Společnost
23/11/2021 ČTK

Podporuji povinné očkování zdravotníků, ale hrozí problémy, říká ředitel nemocnice

​Ředitel Městské nemocnice Ostrava (MNO) Petr Uhlig podporuje povinné očkování zdravotníků.

Zároveň se ale obává toho, že by obdobné nařízení mohlo přivést nemocnici do ještě větších personálních problémů, řekl dnes Uhlig.

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která ho má posoudit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

"Povinné očkování podporuji u zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách, hlavní je snížení rizika onemocnění. Na šíření covidu to bude mít pravděpodobně jen minimální dopad, ale dopady a důsledky izolace a samotné nemoci jsou pro očkované rozhodně příznivější. I v našem zdravotnickém zařízení máme zaměstnance, kteří se neztotožňují s opatřeními tohoto typu. V případě povinného očkování reálně hrozí, že někteří nebudou moci bez očkování poskytovat péči, a tím bychom se dostali do ještě většího personálního problému. Před zahájením této povinnosti je nutné mít situaci legislativně připravenou k řešení," uvedl Uhlig.

Dodal, že přesnou evidenci o počtu očkovaných zaměstnanců nemocnice s ohledem na GDPR, tedy ochranu osobních údajů, nemá k dispozici. Přibližně jde ale o 75 až 80 procent zdravotníků včetně studentů a pracovníků na dohodu.

"Taktéž rozložení v rámci jednotlivých oddělení se může různit," uvedl Uhlig. Městská nemocnice patří v kraji z hlediska covidu-19 k vytíženějším zdravotnickým zařízením. Nemocnice nemá infekční oddělení a na covidová pracoviště už musela přeměnit části několika oddělení. Zaměstnává zhruba 1950 lidí.

Povinné očkování pro zdravotníky podporuje i ředitel krajské nemocnice v Havířově na Karvinsku Norbert Schellong.

"Důvodů je mnoho, například ochrana pacientů, kolegů zdravotníků, především ale ochrana samotných jednotlivců a schopnost nemocnice čelit tlaku na nárůst péče a eliminace nemocenských," míní Schellong. Na rozdíl od Uhliga se neobává, že by povinné očkování ovlivnilo personální situaci v nemocnici. "Máme proočkováno 90 procent lékařů a 80 procent sester. Když vezmu v potaz kontraindikace, alergie a prodělání covidu, tak se jedná o jednotky procent nenaočkovaných, proto nemám obavu z odlivu, a to ani generálně na trhu práce v resortu," míní ředitel nemocnice, kde pracuje zhruba 800 zdravotníků.

Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, řekla, že nemocnice očkování proti koronaviru podporuje obecně u všech, kteří se očkovat mohou, zdravotníky nevyjímaje.

"Je to jediná cesta z nynější nepříznivé epidemické situace. Rozhodnutí o povinném či nepovinném očkování je plně v kompetenci ministerstva a příslušných státních orgánů," uvedla mluvčí. Ve FNO je očkovaných zhruba 85 procent zaměstnanců, v nemocnici jich pracuje přes 3000.

Mluvčí soukromé společnosti Agel, která v kraji provozuje několik nemocnic, Adam Knesl uvedl, že společnost nechává očkování výlučně na osobním rozhodnutí každého zaměstnance.

"Klademe důraz na pravidelné PCR testování nejen neočkovaných zaměstnanců, ale všech, u kterých se projeví na pracovišti byť jen minimální příznaky respiračního onemocnění. Zároveň již několik týdnů aplikujeme zdravotníkům třetí posilující očkování proti koronaviru," uvedl Knesl. Například v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích se podle něj proočkovanost blíží k 80 procentům.

Podle Vojtěcha se o povinném očkování uvažuje v případě zdravotníků a sociálních pracovníků, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči. Podle premiéra na dnešním jednání podpořili povinné očkování vybraných profesí všichni hejtmani.

Sdílejte článek