Nejnovější zprávy: Převrat! Vondrák má jako hejtman skončit, kdo ho nahradí? Mladá žena na Frýdecko-Místecku přežila srážku s vlakem

Společnost

Poruba: dva měsíce uzávěrek a výluk, pak tu bude tichá a rychlá tramvajová trať

V Porubě vznikne nejdelší úsek nejmodernější tratě v Ostravě. Celkem 1 626 metrů tramvajové tratě v úseku mezi křižovatkami s ulicí 17. listopadu a ulicí Martinovskou projde změnou konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy. Ta zajistí Porubanům snížení hluku a vibrací.

Zatravnění Výškovická. Foto: Tereza Šnoblová

Dopravní podnik Ostrava (DPO) úsek zatravní a zrekonstruuje i nástupiště hned tří tramvajových zastávek: Telekomunikační škola, Poruba vozovna a VŠB-TUO, směr centrum. Modernizace za 236 milionů korun, největší letošní investice DPO do infrastruktury, proběhne po celý červenec a srpen 2022 a vyžádá si omezení dopravy.

Obyvatelé Ostravy se tak musí připravit na další celoprázdninovou výluku větší části páteřní tramvajové trati, a to už od příštího pátku, tedy úderem 1. července.

Všechny tramvaje směřující do Poruby totiž budou končit na zastávce Třebovická a pak budou mířit po trati do Martinova. Směrem na vozovnu a na smyčku na zastávku Vřesinská trať na celé dva měsíce osiří a nepojede po ní žádná „tramvajka“. A to ani dál na Vřesinu a Krásné Pole. Dopravní podnik odstaví i porubskou vozovnu.

Pro cestující, kteří do Poruby pojedou, bude sloužit náhradní autobusová doprava a lidé na ni budou přestupovat právě na zastávce Třebovická. Tyto přestupy čekají nejen Porubany, ale také například všechny lidi, kteří v létě budou mířit na největší přírodní porubské koupaliště. Úpravy současných tras se budou týkat také tras autobusových linek a samozřejmě i automobilové dopravy.

Přeměna trati zasáhne značně do komfortu cestujících a občanů

Generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys řekl, že po loňské revitalizaci smyčky Vřesinská vznikne letos v Porubě nejdelší zatravněný úsek tramvajové trati v celé Ostravě. „Bude i nejzelenější a já věřím, že i nejtišší. Zrekonstruujeme také při jedné stavební akci nejvíce zastávek,“ řekl generální ředitel.

I když si je vědom toho, že tato modernizace zasáhne značně do komfortu cestujících a občanů městského obvodu Poruba. „Rádi bychom ji zvládli v termínu a za co nejmenších útrap obyvatel a cestujících,“ podotkl Daniel Morys.

„Nesmíme zakrývat, že to bude pro občany Poruby, ale nejen Poruby zátěž a komplikace. Ale musíme hledět do budoucnosti a lidé se mohou těšit na větší klid,“ řekl dnes náměstek primátora pro dopravu Miroslav Svozil a připomněl, že nástupiště nových zastávek budou bezbariérová a s osvětlením nástupních hran a zábradlí. Zastávky doplní nový mobiliář.

Starostka Poruby: Už aby to bylo

Přeměnu tramvajové trati i přes dopravní dvouměsíční obtíže cestujících i řidičů vítá starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

„Myslím si, že přeměna trati na Opavské ulici bude mít jasnou přidanou hodnotu, a to nejen na první pohled, ale i poslech. Moc se na ni těším. Vždycky když jezdím kolem travnaté trati na Ostravě-Jihu, tak si říkám: Už aby to bylo v Porubě,“ říká starostka Poruby.

Připomněla, že Porubané budou muset „strpět“ i druhou stavbu kruhového objezdu na křižovatce u porubského občerstvení McDolnald´s u Jilemnického náměstí, kde je investorem město Ostrava.

„Původně měly obě tyto stavby trvat dohromady šest měsíců. To bylo pro nás nepředstavitelné. Nakonece se podařilo domluvit, že budou trvat jen dva měsíce a budou se obě realizovat během prázdnin, kdy pokaždé hustota dopravy v Porubě klesá. Takže to nebude mít na lidi až tak veliký dopad,“ upozornila starostka.

Po Opavské budou auta jezdit vždy v jednom pruhu

Kvůli velké prázdninové výluce na ulici Opavská v Porubě budou upraveny trasy těchto tramvajových a autobusových linek: 3, 4, 7, 8, 11, 12, 17, 18, 26, 43, 46 a 59.

Náhradní autobusová doprava ze zastávky Třebovická bude jezdit ve špičce přes týden v tříminutovém intervalu a mimo špičku v intervalu pěti minut. Provoz linky 5 ze zastávky Vřesinská do zastávky Budišovice, Zátiší bude zajišťovat autobus s označením NAD5.

Pro řidiče osobní dopravy bude platit omezený průjezd křižovatkami Opavské ulice s Francouzskou, Opavské ulice s ulicí 17. listopadu a Opavské ulice se Sokolovskou ulicí. Průjezd po ulici Opavské bude sveden do jednoho jízdního pruhu, jízdní pruh bližší tramvajové trati bude uzavřený.