Nejnovější zprávy: Moravskoslezský kraj letos opět vyvěsí vlajku na podporu Tibetu Valentýn v ostravské zoo. Zvýhodněné vstupné i „zamilovaná" prohlídka

Sport

Pohádky je konec. Vaškův vyhazov usvědčuje Baník z anarchie

Takřka pohádkový příběh osmatřicetiletého brankáře Petra Vaška, který se z pracáku vyšvihl zpět do role jedničky Baníku, skončil. Z klubu, který je pod tlakem výsledkové mizérie, byl de facto vyhozen po velmi ostré hádce s trenéry a sportovním manažerem. O čem to svědčí?

Ještě před pár měsíci celá Ostrava v jásotu mluvila o tom, že Baník postoupil zpět do první ligy z velké míry díky Petru Vaškovi. Aby taky ne, vždyť osmnáct čistých kont za sezónu je v případě brankáře docela silný argument.

Nabídnutá šance chlapíkovi, který byl po divokém konci angažmá v Opavě prakticky na odpis, se ukázala být velmi chytrým tahem. Vymyslel jej zkušený kouč Vlastimil Petržela, který však po postupu poměrně nečekaně skončil.

Právě tady je třeba hledat jednu z příčin dnešních problémů. Jestliže fanoušci i hráči očekávali, že místo respektovaného kouče, který měl nálepku přísného a spravedlivého šéfa, přijde frajer podobného kalibru, museli být přinejmenším zklamáni.

Z nového trenéra Radima Kučery sice vyzařovalo sebevědomí, ale bez jasné strategie a úspěšných výsledků se špatně pracuje i mnohem větším odborníkům.

Vytvoření pozitivní nálady v mužstvu zabránil také podivný konec stopera Tomáše Zápotočného či odříznutí útočníka Alexandra Jakubova a řady mladých odchovanců, které bohužel nahradily „posily“ s pochybnou kvalitou.

To jsou kroky, za které, pokud se budeme držet oficiálního rozdělení pozic v klubu, má zodpovědnost trenér a společně s ním jeho nadřízený, sportovní manažer Dušan Vrťo.

Právě oni se nakonec po nedělním utkání na Spartě, které Baník prohrál 2:3 a po kterém se série bez výhry protáhla už na jedenáct utkání, stali terči Vaškova slovního útoku. Zdá se, že se brankáři s pověstí upřímného bouřliváka, který po loňských úspěších těžce kouše porci 26 inkasovaných gólů, vymkla z rukou snaha vyříkat si věci na rovinu.

Emoce vřely kvůli prvnímu gólu z přísné penalty či kvůli třetímu gólu, který šel částečně na gólmanův vrub. „Pojďme s tím, sakra, něco udělat,“ to je slušná verze vzkazu, který zkušení harcovníci, jako je Vašek a kapitán Milan Baroš, vyslali svým současným šéfům včetně majitele Václava Brabce a jeho managementu.

Štve je, že ani jim samotným se zrovna nedaří a že je řežou soupeři i rozhodčí. Jsou vytočení, když Olomouc srovná na 1:1 po čtyřech dorážkách nebo když mladší spoluhráči dělají stále stejné chyby. Liga holt není školní turnaj, tady se, synci, hraje o prachy, a kdo zaváhá na podzim, mívá jaro hodně složité.

Silný lídr, kterým byl Vlastimil Petržela, si uměl pohlídat, aby se hráči starali hlavně o své výkony. „Říkám jim, že to beru na sebe, ať hrají fotbal a o nic jiného se nestarají,“ tato jeho slova vypovídala o jasně daných rolích a k vytouženému cíli se nakonec povedlo dojít.

Teď mají hráči Baníku vztek, protože místo šéfů jsou nad nimi pouze nadřízení, kteří udělali řadu chyb a nyní kritickou situaci vyřešili Vaškovým „odchodem“ založeným na tzv. interních důvodech. Je tohle všechno vyvrcholení, nebo teprve prudký rozjezd anarchie, která baníkovce drží u dna tabulky?