Nejnovější zprávy: Ze skály pod Kružberskou přehradou spadl horolezec. Na místě zemřel Mladý policista z Ostravy, který měl před svatbou, zahynul. Rodině mají pomoci sbírky

Společnost

Poruba chce od Residoma koupit Oblouk. Cena je 129 milionů

Oblouk je brána do Poruby a symbol městského obvodu. Zaslouží si, aby vypadal důstojně, říká Lucie Baránková, starostka ostravského obvodu Poruba, jehož zastupitelé 14. května rozhodli, že mají zájem o spoluvlastnický podíl a koupi bytového domu v architektonicky cenné stavbě.

Oblouk je známým symbolem Ostravy-Poruby (Foto: poruba.ostrava.cz)

Poruba chce konkrétně od společnosti Residomo získat spoluvlastnický podíl v bytovém domě č. p. 501 a koupit bytový dům č. p. 511 včetně všech přilehlých pozemků. Celkově se jedná o 128 bytů. Nabídková prodejní cena je 129 milionů korun.

"Pokud se nám podaří byty majetkově scelit, můžeme přistoupit k rekonstrukci, celou lokalitu pozvednout a vrátit jí její původní funkčnost a význam. Budeme se společností Residomo jednat a budeme chtít odkup dokončit co nejdříve," informovala starostka Lucie Baránková.

Městský obvod podle ní zároveň jedná o tom, aby firma Residomo část získaných finančních prostředků vrátila zpět do Poruby. A to tak, že opraví některé z objektů, které v obvodu vlastní.

Po odkupu by měla následovat rekonstrukce za zhruba 145 milionů korun. Cílem je vrátit dominantě Poruby její lesk a oživit i okolní veřejný prostor.

Odkup a rekonstrukci Oblouku chce Poruba financovat z úvěru. Proto zastupitelstvo požádalo město o úvěr ve výši 300 milionů korun, ze kterého chce financovat i rekonstrukci domu na Dělnické ulici, kde vznikne Komunitní dům pro seniory.

"Úvěr je koncipován tak, abychom jeho převážnou část mohli splácet z nájmů nově nabytých bytů a neomezili tím další důležité projekty, které chceme v souladu s naším strategickým plánem v následujících letech realizovat," dodala starostka.

Po rekonstrukci budovy se bude muset řešit i předprostor Oblouku, který by se opět měl stát atraktivním a živým místem.

V současné době tvoří celou stavbu tři domy. Dům s číslem popisným 511 (nejblíže k Dělnické ulici) patří firmě Residomo, číslo popisné 500 (dům s věžičkou u nábřeží SPB) je v majetku bytového družstva. Zbývajících deset vchodů má číslo popisné 501 a majetkový podíl v nich mají Residomo a Poruba.

Aktuálně platnou smlouvou je ošetřeno, kdo se bude o který z vchodů starat.

Výstavba Oblouku byla zahájena v červnu roku 1952 a trvala do prosince 1954, kdy se do komplexu stěhovali první nájemníci.

Velkolepé pojetí stavby mělo odkazovat na architekturu tehdejšího Sovětského svazu. Architekt Evžen Šteflíček se inspiroval Palácovým náměstím v dnešním Petrohradě.

Rozhodnutím Ministerstva kultury z 27. března 2008 byl Oblouk, který patří k nejznámějším stavbám socialistického realismu v Česku, prohlášen kulturní památkou.