Společnost
26/10/2020 Petr Broulík

Polní nemocnice by v Ostravě mohla vzniknout v hale na Černé louce

Případná polní nemocnice pro posílení počtu pandemických lůžek by mohla vzniknout na Černé louce, problémem je ale nedostatek personálu, který by se tady o pacienty s Covidem-19 staral.

Zatímco při první vlně nákazy Covid-19 na jaře tohoto roku předstupovali před novináře i čtyři členové krizového štábu Moravskoslezského kraje, dnes odpoledne už se na obrazovce on-line přenosu postavil před novináře jen jediný, šéf krizového štábu kraje, hejtman Ivo Vondrák.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová vedle něho tentokrát chyběla, protože je už také v karanténě.

„Dnes jsem tu sám. Víte dobře, že jsme v situaci, kterou nelze označit jinak než jakotěžkou. Pořád máme velké nárůsty nakažených Covid-19, z toho plyne velká řada opatření, které musíme činit,“ řekl hejtman.

Dokreslil to tím, že na Covid-19 zemřelo minulý týden v kraji 38 lidí, kteří všichni patřili do populace lidí starších 65 let. „Celkem 564 lidí bylo hospitalizováno, z toho 96 leží na jednotkách intenzivní péče,“ řekl hejtman.

Upozornil však, že reprodukční číslo nákazy má v našem kraji průměrnou hodnotu 1,1. „Což je relativně přijatelné. Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet, protože bohužel například včera bylo čtyřicet procent provedených testů pozitivních,“ řekl Ivo Vondrák.

Dodal, že na 148 lůžcích ARO a JIP v současnosti leží v nemocnicích kraje 115 pacientů, i když ne všichni mají potvrzený Covid-19.

Seniory z nemocnic, kteří nepotřebují péči, převezou i do lázní

Hejtman poté informoval, že v kraji dnes začaly působit další tři mobilní odběrové týmy, které zorganizovali hasiči. „Máme v plánu rozjet další čtyři. Ty by nám pomohly hlavně v domovech seniorů, protože lidé z nich nemohou dojíždět na odběry. Další odběrová místa už nemůžeme otevřít, protože nám do nich chybí personál. Dnes už máme zhruba deset procent nakažených zdravotníků,“ vysvětlil hejtman, ale podotkl, že se kraji podařilo umístit do sociálních zařízení 72 mediků, tedy studentů 4. a 5. ročníku Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Krajské nemocnice se snaží podle potřeby stále navyšovat počet lůžek, ovšem na úkor jiných oddělení. Velkým problémem podle hejtmana je, že tato lůžka zaplňují senioři, kteří už nepotřebují urgentní nemocniční péči, ale domovy nebo jejich rodiny je nemohou vzít zpět.

„Proto jsme si vyžádali jejich seznamy a budeme žádat domovy, aby je vzali zpět. Chápeme ale, že jsou domovy, které nemají takovou možnost, proto připravujeme vlastní kapacity pro tyto lidi. Otevřeme tento týden 35 lůžek pro tyto účely v Bílovci. Pacienti z Bílovce, kteří jsou covid negativní, budou převezeni do Orlové. Dalších třicet takových lůžek chystáme v lázních v Klimkovicích, jednáme předběžně i s lázněmi v Hrabyni, tam všude to ale musí nařídit krajská hygienická stanice. My jsme ji k tomu dnes vyzvali,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Bude polní nemocnice na výstavišti Černá louka?

Kraj už zvažuje i místo, kam by umístil případnou polní nemocnici, i když zatím to současná situace nevyžaduje. Primátor Ostravy Tomáš Macura dnes například nabídl kraji pro zřízení polní nemocnice halu na výstavišti Černá louka. Podle hejtmana je však pro takovou polní nemocnici třeba zajistit vybavení lůžek podpůrným kyslíkem.

„Musí tam být kyslíkové lahve, které sice máme připraveny a zakoupeny, ale především je potřeba pro takovou polní nemocnici odpovídající personál. A pokud ho nemáme, nemá zatím smysl o takové polní nemocnici hovořit,“ řekl hejtman.

Ovšem dodal, že situace s personálem v krajském zdravotnictví se pomalu začíná zlepšovat, protože se do práce vracejí ti nakažení zdravotníci, kteří už se z nákazy vyléčili. "Až bude situace lepší, můžeme se začít bavit i o polní nemocnici,“ řekl hejtman.

Ivo Vondrák také použil pojem „pandemická únava“, která podle něho doléhá i na obyvatele Ostravy a dalších měst a obcí v kraji.

„Světová zdravotnická organizace WHO ho přímo definuje tím, že lidé jsou už z toho všeho unaveni a přestávají respektovat daná nařízení. To je bohužel nepřijatelné. Taková situace se stává potenciálně nebezpečnou a nemůžeme si v ní dovolit tolerovat nedodržování přísných opatření. Takže prosím všechny, dodržujte je. Je to nezbytně nutné,“ vyzval a rozloučil se vzkazem pro všechny obyvatele kraje: „Zůstaňte negativní v tom pozitivním slova smyslu!“

Sdílejte článek