Mariánské Hory a Hulváky
07/06/2019 Jan Smekal

​Policisté radili seniorům, jak se vyhnout šmejdům a podvodníkům

Senioři z Mariánských Hor a Hulvák si na besedách od policistů vyslechli, jak se mají bránit vychytralým podvodníkům.

Dostali i publikaci, která poutavě popisuje příběhy, které se skutečně staly. Některé dopadly tragicky.

Jsou bezbranní, často opuštění a především hodně důvěřiví. Proto se spousta seniorů mnohdy stává terčem útoků tzv. šmejdů či jiných vychytralých podvodníků, kteří se zpočátku chovají velice mile, přívětivě, takže by v nich nikdo zloduchy nehledal. Někteří staří lidé kvůli takových výtečníků přišli o část důchodu, jsou ale i případy, kdy důvěřiví senioři přišli o celoživotní úspory.

Ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky tak vyslyšel nabídky Policie ČR, a sice Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje a uspořádal pro své seniory hned tři besedy, při kterých policisté starším lidem radili, co mají dělat, aby předešli případům, které někdy skončí tragicky.

„Senioři jsou často terčem trestných činů, protože jsou bezmocní, bezbranní, příliš důvěřiví, takže snadno zranitelní v momentě, kdy si je vyhlédne nějaký vychytralý podvodník,“ uvedla místostarostka Městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jana Pagáčová.

„Proto jsme ve spolupráci s Policií ČR uspořádali postupně tři besedy pro seniory zaměřené na bezpečnost. První se konala v knihovně Jiřího Trnky, další dvě v klubovnách domů s pečovatelskou službou, kde senioři žijí,“ pokračovala s tím, že besed se zúčastnilo zhruba šedesát seniorů. „Není to sice nějak moc, ale věříme, že si senioři nabyté zkušenosti mezi sebou předají a poradí svým vrstevníkům, jak by se měli zachovat v situacích, kdy by se je snažil někdo nějak obelhat.“

Při besedách senioři dostali od policistů také novou publikaci, která se jmenuje Černá kronika aneb ze soudních síní. „Jsou v ní poutavým způsobem popsané příběhy, které se skutečně staly. Některé bohužel dopadly tragicky,“ upozornila Pagáčová.

„Když jsme si jednotlivé příběhy na besedách četli, někteří senioři mluvili o tom, že přesně s takovým chováním se setkali v případě, kdy měli nějakou zkušenost s podvodným jednáním,“ dodala. Publikace tak upozorňuje na to, že podvodníci v drtivé většině případů sázejí na osvědčené „finty“. Nemusí vymýšlet další.

„Často se vydávají za vnuka nebo někoho z příbuzných. Bývají přitom krásně oblečení a chovají se velice mile a přátelsky. Nejděsivější je na tom to, že z bezbranných lidí dokážou někdy vymámit i celoživotní úspory. Proto policisté jasně zdůraznili, ať nikoho nepouštějí k sobě do bytu a používají kukátka a řetízky,“ popsala Pagáčová.

Policisté seniorům také radili, jak se mají zachovat, když by je někdo přepadl na ulici a chtěl je okrást. „V takových případech je lepší neklást žádný odpor a raději přitom přijít o kabelku, než se o ni přetahovat a upadnout. V jejich věku hrozí vážnější poranění při pádech. Proto by u sebe neměli nosit zbytečně moc peněz a také je oddělovat. Nikdy nemít všechny u sebe, to samé platí i pro doklady či platební karty,“ přiblížila Pagáčová. „Ať zkrátka přijdou k co nejmenší ujmě, když už se jim něco takového stane.“

Senioři při besedách nejen naslouchali radám policistů, ale ptali se jich také, jak následně probíhají vyšetřování takových případů a jaké postihy podvodníkům a zlodějům hrozí.

„Zjistili tak, že dopadnout takové zloduchy není vůbec jednoduché. Policii tak pomůžou už tím, že takovým podvodníkům nenaletí. Obezřetnosti není nikdy dost,“ řekla Pagáčová.

Podle místostarostky Mariánských Hor a Hulvák by o besedách měli uvažovat i starostové z dalších obvodů či měst.

„Senioři budou takovým atakům vystavováni pořád. Proto jim může být taková prevence hodně užitečná, byť něco jiného je mluvit o této problematice na besedě a něco jiného je, když se člověk dostane do situace, kdy mu skutečně hrozí nebezpečí. Rady zkušených policistů jsou však jistě jenom k dobru,“ uzavřela.

Sdílejte článek