Proměny kraje
05/05/2019 Jan Smekal

​Podpora turistiky v praxi: Kraj podpoří Technotrasu i vznik míst pro karavany

Moravskoslezský kraj je stále oblíbenější mezi turisty. Největší popularitě se těší technické památky. Mnoho z nich představuje takzvaná Technotrasa, kterou kraj významně podpoří i v tomto roce.

Moravskoslezský kraj se může pochlubit celou řadou výletních míst. Od těch v horách až po ty ve městech. Turisty nejvíce lákají technické památky. Mnoho z nich je zařazených do Technotrasy, kterou kraj stále rozvíjí a bude ji marketingově podporovat také v letošním roce.

„Jsme velice rádi, že se nám stávající Technotrasu podařilo rozšířit z původních čtrnácti na současných pětadvacet subjektů. Toto považuji za velký úspěch a věřím, že v dalších letech získáme další partnery a dostaneme se na počet pětatřiceti nebo i čtyřiceti subjektů,“ uvedl David Karčmář, ředitel společnosti Moravian-Silesian Tourism.

„Nemůžeme ale nikoho nutit ke spolupráci, je to čistě na dobrovolnosti. Jednotlivé subjekty a atraktivity přicházejí na to, že jednotná a společná kampaň je fajn,“ dodal.

Největším lákadlem jsou Dolní Vítkovice, které loni navštívilo 1,6 milionu lidí.

„Pojďme turisty pozvat na další zajímavá místa, která ještě nejsou tak známá a navštěvovaná. Když totiž návštěvník z Prahy či jižních Čech přijede do Dolních Vítkovic, pochopí, že jsou součástí nějakého širšího okruhu jako je stezka technických atraktivit. Najednou navštíví ještě mlýn v Bartošovicích, pojede na Osoblahu. A takto můžeme návštěvníky dále distribuovat do Beskyd, Jeseníků, kde navštíví i hory a ve finále tento efekt vede k prodlužování pobytu, opakovaným návštěvám a vyšší útratě v Moravskoslezském kraji. Z toho pak budeme profitovat všichni,“ zdůraznil Karčmář.

Jednou z novinek v letošním roce budou interaktivní prohlídky. „Chtěli jsme, aby návštěvnické atraktivity byly nějakým způsobem oživené. V mnoha objektech se tak můžete setkat s komentovanými prohlídkami, kdy vás bude provázet průvodce netradiční trasou, takže ne takovou, jak je normálně běžné. Navíc bude oblečen dobově, stylově a bude vás informovat o věcech, které nejsou běžné,“ přiblížil Karčmář.

„Atraktivity budou doplněné také o akce Fajného léta, v předem daných termínech, hlavně v červenci a srpnu, se dostanete do netradičních částí jednotlivých areálů.“

Zajímavou turistickou atrakcí bude také Hedva v Rýmařově, kde vznikne nová expozice českého brokátu.

„Tato expozice bude přístupná od července. Nově se turisté mohou těšit také na Krajinu břidlice v Budišově nad Budišovkou. Nová expozice je seznámí s historií této suroviny a jejího obrábění. Když se do této atraktivity vypraví, zkusí si břidlici sami naštípat a zjistí, že to nebyla vůbec jednoduchá práce,“ upozornil Karčmář.

V Landek Parku vznikne první stellplatz pro karavany

V letošním roce se pak Moravskoslezský kraj hodně zabývá také podporou cykloturistiky.

„Máme svou síť elektrokol po celém kraji, kde máme k dispozici i elektronabíječky. Turistům nabízíme kola crossová a horská, dokonce i v dámském provedení,“ poznamenal Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Krajem podporovanou atrakcí pak bude i výletní loď na Slezské Hartě. „Vodní nádrž má po svém obvodu několik elektrických stojanů. Lodě tady mohou připlout, nabít se elektrickým proudem a případně načerpat vodu,“ řekl Krkoška.

Hodně si vedení kraje slibuje od výstavby prvního stellplatzu, který by měl vzniknout v Landek Parku, aby jej mohli využívat turisté upřednostňující cestování karavany a obytnými vozy.

„Automobil tady bude mít kompletní servis od elektřiny, výlevky a napojení na vodu. Stellplatz bude situovaný v těsné blízkosti dálnice D1 a zároveň velmi blízko města, proto bude skvělým výchozím místem pro výlety do širokého okolí. Doufám, že bude v našem regionu podobných míst více. Rozšiřují totiž infrastrukturu cestovního ruchu a posilují atraktivitu Moravskoslezského kraje,“ podotkl Krkoška.

V souvislosti s rozvojem cestovního ruchu se představitelé Moravskoslezského kraje jednou za půl roku setkávají s vedením CHKO, případně Lesů ČR a řeší s nimi rozvoj oblastí, které jsou turisty hodně navštěvované.

„Snažíme se najít společnou cestu, abychom vyvážili otázku životního prostředí oproti cestovnímu ruchu. Intenzivně na tom spolupracujeme,“ ubezpečil Krkoška s tím, že kraj má vytipovaná místa, která nejsou ještě tak známá, přitom jsou hodně zajímavá.

„Chceme je promovat a ukazovat. Kupříkladu Cyklotoulkami, aby lidé ty krásy viděli i z jiných zákoutí. Určitě chceme ukázat i něco jiného než Pustevny a Praděd,“ nastínil náměstek.

„Mohou to být kupříkladu Rešovské vodopády, které jsou sice trochu z ruky od Ostravy a Beskyd, ale patří mezi velice krásná místa, které stojí za to navštívit. I Slezská Harta je stále ještě dost zapomenutá a je třeba o ni stále více hovořit.“

Moravskoslezský kraj ještě trápí infrastruktura v odlehlých místech.

„Společnými silami ji budeme budovat tak, aby byla dokonalejší a měli jsme komfortní cestování. Určitým nedostatkem je i síť hotelů. Ne všechny jsou na dostatečné úrovni. Snažíme se je podporovat v tom, aby jejich služby byly ještě kvalitnější, takže je celá řada věcí, které musíme ještě vylepšit,“ uzavřel Krkoška.

Sdílejte článek