Politika
30/03/2023 Petr Sobol

Pokud Rusko uspěje na Ukrajině, bude mít v hledáčku další země, řekl Pavel

Válka na Ukrajině bude pokračovat tak dlouho, dokud jedna ze stran nepozná, že nemůže dosáhnou svých cílů. Během návštěvy Moravskoslezského kraje to řekl prezident republiky Petr Pavel.

Petr Pavel má za sebou návštěvu Moravskoslezského kraje, během níž navštívil řadu míst. Debatoval taky s občany v ostravském Gongu, ve kterém přišla řeč i na válečný konflikt na Ukrajině. „Rusko do určité míry obchází sankce, ale ty už svůj vliv ukázaly. Ruská ekonomika zpomalila, na bojišti zatím za poslední půlrok nic zvláštního nepředvedli. Mají velké ztráty na živé síle i technice, výrazně klesající morálku vojáků v boji,“ vyjádřil Pavel svůj pohled na válečný konflikt.

Ukrajina je podle prezidenta Pavla úspěšnější, zároveň ale upozornil na to, že i na Ukrajině si konflikt vybral obrovskou daň. „Dodávky techniky mají ze západu, to má ale do budoucna limity,“ řekl Pavel, podle něhož je žádoucí, aby se Ukrajině, i s naší pomocí, povedlo dosáhnout jejího cíle. „Tedy aby ruská agrese neuspěla, aby se Rusko z ukrajinského území stáhlo. Aby Ukrajina obnovila suverenitu a mohla zahájit poválečnou obnovu,“ dodal.

Až válka skončí, je podle Pavla důležité zahájit jednání o bezpečnostních garancích. „K tomuto cíli musíme Ukrajině pomoct, sama to nezvládne. Když ji v tom necháme, tak by Rusko mohlo uspět, to by se nám všem vymstilo,“ upozornil prezident Pavel, který taky nastínil, co by mohlo následovat, kdyby Rusko na Ukrajině uspělo. „Dříve nebo později by po Ukrajině byla v hledáčku další země. To není má spekulace, stačí sledovat, co říká Putin nebo Lavrov. Když oficiální představitelé hovoří o tom, že další na seznamu bude Moldavsko, Gruzie, země Pobaltí, nebo že bude třeba potrestat Polsko, tak bychom to neměli brát na lehkou váhu,“ řekl důrazně.

Podle slov prezidenta Česká republika v současné době není v bezprostředním ohrožením ze strany Ruska. „Rusko si je dobře vědomo poměru sil mezi sebou a zeměmi NATO. Proti těm intenzivně působí nástroji hybridní války,“ upozornil. Pavel však jedním dechem dodal, že Rusko je třeba vnímat jako potenciální vojenskou hrozbu. „Mají obrovský arzenál, vyloučit možnost použití jaderných zbraní nemůžeme. Tuto hrozbu musíme brát vážně a nepodceňovat ji,“ uzavřel.

Sdílejte článek