Společnost
26/05/2016 ČTK

Potvrzovací test na virus zika se v Česku dělá v Ostravě

Odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě pracují s potvrzovacím testem, který je schopen prokázat přítomnost protilátek na virus zika.

Právě na tomto pracovišti na vývoji testu několik týdnů pracovali a nyní tam slouží k ověření výsledků získaných komerčním testem, řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená.

„I z ministerstva zdravotnictví vyšel určitý pokyn, že se vzorky mají potvrzovat v naší referenční laboratoři. Takže v podstatě, pokud nějaký vzorek vyjde v komerčních testech hraniční, pozitivní nebo pokud se jedná třeba o těhotnou, kde je důležité vědět přesnou informaci, tak by to měly laboratoře, které dělají komerční testy, posílat k nám,“ uvedla Zelená.

Podle ní se množství prováděných potvrzovacích testů v jednotlivých týdnech různí a nyní jejich počet spíše klesá. Potvrzovací test nelze komerčně využívat nebo ho například poskytnout zdravotnickým zařízením.

„To se nedá, protože tam se dělá s živým virem a s buňkami, a to nejde dělat v nějakých běžných laboratořích. Ty laboratoře to neumí a nemají s tím zkušenosti. Určitě to nejde prodávat,“ uvedla Zelená. Ostravská Národní referenční laboratoř je v Česku tedy jediným pracovištěm, které tento potvrzovací test nyní provádí. „I v evropském měřítku je těch laboratoří jenom pár,“ řekla Zelená.

Připomněla, že potvrzovací testy laboratoř vyvíjí běžně, ale zatím to bylo u jiných virů. „S virem zika jsme dosud nepracovali, protože to nikdo nepotřeboval, ale zabývali jsme se jinými viry a v podstatě obdobným způsobem jako diagnostikujeme jiné viry, tak jsme připravili test i pro ziku,“ podotkla Zelená. Princip tvorby potvrzovacích testů je podle ní stejný, ale každý virus má jiné vlastnosti.

Potvrzovací test na přítomnost protilátek sice není stoprocentní, proti komerčním testům je ale výrazně spolehlivější a v tuto chvíli je nejpřesnějším existujícím testem na prokázání protilátek.

Virus zika primárně přenáší komáři vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii. Způsobuje mikrocefalii, tedy těžkou vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku.

Sdílejte článek