Nejnovější zprávy: Recenze: Vánoční příběh? Bohdalka, Kaiser, Lábus a nesplněná očekávání Podívejte se: Požár v Českém Těšíně napáchal milionové škody, čtyři lidé skončili v nemocnici

Kultura

Podívejte se, jak bude vypadat nové kulturní centrum v ostravských jatkách

Přístavba bývalých městských jatek v Ostravě bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Více o tom, jak by mohlo vypadat, napoví ideový návrh společnosti Cooltour, která se stala vítězem veřejné zakázky.

Budoucí kulturní centrum v areálu městských jatek v Ostravě (Vizualizace: ostrava.cz/Xtopix Architekti)

Ostravská organizace, která dosud využívá prostory na Černé louce, šla do výběrového řízení s jasným cílem získat nový prostor pro své aktivity a ty stávající rozšířit.

"Nové prostory v Ostravě hledáme už tři roky. Napsání projektu pro nás nebylo jen hypotetickým cvičením, ale konkrétním záměrem, jak dále rozvíjet naši činnost a jak doplnit kulturní mozaiku města o aktivity a služby, které jsou zaměřeny na mladé lidi," uvedl za Cooltour Andrej Harmečko.

Kulturní centrum Cooltour nyní převezme roli manažera projektu a komunikace s potenciálními spolupracujícími organizacemi.

Nové kreativní a kulturní centrum situované v přístavbě městských jatek bude podporovat spolupráci mezi lokálními aktéry v oblasti kultury a kreativního průmyslu. Aktivity se budou více orientovat na spolupráci se zahraničím, jak v umělecké tvorbě, tak v propojování rozmanitých oborů, sdílení zkušeností a vzdělávání.

Nebude se však jednat čistě o umění, ale také o podporu malého podnikání, nových nápadů či start-upů.

V nově vzniklém kreativním kulturním centru budou přednáškové sály, taneční prostor, divadelní prostor, gastrozařízení a také ubytovací prostory pro umělce.

"Součástí návrhu bylo také pojmenování nového kulturního centra. K dobrému názvu nás určitě inspiruje postupná rekonstrukce a příprava, ale není od věci pokračovat s Cooltourem. Po sedmi letech to je už známá a zavedená značka," dodal Harmečko.

Objekt přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Vykoupen byl za 37,95 milionů korun.

"Projektem mezinárodního kulturního centra chceme především podpořit kreativní umění, kterému se v Ostravě daří a cítíme, že nový impuls pomůže jeho dalšímu rozvoji," doplnil primátor Ostravy Tomáš Macura.

Podle něj projekt Cooltouru přispěje společně se souběžně připravovanou konverzí historických městských jatek pro účely galerie Plato k změně tváře části města a vytvoření nové kulturní čtvrti poblíž lokality Stodolní ulice.

Fotogalerie