíme to potvrdit zkušebním vrtem a čekáme na potvrzení vstupních testů a komunikujeme s orgány, které se k tomu musejí nejdřív vyjádřit,“ upozornil a dodal, že využití důlní vody by bylo pro Ostravu specifickým a zajímavým tématem.

Průzkumy pro tři druhy možného vytápění budou podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarová probíhat už velmi brzy, a to od srpna.

Hana Petříčková z pražské kanceláře Architecture Acts podotkla, že dalším úsporným zajímavým systémem stavby je fotovoltaika. „Solární panely jsme umístili ve studii na střechu stávajícího domu kultury, kde po dohodě s památkáři nebudou vidět z ulice,“ vysvětlila.

Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová sdělil, že město se nyní zaměří na projektovou dokumentaci stavby.

„Dokumentace pro společné povolení stavby bude dokončena v prosinci 2021. V roce 2022 chceme zrealizovat veřejnou zakázku a následně zahájit samotnou stavba. Její trvání předpokládáme v délce 32 měsíců, “ nastínila další postup náměstkyně.

Stavba bude stát 2,2 miliardy. Pomůže stát a kraj?

Celá stavba nové koncertní síně a obnova Domu kultury města Ostravy by měla stát celkem dvě miliardy korun. Primátor Tomáš Macura řekl, že pevně věří, že se bude podílet i stát.

„Příští rok bychom chtěli se státem a krajem jednat o finanční spolupráci. Doufáme, že stát bude spolupracovat na této stavbě i proto, že to Ostravě tak trochu dluží. V Ostravě totiž vlastně zatím není žádná státem financovaná kulturní instituce. V Brně jsou čtyři nebo pět takových, takže do Brna přitékají stovky milionů korun ze státního rozpočtu na provoz kultury. Do Ostravy ani koruna,“ věří primátor Tomáš Macura.

Dodal, že stát v memorandu z roku 2018 přislíbil na výstavbu nové koncertní haly částku kolem 600 milionů korun. Memorandum počítalo s náklady jeden a půl miliardy, kraj přislíbil 300 milionů a zbytek má zaplatit město. Náklady se nakonec vyšplhají ke dvěma miliardám, s projektem a projektovou dokumentací to bude asi 2,2 miliardy. Zbytek tedy dofinancujeme my jako město, ale nepochybuji, že si to město může dovolit,“ prohlásil dnes primátor Ostravy Tomáš Macura.

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová doplnila, že město chce oslovit s projektem nové koncertní haly také Evropské fondy. Dodala, že dosud město zaplatilo zhruba šestnáct milionů za architektonickou soutěž a provedení studie.

Janáčkova filharmonie získá neuvěřitelné zázemí a světové působiště

Samotný Dům kultury města Ostravy nově po obnově nabídne ve svých prostorách kompletní zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, zkušebny, edukační centrum i nahrávací studio.

„Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu,“ popisuje širokou škálu využití koncertních prostor ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Návrh zároveň počítá s využitím středového traktu kulturního domu pro šatny orchestrálních hráčů, dirigentů a sólistů. Budou zde také kanceláře, ladírny, zkušebny a sklady pro hudební nástroje. V jednom z bočních traktů stávající budovy vznikne speciální nahrávací studio ke komerčnímu využití a edukační centrum, které nabídne hudebně zaměřené workshopy a další akce pro školy a širokou veřejnost.

Své poslání by si měl zachovat současný divadelní sál, v němž se ročně odehraje přibližně padesát večerních představení hostujících divadel a desítky dopoledních představení pro školy. Dokončení studie je v projektu nového koncertního sálu zásadním posunem v přípravách.

Janáčkova filharmonie si novou budovu zaslouží

Výsledná podoba nového koncertního sálu je známa od loňského července, kdy město představilo veřejnosti vítězný návrh studií Steven Holl Architects a Architecture Acts. Ten účelně a zároveň bez výrazných zásahů propojil novostavbu s památkově chráněnou budovou domu kultury. Jednalo se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města.

Po vzoru řady evropských měst získá Ostrava výstavbou nového koncertního sálu a proměnou kulturního domu moderní ikonickou stavbu, která zvýší urbanistickou kvalitu a turistickou atraktivitu města.

Třetí největší orchestr v Česku se po více než sedmdesáti letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače. Stávající památkově chráněná historická budova domu kultury se pak dočká tolik potřebné obnovy.

A tak je docela možné, že už v roce 2024 budou moci Ostravané slyšet hrát Janáčkovu filharmonii v koncertním sále, srovnatelném kvalitou s řadou nejlepších koncertních chrámů světa. Či vidět v Ostravě koncertovat nejlepší orchestry světa.

Sdílejte článek