Kultura
18/05/2023 Petr Broulík

Porubský Poklad bude hostit pestrý hudební festival Žně

​Multižánrový hudební festival nazvaný Žně se v první červnovou sobotu uskuteční na celkem čtyřech hlavních scénách porubského Pokladu a to včetně oblíbeného letního amfiteátru.

Organizátoři hudebních Žní slibují návštěvníkům jedinečný hudební zážitek, který jen tak někde neuslyší. V sobotu 3. června v 11 hodin dopoledne tak v nedávno rekonstruovaném DK Poklad začne pestrá hudební sklizeň od artového a etnojazzu po world music, světový folklor, beat boxing a originální výstupy známých českých divadelních a filmových tváří. To vše na jednom místě.

Festival dostal jméno a tvář známé sochy Žně. Toto umělecké dílo Konráda Babraje vítá návštěvníky Pokladu ve foyeru a je neodmyslitelnou součástí kulturního domu.

Mezi hvězdami festivalu najdeme taková jména jako Barbora Poláková, James Harries, Justin Lavash, Beata Hlavenková, Michal Horák či Slniečko.

Bára Poláková s hity Kráva a Nafrněná

Velkým tahákem bude například Barbora Poláková, která je pětinásobnou držitelkou hudebních cen Anděl a výraznou osobností české pop music. Na hudební výsluní jí katapultoval především song „Kráva“, který měl na internetu 40 milionů zhlédnutí. A kdo by neznal její největší hit „Nafrněná”. Na svém kontě má Barbora Poláková dvě cenami ověnčené alba.

Dalším vystupujícím bude James Harries, který je na pódiích jako doma, ať už v Česku nebo ve Velké Británii. Složil ústřední melodii k filmu „Přání Ježíškovi“, ve kterém hrál hlavní roli Richard Krajčo. Návštěvníci festivalu Žně se budou moci zaposlouchat do jeho jemných akustických balad s hlubokými emocemi. James Harries vydal letos už své desáté album, které nese název Hiraeth.

Vladimír Javorský zahraje písně z alba „Ještě ne“

Významným hostem festivalu bude herec Vladimír Javorský s kapelou, který si před několika týdny odnesl za své debutové loňské album „Ještě ne“ cenu Jantar. Ta ukázala, že ostravský rodák je všestranný umělec. Vladimír Javorský hraje na saxofon, kytaru i ukulele. Je ho ostatně možné vidět na koncertech se známým karikaturistu Mirkem Kemelem či kapelou Traband. Také v porubském Pokladu zazní jeho šansonově laděné skladby s mimořádně vyzrálými texty.

Festival Žně přivítá také čtyřiadvacetiletého písničkáře Michala Horáka s kapelou. Tento Objev roku ve Zlatém Slavíku zaručeně i porubské návštěvníky zaplaví energií, humorem a hlavně skvělou českou hudbou. Talentovaný interpret doprovází své texty na klavír i kytaru.

Bára Hrzánová vystoupí s romskou kapelou

Netradiční zážitek nabídne hudební spojení Báry Hrzánové a romské kapely Bachtale Apsa. Jejich hudba stylů ethno-world a gypsy music patří k tomu nejlepšímu, co naše romská hudební scéna v současnosti nabízí - strhující španělské, maďarské i slovenské rytmy.

Další z hvězd festivalu Žně bude Beata Hlavenková, zpěvačka, pianistka, producentka a skladatelka filmové hudby. Postarala se o mimořádný hudební soundtrack k filmu Zátopek, který byl nominován na Českého lva. A deska „Theodoros“ jí přinesla cenu Anděl v kategorii jazz a blues. Beata Hlavenková ráda tvoří a spolukoncertuje v hudebních projektech s Lenkou Dusilovou, Ivou Bittovou, violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou nebo kontrabasistou Jaromírem Honzákem.

Kytarista Justin Lavash zahraje své silné příběhy

Na festivalu v porubském Pokladu vystoupí také mladé talentované duo Lash & Grey, které má na svém kontě jeden úspěch za druhým. Spolu s ním vystoupí také Benda Quartet a Michal Žáček, kterého netřeba v jazzové scéně asi představovat. Tento fenomenální saxofonista a jazzový hráč, který se prosadil nejen v rodném Česku, ale také v USA, Mexiku, Německu či Francii.

Virtuózní hra Justina Lavashe na kytaru nechává užaslé publikum s otázkou, jak dokáže jeden muž na jeden nástroj vytvořit polyfonii tolika vrstev. Jeho syrově hluboký a uhrančivý zpěv vtáhne i diváky v Porubě do skladeb, kde silné příběhy střídají poetické nálady.

Beatbox, Slniečko a Vlčie Maky

Dalšími vystupujícími budou Endru & JeN Hovorka. Endru je hlasový umělec a dvojnásobný mistr světa v beatboxu. Beatbox, zpěv a hudební improvizaci prostě miluje. Stejně jako JeN Hovorka. Duo tvoří energickou hudbu na základě improvizace, která se během koncertu pohybuje mezi různými žánry hiphop, nu-soul, latin, jazz, house i world music.

Pak přijde slovenská divočina Slniečko. Tedy šestičlenná kapela z Piešťan, jejíž frontman Peter Remiš je nejen skladatelem písniček, ale také básníkem a blogerem. V kapele se nedá přehlédnout také houslistka Barbara Barros, která pochází z Portugalska. Návštěvníci si budou moci zatrsat na staré i nové folkrockové pecky kapely s punkovým nádechem.

Vlčie Maky nabídnou jedinečný hudební fusion jazzu a folklóru ze Slovenska. Zazní tak podpolanské a horehronské lidovky v netradičním aranžmá. Jejich rytmus se pěkně přizpůsobuje zvuku a náladě původních skladeb, které patří k největším hudebním pokladům slovenské tvorby.

Balkansambel nenechá diváky sedět

Balkansambel je balkánský výbuch kreativity a nakažlivé radosti. Kapela, která návštěvníky festivalu zaručeně nenechá sedět. Je úžasné, jak dokáže propojit tradiční lidovou hudbu s moderním jazzem.

Dalším účastníkem hudebních Žní budou ostravští Nedivoč. Sympatičtí muzikanti a kamarádi čerpají zejména z autorské tvorby Jiřího Krhuta. A přivezou nejen svou nejznámější skladbu „Fotky z výletu“, která zazněla v seriálu sKORO NA mizině, ale i další svou tvorbu.

Fenomenální španělský hudebník Adán Sánchez a jeho band vtáhnou návštěvníky do temperamentních rytmů flamenca a latino music. Adán Sánchez je totiž nejen skvělý folkový písničkář a zpěvák, ale také výborný showman, který se postará o skvělý hudební i taneční večer.

Chytlavé písně „domácí“ kapely FiHa

Ostravskou hudební scénu bude zastupovat také pop rocková kapela FiHa. Ta dostává návštěvníky koncertů svou originalitou a nápaditostí. V roce 2010 se stala Objevem roku a hraje chytlavé a energetické písně s kytarovými riffy a charismatickým hlasem frontmana Filipa Rácze.

Nezaměnitelný hlas slovenské zpěvačky a skladatelky Mirky Miškechové je charakteristický svou sílou, výrazem a rozsahem. Mirka zpívá s mnoha známými interprety, jako jsou Lucie Bílá, Marek Ztracený, Nedivoč nebo Xindl X.

První vlna vstupenek na festival Žně v porubském Pokladu je v předprodeji za 650 korun, na místě budou stát 750 korun. Nově jsou vstupenky i samostatně pouze na Letní scénu Amfi v hodnotě 450 korun. Studenti a senioři mají na festival slevu ve výši dvaceti procent. Děti do 12 let v doprovodu dospělých mají vstup zdarma.

Veškeré informace o programu festivalu najdete na www.dkpoklad.cz, případně na sociálních sítích Facebooku a Instagramu @dkpoklad.

Sdílejte článek