Kultura
15/10/2021 Petr Sobol

Polské dny v Ostravě zahájí hra Planu ve Studiu G

​Nové ostravské divadlo Studio G uvede jako třetí premiéru své druhé sezony v úterý 19. října ve 20 hodin premiéru autorské inscenace Planu.

Marek David, autor textu a režisér inscenace, se inspiroval příběhem Ryszarda Siwiece, Poláka, který se v září 1968 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. V roli Ryszarda Siwiece se představí Milan Cimerák, herec Komorní scény Aréna.

Autorské inscenace patří k důležitým pilířům repertoáru Studia G. Patří k nim například Plavat v jezeře Marka Davida nebo Bílý tesák a odhozené srdce Pavla Gejguše. Do budoucna se jejich podíl v repertoáru ještě zvýší, už 24. října bude mít premiéru inscenace Zakázanou krajinou Pavla Gejguše a Markéty Bockové, kteří se inspirovali životem cestovatelky a spisovatelky Alexandry David-Néelové.

Nad premiérou inscenace Planu převzala záštitu generální konzulka Polské republiky v Ostravě paní Izabella Wołłejko-Chwastowicz. Premiéra slavnostně zahájí letošní ročník festivalu Polské dny v Ostravě. Před premiérou se uskuteční v kavárně Studia G od 18 hodin beseda s historikem Petrem Blažkem z Ústavu pro studium totalitních režimů, autorem a režisérem inscenace Planu Markem Davidem a dramaturgem Jakubem Molnárem. Besedu bude moderovat Petr Pánek z Centra Pant.

Autorem textu, režisérem a scénografem je umělecký šéf Studia G Marek David, dramaturgem Jakub Molnár. Inscenace se snaží, principem fotografické montáže, otevřít téma sebeobětování se v zájmu vyššího celku. Nejde o dokumentární drama faktograficky mapující Siwiecův život, spíše o obrazově poetickou rekonstrukci jeho motivací a odhodlání.

V roli Milé, zastupující ženu – milion, manželku Siwiece, se představí Zuzana Truplová, herečka Komorní scény Aréna. Komentátor (Jan Vlas) je zde šedou eminencí, reprezentující veškeré protikladné principy moci. Postava Matka/Vlast (Miroslava Georgievová) představuje polskou náturu ve vší národní hrdosti a sebevědomí. Karel (Gabriel Kulíšek) je pak opakem Siwiecova odhodlání se obětovat. V inscenaci mají nemalý prostor také studenti dramatického oboru Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, se kterou Studio G úzce spolupracuje. Ti zde vystupují coby „děti tehdejší doby“.

Sdílejte článek