Společnost
28/01/2020 ČTK

Přechody se Slovenskem na Frýdecko-Místecku blokují kamiony

Kvůli blokádě silničních hraničních přechodů pro kamionovou dopravu slovenskými autodopravci se v Mostech u Jablunkova a Bílé na Frýdecko-Místecku komplikuje doprava.

Tvoří se tam kolony odstavených kamionů. Problémy mají i řidiči osobních vozů, řekla dnes odpoledne mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Problémy se týkají hraničních přechodů Mosty u Jablunkova a Bumbálka, Bílá - Makov. Mluvčí uvedla, že u Mostů u Jablunkova dopravu řídí policisté a auta pouštějí kyvadlově.

V Bílé je silnice průjezdná se zvýšenou opatrností. "Vinou odstavených kamionů je tam komunikace užší. Řidiči si musejí dávat pozor," řekla.

Slovenští autodopravci dnes dopoledne obnovili blokády silničních hraničních přechodů pro kamionovou dopravu s cílem přimět vládu, aby splnila jejich požadavky ohledně výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Organizátor protestu, Unie autodopravců Slovenska (UNAS), předem ohlásil protesty na 14 přechodech, z toho pěti s Českou republikou. Slovenská policie upozornila na tvořící se kolony nákladních aut.

Podle premiéra Petera Pellegriniho není k blokádám důvod, příslušná ministerstva chystají úlevy pro dopravce.

Nespokojení slovenští dopravci už tento měsíc a v době pokračující kampaně před únorovými parlamentními volbami téměř týden protestovali na různých silnicích v zemi.

Zablokovali také některé hraniční přechody včetně těch s ČR. Protest přerušili po výzvě premiéra Pellegriniho k jednáním, která ale k dohodě nevedla.

Ministerstvo financí oznámilo, že přepočet dopadů nových návrhů UNAS na státní rozpočet předloží na středeční jednání vlády.

Sdílejte článek