Politika
19/10/2022 ČTK

Potvrzeno, primátorem Ostravy se opět stal Tomáš Macura

Primátorem Ostravy se opět stal Tomáš Macura z vítězného hnutí ANO. Na dnešním ustavujícím zasedání pro něj hlasovalo 38 z 54 přítomných zastupitelů.

V krajském městě bude pokračovat spolupráce hnutí ANO s Koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice převahu 33 hlasů, o dva méně než doposud.

V jedenáctičlenné městské radě obsadí podle koaliční dohody ANO šest míst, čtyři připadnou Koalici Spolu a jedno Pirátům. Oproti dosavadním šesti náměstkům jich bude mít primátor sedm, což kritizovala opozice. ANO obsadí kromě pozice primátora i funkce tří náměstků a dvou radních, Koalice Spolu bude mít tři náměstky a jednoho radního a Piráti budu mít jednoho náměstka.

Macura po svém zvolení řekl, že se bude snažit udržet a pozdvihnout politickou kulturu. "Budu se také snažit pomoci lidem a institucím překonat důsledky finanční a energetické krize. Věřím, že máme dobré dispozice tuto situaci ve městě zvládnout," uvedl. Dodal, že za důležitý rovněž považuje pokračující rozvoj města a uskutečnění připravovaných významných projektů.

Náměstkem za ANO bude nově Karel Malík, který bude mít na starosti oblast majetku. O investice a stavební řád se opět bude starat Zuzana Bajgarová a resort životního prostředí a IT znovu povede Kateřina Šebestová. Náměstky za Koalici Spolu znovu budou Miroslav Svozil, kterému připadnou finance a také Zbyněk Pražák, který se bude starat o sociální oblast a zdravotnictví. Nově bude náměstkem za toto uskupení také Jan Dohnal, který bude mít svěřen resort dopravy a sportu. Vzdělávání a nově i kulturu bude mít v gesci opět Andrea Hoffmannová (Piráti). Radními za ANO budou Miroslav Otisk a Ondřej Němeček a za Koalici Spolu Vladimír Cigánek.

Rozšíření počtu náměstku se nelíbí opozičnímu zastupiteli Lukáši Semerákovi z hnutí Ostravak, který ho považuje za ostudu. "Podle mě je to obrovská ostuda, protože samozřejmě ta koalice, která dneska městu vládla, je stejná. Ve volbách oslabila, má méně mandátů, za to si vytvořila více placených míst. V dnešní době, kdy opravdu chceme šetřit a doba je zlá, rozšiřovat počty placených míst a zatěžovat veřejné rozpočty, je cesta naprosto špatným směrem," uvedl Semerák. Zvýšení počtu náměstku kritizovali i Starostové pro Ostravu. Podle primátora je nově vzniklou funkcí náměstek pro finance a rozpočet. Tyto kompetence měl dosud v gesci primátor, což nepovažuje za obvyklé. Podle Macury má město rozpočet převyšující 12 miliard korun a například i řadu městských společností a je na místě, aby se takovou agendou zabýval člověk na plný úvazek.

Volby v Ostravě vyhrálo ANO, které získalo 21 mandátů. Druhá Koalice Spolu má devět mandátů, třetí Ostravak má osm zastupitelů. Čtvrtá SPD má sedm mandátů, čtyři zastupitele mají Starostové pro Ostravu a po třech mandátech Piráti a Ostravské levice, což je KSČM s nezávislými kandidáty.

Sdílejte článek