Proměny kraje
13/10/2020 Petr Broulík

Pomáhejme v boji s pandemií. Proč? BO SME PARTYJA!!!

​BO SME PARTYJA. To je heslo, kterým dnes odpoledne vyzvali hejtman Moravskoslezského kraje, primátor Ostravy a představitelé vedení organizace Adra, Ostravské univerzity a společnosti Heimstaden lidi, aby pomohli jako dobrovolníci bojovat s dramaticky vzrůstající nákazou covid-19.

„Nákaza se nám šíří v nemocnicích a v sociálních ústavech. Onemocnělo 30 lékařů, 80 zdravotních sester, 217 klientů domovů seniorů a také 160 lidí, kteří v těchto domovech pracují. A my hledáme pomoc, abychom zvládli celou tuto nepříjemnou situaci,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Už minulý týden Moravskoslezský kraj proto otevřel systém spolu2@msk.cz, kam se mohou dobrovolníci hlásit. Tam už se sešlo téměř sto kontaktů na ty, kteří chtějí pomoci.

„Hledáme ale další dobrovolníky či dobrovolné pracovníky. Jde o výpomoc ve zdravotnictví, kde je potřeba určité kvalifikace. A problém je nedostatek pracovníků v sociální sféře. Pro jsme přidali k výzvě heslo a projekt #BO SME PARTYJA. A pokud má někdo zájem o účast v trasování kontaktů, přihlaste se také. My pak předáme kontakty na vás hygienikům,“ vyzval hejtman.

Ve Slunečnici nastupuje armáda. Ale potřební jsou i dobrovolníci

Primátor města Ostravy Tomáš Macura řekl, že heslo #BO SME PARTYJA velmi vítá. „Protože už skutečně přišla doba, kdy tady musíme vytvořit společenstvo. My jako město Ostrava jsme zřizovateli dvou velmi postižených domů pro seniory. V prvé řadě je to Slunečnice, kde je řádově sto třicet infikovaných mezi klienty a personálem a už šest lidí bohužel zemřelo. A máme tady i domov Čujkovova, kde je řádově čtyřicet nemocných ze zaměstnanců a klientů. A řada ostatních volá po pomoci,“ upozornil primátor.

Dodal, že do domova Slunečnice dnes nastupuje armáda. „Ale potřebujeme i dobrovolníky. Proto se obracím na ty vás, kteří mohou a jsou ochotni pomoci. Ale i my jako magistrát pomůžeme. Chceme využít této výzvy a věřím, že dvacet až třicet úředníků z magistrátu se mezi dobrovolníky zapojí. A budu rád, když nezůstane jen u nich,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Adra dobrovolníky vyškolí, Heimstaden jim poskytne ubytování

Partnerem projektu #BO SME PARTYJA je také dobrovolnické centrum Adra v Ostravě. „Chci poděkovat všem, kdo se chtějí zapojit do tohoto projektu, který věřím, že bude prospěšný. A že se nám díky němu podaří získat co nejvíce dobrovolníků, které budeme moci vyslat tam, kde jich bude v rámci celého kraje nejvíce potřeba. Jsme jako Adra připraveni tyto dobrovolníky proškolit a pojistit,“ řekla Dagmar Hoferková z Adra Ostrava.

Jan Rafaj za společnosti Heimstaden řekl, že největší pronajímatel bydlení chce pomoci při projektu #BO SME PARTYJA pomoci v tom, co umí nejlépe.

„Víme, že někteří dobrovolníci, kteří budou ve zdravotnictví a v sociálních zařízeních pomáhat, budou mít obavy, aby nenakazili třeba své nejbližší. Proto jim chceme nabídnout alternativní ubytování. V této chvíli jsme k tomu vyčlenili deset bytů o třiceti lůžkách v Ostravě, dalších dvaatřicet lůžek v Havířově a šestnáct v Karviné. A budeme reagovat na další vývoj situace. Kromě toho se zítra zapojí do trasování nemocných a jejich kontaktů naše call centrum. Také zítra pošleme našim nájemníkům sms, aby si nainstalovali eRoušku,“ řekl Jan Rafaj.

A dodal, že sám by od příštího týdne věnoval rád část svého času dobrovolnické práci v boji s covidem-19. „Protože nastal ten správný okamžik,“ řekl Jan Rafaj za Heimstaden Czech.

Ostravská univerzita už má databázi dobrovolníků od jara. Přivítá další

Prorektorka Ostravské univerzity Renáta Tomášková rovněž vítá společný projekt #BO SME PARTYJA. „Naše univerzita se zapojila do dobrovolnické práce vydatně už na jaře, takže máme na co navázat. Máme v databázi téměř dvě stoky studentů, kteří se v dobrovolnické práci osvědčili, a věříme, že oslovíme další. Máme vlastní portál a jsme ho připraveni propojit s iniciativou tohoto projektu a pracovat společně pro potřebnou věc,“ řekla Renáta Tomášková za Ostravskou univerzitu.

Organizátoři projektu #BO SME PARTYJA také sdělili, že prvních sto dobrovolníků jako pozornost získá i stylové roušky s vizuálem #BO SME PARTYJA.

„A myslím si, že budou mít brzy velkou sběratelskou hodnotu. Tak nám přijďte pomoci,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Sdílejte článek